Citat:
Ursprungligen postat av estone
Jo, så här är det

När man har ett KK verk så får man först transformera upp spänningen väldigt högt, kanske till 22 000 volt eller 100 000 volt. Sedan går den i mycket kraftiga ledningar, det sk stamnätet ganska långa sträckor, för att sedan transformeras ner i olika steg. *Det blir långa sträckor * Stora kostnader för transformering *Sårbart *Tar utrymme * förstör för boende
Själva fördelen med vindkraft är att man inte behöver transportera det över lika större sträckor, givetvis, men problemet med det är att man måste ändå transportera det.
Varje vindkraftverkstation behöver sina egna ledningar, i slutändan blir det enormt mycket mer elledningar.
Detta borde vemsomhelst fatta som predikar vindkraft, de är ju "ni" som vill att vi ska bygga ut elnätet för att ens göra vindkraft möjligt.
Citat:
Vindkraft kan placeras ut som små prickar runt om i landet. (KK kräver kust eller floder för att funka). Vindkrafts ström behöver inte transformeras lika mycket.
Enbart en kort sträcka från snurran till vanliga nätet behövs ofta mindre än 2 km. Så man kan säga att strömen som förbrukas färdas inte speciellt långt mellan snurran och förbrukaren. SWE har i dag ett problem med att vi har ett elnät som flyttar ström långa sträckor. Bla från norrland och från kk verk vid kusterna. Man skulle inte behöva bygga mer nät om man kunde "pytsa in" el på lite fler ställen. en uppgradering av tex en reaktor till en starkare, skulle inte funka kanske , pga att redan i dag är dessa stora stam nät ganska hårt belastade. Nyckel i framtiden är att producera och förbruka el lokalt.
Det spelar ingen roll att man behöver transformera kärnkraftselen, den är så enormt billig att den går att slösa på. Dessutom bör du ju veta att de flesta städer ligger vid kuster eller floder, att man ska transportera kärnkraften över stora sträckor sker ju enbart för att folk har en irrationell rädsla för att bo nära kärnkraftverk.
Vindkraftverk behöver också placeras vid kuster, så jag förstår inte ens att du använder det som argument. Men ja, själva fördelen är att elförsörjning ska bli mer lokal. Men att lägga elledningar från Kiruna till Malmö leder fortfarande till mindre kabel än om man ska ha ledningar till varje av de 11000 vindkraftverk som krävs för att ersätta en kärnreaktor.
Vi driver faktiskt vår stuga till stor del med solkraft och bilbatterier. Men sen bor vi typ 5 minuter från Forsmark så det var egentligen fullständigt slöseri, och jag är medveten om att inhandlandet enbart är ett hobbyprojekt, det är inte en vinstaffär. Det verkar dock vara någonting som miljölobbyn (du ser, det är en lkobby också) inte verkar förstå.
Vi MÅSTE ha kärnkraft. Vi kan inte driva landet på fina ord och framtida utopier. Jag ser inte ens att framtiden skulle innebära att vi har kraftverk överallt, jag tror det snarare kommer bli så att nätet blir effektivare, kraftverken blir ännu mer centraliserade för att de blir så mycket bättre. Cold fusion, där har du framtiden.
Citat:
Ja, jag har varit i Danmark och även Åborg, Skagen osv. Jag bygger det på att vi har gott om utrymme dvs mark att bygga på. Och att tydligen har vi bra med vind, det är det en rapport som säger. Jag fattar inte varför det skulle vara nödvändigt att hög befolkningstäthet för vind? Finns inget som säger de.
Vi har lika mycket vinter som dom, bara det att vi har vattenkraft också, ganska lyxigt. Även om Norge har ännu mer vattenkraft.
För att man behöver ett större energinät om man har vindkraft överallt, då är det bättre om man har hus och sådant i närheten. Du verkar tro att vi kan bygga upp olika individuella energisamhällen landsbygden får driva sina egna vindkraftverk. Det är precis det systemet vi har gått ifrån. Det var det vi hade i början av industrialiseringen med massa kolkraftverk och vattendriva kvarnar överallt. Det system är inte effektivt. Det är billigare att ha energijättar producera enorma mängder energi än att ha massa ineffektiva vind och solkraftverk lite här varstans.
Kärnkraft är så enormt effektivt att vi skulle kunna slösa bort 50% av det och fortfarande göra vinstaffärer i utbygnad av det, faktum är att det är precis vad vi gör, vi slösar bort all värme i Forsmark.
Citat:
Jo, den funkar på vintern. Mälardalen är överskattat

.
Nej, vi behöver mycket mer el än vattenkraften kan bidra med. Ett elnät behöver energikällor där man kan reglera produktionen.
Pfff, mest produktiva området i Sverige. Vi borde bara gräva bort arbetslösskåne och ge det till Danmark, för oss i mälardalen är det en enorm förlustaffär att ingå i samma union som Skåne.