Citat:
Ursprungligen postat av BrB_DnD
Är det verkligen så? Har själv inte sett några undersökningar på saken men självklart är folk mer positiva idag än vid folkomröstningen.
Men om folk är positiva nu så kan du snabbt förändras för "alla" vet att det finns stora nackdelar. Att mp försöker spela på dessa är en självklarhet.
Sedan tycker jag nog att min analys håller ändå när det gäller M.
De vinner inte röster på kärnkraft (alla räknar med att de i princip är för)
De förlorar röster då kärnkraftsskeptiker från vänsterblocket inte väljer M p.ga av att frågan för vissa är av stor vikt.
Kort sagt. M har mer att förlora än att vinna.
Jag kan tillägga att genom brittisk förmedling utarbetade den svenska geologen Bengt Wadsten, som var VD för det Wallenbergägda Svenska Diamantborrnings-AB, tillsammans med den brittiske chefsgeologen C. F. Davidson en rapport om de svenska urantillgångarna. Enligt denna rapport, som var daterad den 20juni 1945, var fyndigheterna i Sverige inte marginella utan i själva verket en av världens största.
USA räknade med en brytning av mellan 11000 och 15000 ton uranoxid i Kongo Medan Wadsted och Davidson beräknade förekomsten i Närke och Västergötland till 15000 respektive 70000 ton uranoxid, enbart i kolmen.
Källa: Skogmar, Gunnar (1997): De nya malmfälten. Det svenska uranet och inledningen till efterkrigstidens neutralitetspolitik. Kungälv: SUKK
Samt Svenska förintelsevapen av Wilhelm Agrell