2009-03-30, 23:24
  #2221
Medlem
Slitages avatar
Det bästa du någonsin läst - TROR JAG IAF! :D

Citat:
Ursprungligen postat av satch
Som sagt så har vi ju utvecklats med tiden.
På Jesu tid så trodde ju alla att jorden var platt.
Nu när det är bevisat att så inte är fallet så kan man ju dra slutsatsen att vi är smartare nu än för 2k år sedan och att vi kanske inte borde gå efter bibeln som någon vetenskaplig lärobok.

People ask me what I think about that woman priest thing. What, a woman priest? Women priests. Great, great. Now there's priests of both sexes I don't listen to.


Jag har själv inte läst bibeln, kanske några verser och så och verkligen försökt tolka dem, men EN sak vet jag, och det är att det står i bibeln att jorden är rund. Tyvärr så är så mycket svårtolkat men ur ett bibelställe står det "Han tronar ovan jordens rund" Svälj det eller kissa på det bigboy.

Är man intresserad av historia är the holeh (slang för holy/helig) bible rätt nice. Min historialärare påpekade att kanske alla mirakel etc inte var sanna, men t.ex babylons fall står ju skrivet som det var.

"Staden erövrades 539 f.Kr. av perserna och sedan av Alexander den store år 331 f.Kr. Babylon var för en kort tid centrum för Alexanders rike tills hans död i staden år 323 f.Kr. Därefter förföll Babylon snabbt."

Jag vet inte om det enbart är bibeln som beskriver babylons fall men det är historisk fakta hursomhelst. Finns säkert fler, någon kunnig historiker/religionsintresserad här som skulle kunna lägga in något?

Jag pratade även med min far som är kristen och sa att snacket om domedagen eller armageddon var så genomskinligt, jag älskar nämligen att debattera seriöst med honom och respekterar det han säger fast jag tycker att det finns så jävla mycket crap. Om Gud nu fanns varför gjorde han den svårtolkaste boken i världen, och koranen ligger nog inte långt ifrån.

Hursomhelst så är profetiorna om världens undergång dessa:

Krig - Wow, det hade en 12 åring kunnat räkna ut att människan aldrig kommer sluta kriga, krig förekom på den tiden med, dock inte i lika stor utsträckning men har ju alltid pågått, vi skulle kunna leva 100 0000 år och det skulle fortfarande finnas maktgalna, giriga människor som skulle göra vad som helst för detta, och massorna som följer. Dock krigas det nog mer idag än på den tiden, då bibelstället påpekar en ökning av krig som i sin tur skulle kunna tänkas ut eftersom han förstog att människan skulle göra stora framsteg i teknik etc = Större vapen - Ur evolutionsperspektiv så har vi kvar de brutala apinstinkterna antar jag, den starkaste överlever, fast till vilken nytta? Han ska ju bara dö ändå (wink wink) detta kommer jag nog få svar på tal för haha. Ta det med en nypa salt

Hungersnöd - Jupp, det hade jag kunnat gissa mig rätt till att det skulle bli, jesus kunde ju bara tänka logiskt här och inse att jorden inom många år kommer bli överpopulerad vilket leder till hungersnöd. Som även redan fanns då. (Tror jag? :O)

Folk skall resa sig mot folk och rike mot rike, och det skall bli hungersnöd och jordbävningar på den ena platsen efter den andra. Matt. 24:7 - Visst, katrina där, negrerna ser ut som skelett i afrika och iofs skalvet i skåne, rätt roligt att det hände faktiskt, mer jordbävningar åt folket. Delen med Rike mot Rike är ju klart man kunnat räkna ut i förväg. (Undrar hur stor chansen är att Usa med allierade ställer sig mot låt oss säga alla de Usa hatande länderna i världen)

Epidemier, farsoter - mhmmmm.. Så pesten, och spanska sjukan etc var ingenting? Fan jorden hade kunnat gå under då, för då var det SERIÖSA epidemier, denna profetia är ju bara korkad enligt mig. Eller rätta mig, finns det mer epidemier och farsoter idag? Jag gissade bara. Hiv och Aids borde ju iofs räknas som en ganska stor epedimi, speciellt med en bögpåve som i självaste Afrika säger att preventinmedel är emot Guds vilja, jävlar vad det ska spridas sjukdom.. Och varför åker påven i en inglasad låda? Är han guds utvalde borde han väl inte vara rädd, eller? Katolicismen har jag mycket svårt att förstå mig på, en kyrka som tog över efter roms fall och bara blev rikare och mäktigare, . Jesus kastade väl bort guldmynten i nått tempel eller hur det var, sicken tolkning xD.

