Citat:
Ursprungligen postat av Phailure
Märkligt att jag i artikeln inte fann priset per kwh. Vart kan jag finna denna siffra?
Då jag misstänker att du inte ens bemödar dig att läsa igenom mina längre inlägg så tänker jag försöka fatta mig kort:
Innan du kan ge mig ett bra svar på ovanstående fråga så anser jag argumentet "kärnkraft är dyrt" en ren och skär lögn.
Om du hade läst mitt inlägg ordentligt så hade du hittat länken till nyhetsbrevet, i vilket priset anges. Det är verkligen tragiskt att kk-anhängarna har sådana allvarliga problem med läsförståelsen!
Ni brukar hävda att kärnkraften är billig och här kommer bevis för motsatsen. Och vad gör ni då?
Ni maler på i samma anda, kärnkraften är bäst ändå. Hur korkad får man bli?
Vad gäller frågan om bas och reglerkraft, så är det en konstruktion. Kärnkraftverk står stilla ibland, det kanske ni inte visste. Jo, så är det.
Ni kanske inte vet hur elnätet är konstruerat? Här är en kort förenklad version:
Olika energikällor tillför energi till elnätet, framförallt vattenkraft och kärnkraft i Sverige. Flera av varandra oberoende källor levererar och mixen skapar stabiliteten i uttaget.
Det kommer att fungera likadant när man ersätter kärnkraft med vindkraft, solenergi mm. Sverige med vår långa kust har utmärkta möjligheter att utnyttja vind och vågkraft. Det är sällan helt vindstilla samtidigt i hela landet t ex.