2009-09-29, 20:57
  #1513
Medlem
Hej Kools

Kostar enormt mycket man får räkna med 16 000 - 20 000 pund i tution fee. Sjukt mycket.

Dock vet jag inte hur lätt det är att få stipendier. Ngn som har kolla på detta?

Ngn som inte pluggat innan på HHS men kom in på masters nu som gärna vill skriva en rad och berätta hur dem upplever programmet och skolan?
Citera
2009-10-10, 15:18
  #1514
Medlem
HHS - särskilda meriter

Efter att ha läst 126, förvisso mycket intressanta, trådsidor utan svar gör jag ett försök och frågar själv istället.

Jag tänkte köra Handels HT 2010. Vad jag förstått från tidigare skribenter i tråden får man, vid särskilda meriter, ett meritvärde uträknat som sedan utgör grunden i rangordningen av de särskilda meriterna. Är det någon som har koll på hur formeln ser ut?

Som simpel lekman drar jag analysen att variablerna skulle kunna vara <Meriten som sådan>, <Desire att göra det bästa av utbildningen> samt <Betygssnitt>.

Det finns säkerligen fler variabler som jag inte förmått att tänka fram, så feel free att bidra.
__________________
Senast redigerad av stromstedt 2009-10-10 kl. 15:28.
Citera
2009-10-10, 15:33
  #1515
Medlem
[quote=Loos_
1) Hur svårt skulle det vara för mig som har 20.0 fran gymnasiet (natur), lätt for att lära, bra på att planera etc etc. att få toppbetyg från skolan?
[/QUOTE]

Tänkte bara påpeka att 20.0 betyder ingenting när du inte säger vilken skola + även lärare (fast de flesta känner nog inte till alla gymnasielärare)

Jag var t.ex "smartast" och bäst i klassen genom hela högstadiet, gick ut med bäst betyg (315). Samtidigt så hade jag kompisar med knappa 120 poäng och kämpade för G i ämnen man bara behöver komma till lektionen för att få G i.

Gissa hur situationen är nu, sitter och sliter i en riktigt svår skola och hade oturen att få varenda en av skolans "mardrömslärare" som folk kallar dom i skolan. De säger att de bara har gett ut under 10 MVG under hela sin karriär och så. Så nu sitter jag med medelbetyg medans mina IQ befriade kompisar har 20.0 i enkla skolor där lärare inte bryr sig ett piss och ger MVG till alla.
Citera
2009-10-10, 16:40
  #1516
Medlem
Nyfikenhets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Katre
Tror nog snarare det är så att företagen betalar skolan för att
få komma dit och träffa eleverna.

Här får vi först skilja på att betala "skolan" och kåren. Handels kår får in väldigt mycket pengar på olika events men skolan har även stark sponsring från näringslivet.

Kommer skriva en uppsats i det här ämnet snart och vad jag kommer titta på och är mest troligt är faktiskt inte bara detta.
HHS-alumner rekryterar oftast likriktade, dvs de sponsrar gärna skolan för att få träffa/ge en bra bild av sitt företag. Här handlar den delen mest av sponsring till kåren. Märkvärt här är att ca 70-85% av Handels elever är verksamma inom kåren.
Vi har även målet för företagskulturen att investera i en bra inhemsk skola för att få ut duktiga svenska ekonomer i företagskulturen. Dvs en investering inför framtiden som ett slags "pre-internship".
Sen är många av den äldre generationen tacksamma för sin handelsutbildning och vill ge tillbaka.

mm.
Citera
2009-10-26, 17:32
  #1517
Medlem
Vet man hur många med 1.8 på HP som kom in i senaste intagningen(HT 2009)?
Kan även vara intressant med siffra med hur många som hade 1.8 som inte kom in.
Citera
2009-10-26, 17:47
  #1518
Medlem
orkarNs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JAE
Vet man hur många med 1.8 på HP som kom in i senaste intagningen(HT 2009)?
Kan även vara intressant med siffra med hur många som hade 1.8 som inte kom in.
Ingen med 1.8 kom in på HP-kvoten i urval 1, sannolikt ett extremt fåtal som tog sig in i urval 2.
Citera
2009-10-26, 17:57
  #1519
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av orkarN
Ingen med 1.8 kom in på HP-kvoten i urval 1, sannolikt ett extremt fåtal som tog sig in i urval 2.

OK, tack för ett snabbt bra svar!
Trots att det inte var så positivt för min del...
Citera
2009-10-26, 20:04
  #1520
Medlem
addims avatar
Fan, börjar få lite ångest för att jag kanske inte kommer kunna komma in.

Kommer få runt 19,6-19,7 i gymnasiebetyg. Skrev 1.6 på HP efter taskiga förberedelser, vet att jag kan höja mig till minst 1,8 i vår.

Vad ska jag satsa på? Att verkligen gå in för HP och skriva 1,9, vilket jag vet att jag kan, eller kanske söka in på särskilda meriter? Idrottar på en hög nivå..

Om jag nu misslyckas kanske jag ska komplettera upp mina betyg, men hur funkar det med de nya reglerna? Kommer ju inte kunna få 20.0 eftersom jag har VG i bild och förmodligen inte kommer högre än så.

Tacksam för hjälp.
Citera
2009-10-26, 23:46
  #1521
Medlem
Verbeeks avatar
Varför inte satsa på hp och skicka in en ansökan på särskilda meriter?
Citera
2009-10-27, 00:34
  #1522
Medlem
Aimberts avatar
Hur mycket schemalagd tid är det per dag, ungefär?
Citera
2009-10-27, 02:43
  #1523
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Verbeek
Varför inte satsa på hp och skicka in en ansökan på särskilda meriter?

Kan man slänga in medlemskap i Mensa där eller är det lönlöst?
Citera
2009-10-27, 08:52
  #1524
Medlem
pernil90s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PopLars
Kan man slänga in medlemskap i Mensa där eller är det lönlöst?

Lär nog inte räcka, visst bevisar det att man är smart. Men det visar ju inget driv, du kan ju inte påverka ditt IQ.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in