Miljöförstöring, haven förgiftas.
….en tredjedel av allt liv i havet dog… Upp. 8:9

- Ok här har vi dock en svår nöt att knäcka, hur kunde jesus eller vem det än var som skrev/sa denna profetia veta att vi skulle förstöra naturen? Inte direkt så att dom hade bilar,fabriker eller företag som dumpade miljöfarliga ämnen på vår jord i kristi tid.

Det argumentet gör att jag respekterar de som väljer att vara kristna. Iofs gjorde nostradamus profetior också, men han ligger då i skugga mot jesus


Kärlekslösheten breder ut sig - Ok, folk kanske blivit en aning girigare/våldsammare etc, (detta är ju faktiskt statistik) mot varandra och själviska, men det är inte direkt något övertygande.


Ökad brottslighet - mhm..jag är inte imponerad


Ett stort avfall från den kristna tron (1 Tim 4:1, 2 Tim 3:1-5)

- Tro hur många som gått ur svenska kyrkan , antingen förstog jesus att människor skulle använda hans ord genom att 1. Skapa krig,korståg,inquisitioner, häxbränning, och detta var ju egentligen politiker som utnyttjade och hotade med guds vrede för att bli rika för exempel, präster som välsignar krig... ja helt enkelt att folk skulle fördärva det han stod för och detta skapade ju ett starkt religionshat såklart, det fattar väl vem som helst, människor har korrumperat religionen genom alla tider. Det är inte religionen i sig som skapat allt våld, det är ju människor själva..

En stormakt skall uppstå som beskrivs som ett Vilddjur (Upp. 13, Dan. 2 & 7)
- WTF? Vilket land skulle ni gissa på om det var sant? , hur många stormakter finns det tro (som verkligen räknas som STORMAKT).. jag vill ha svar!

Deras silver och guld skall icke kunna rädda
dem på HERRENS vredes dag, de skola icke kunna mätta sig därmed
eller därmed fylla sin buk - Ja inte vet jag hur det ska tolkas, folk tolkar kents texter olika, winnerbeck, radiohead,suede. Huvudbudskapet är ju att du inte kan få frälsning med pengar, men "de skola icke kunna mätta sig därmed eller därmed fylla sin buk?" Han insåg att den ekonomiska krisen skulle komma och knäcka det största riket USA som står försvagat. Vem ska nu gå in för nådastöten, den som alltid var omöjlig mot denna supermakt.


Antikrists framträdande (1 Joh. 2:18, 2 Thess 2:3,4)

Jahapp, enligt teorin släps Satan lös med sina konverterade änglar och möter Jesus som skall komma ur den klyvda skyn med en jävla trupp stridsänglar bakom sig och sen blire ös! SNÄLLA låt evolutionismen ha fel, den är ju så jäääävla tråkig, sakta dö ut av att vi dödar planeten vi är beroende av. Fan roligare om vi alla går ut med en smäll

Förstå ironin och hur fläng jag har varit då jag skrivit detta, till alla som kritiserar vad fan jag flummar in i och skriver kan avstå från att svara eller göra något nyttigt i verkligheten.

AVSLUTNINGSVIS NÅGRA DJUPA ORD FRÅN MIN FAVORITFILOSOF/KOMIKER BILL HICKS BABY!

A lot of Christians wear crosses around their necks. You think when Jesus comes back he ever wants to see a fucking cross? It's like going up to Jackie Onassis wearing a rifle pendant. - K L O C K R E N, Garvade ihjäl mig

I love the Pope, I love seeing him in his Pope-Mobile, his three feet of bullet proof plexi-glass. That's faith in action folks! You know he's got God on his side.

I believe that God left certain drugs growing naturally upon our planet to help speed up and facilitate our evolution. OK, not the most popular idea ever expressed. Either that or you're all real high and agreeing with me in the only way you can right now.

Ok, hoppas ni haft kul och kan fortsätta eran debatt.. Vars var vi? HAHAHAHAHAHAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
Citera
2009-03-30, 23:46
  #2222
Medlem
Slitages avatar
Ahhhhhhhh

Citat:
Ursprungligen postat av AKKo-Itachi
Nej, evolutionen tog hand om att skapa oss.


Big bang/evolution. Vi skapade inte gud eftersom att det inte finns en gud, vi skapade bara idén om att det skulle finnas en gud.

Bevisa det! , och nu menar jag BEVISA in till minsta lilla grad hur du kan vara SÄKER på att det ABSOLUT finns 0 chans att han inte SKULLE kunna finnas till? Alltså ni religiösa och pseudo evolutionister får mig att gapskratta. Nivån är så låg, först kommer det argumentet, och nu försvarar jag inte religion men eftersom den har en bibel så brukar många leta upp konstiga verser och "skojja" det och håna någon som kanske inte vill bli hånad för sin religion eller vilken jävla teori som helst.Kängurur från ett ägg som blev värpt av ett ägg skapades ur ett gasmoln ur grundämne som "trollats dit av Joe laberos sons röv som dog av kraften som i sin tur startade en kedjereaktion med molekyler och små små kräftor som flög ut i rymden som skapats av mannen på månen som egentligen inte existerade eftersom han hade slagit sönder den i ilska då fröken svår (en andevarelse) lämnat honom för månen var alldeles för trekantig. Då skapade han en rund planet som han kallade månnen, en vanlig misstolkning. Mitt i det hela så hamnade jorden mitt i allt och har en rymd runt sig som är OÄNDLIG, det betyder att den har ingen början och inget slut och ligger i perfekt bana med alla andra bananplaneter. Wow ingen början, inget slut. Ingenting skapade någonting, nånting skapade nånting Men varför? Jo för att du skulle sitta här och berätta för mig HUR FAN JAG KOM TILL?! Jag ska fan starta en nihilistisk militär grupp och skjuta varenda jävel som VET VARS FAN VI KOMMER IFRÅN. För ni har inget svar som HÅLLER, förstår ni inte? Ni är blinda, er hjärna blockerar ert liv. Och sen så förstår jag om du inte vågar tro något annat, du vågar inte tro på ingenting. Nej usch vad rädd man blir då, NÅTT SVAR MÅSTE MAN JU HA. Ge mig det folk jiddrat och dödat om i år, vad som är sant så ska jag bygga en staty av dig i koppartråd, sen bränner jag den för du kommer ha fel! haha
Citera
2009-03-30, 23:58
  #2223
Medlem
Slitages avatar
hihi

Citat:
Ursprungligen postat av the_creator
Fick du luft ifrån?

Att evolutionen pågår och är ett sant fenomen går visst att bevisa. Att En skapelse är sann måste du väl hålla med om? Vi är ju här.

Med skapelse menar jag inte en gudomlig sådan. Jag ser Big bang som en sorts skapelse där många grundämnen mm blev till. Alltså vårt (uni)versums skapelse och formande.

(Kanske inte ska använda ordet skapelse, då kanske det leder folk till att tro att jag anser att det måste finnas En skapare.)

Snälla snälla kan du inte berätta den sagan igen , jag läste den i skolan och tyckte den var så skojjig. Plötsligt... ur INGENTING, tänk er det.. ingenting, noll existens så vips pluffsar det fram ett helt jävla universum med perfekta livsförhållanden oddsen är oändlighet WOHO! Låter som den där sagan om typ att nått skapade universum och fixade till en jord åt oss, men hur då? Om inget finns, hur kan det då bli något (vår hjärna kan inte förstå begreppet oändlighet, eller kanske du kan YEAH! sen gillar jag aporna . Fan tänka sig att farfarsfarfarafasfasrrs far hoppade runt och åt bananer. Jag inväntar mig ett psuedo intellektuellt svar nu ;D. Sen en rolig notis som min gode ateist vän sa, numera nihilist. Att orsaken till att vi inte åt bajs var att när vi var apor som började tappa håret och gå rakt utan att använda gilette var för att vi sett andra i vår "flock" med apor äta bajset och dö, eller så sa han sjuk. Jag svarade, kan det inte vara så att bajset luktar jävligt illa så varje jävla individ fattar att DETTA SKA DU INTE ÄTA.

The prince of peace is back! But he is pissed! Aaaaah it´s Jesus, he´s yelling something about a cro***
Citera
2009-03-31, 00:05
  #2224
Medlem
Slitages avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lewis-Black
Vilken gud? Det finns tusentals.

Wow finns det, typ 3 k eller typ 8 k? Det låter.. så fruktansvärt sant! Hallelujah! Vars går jag med? Hehe du äger inte ens din egen kropp, du lånar den bara av nånting eller någon. Jorden, gud, allah, billy idol. Du kanske blir ett träd i nästa liv?! Tänk dig, en gammal skogshuggare lägger av en stril, hugger ner dig, du känner smärta men kan inte skrika för du har ingen mun, man vet ju aldrig right, sen sågar han dig i din trädform och skickar dina kvarlevor till ett pappersbruk där dom sedan trycker 50 koranen och 50 biblar av dig.
Citera
2009-03-31, 00:11
  #2225
Medlem
Slitages avatar
Kan inte alla evolutionister verkligen ta och evolvera sina hjärnor nån gång så vi "dom" kan komma fram till mysteriet med oändligheten, hönan och ägget, och varför det är så jävla kul att sitta här, jag är helt såld. Fast verkar jävligt dött, vill få lite mothugg så jag kan analysera dennes svar på livets gåta, jag svär jag kommer tro på dig, jag tror på vad som helst bara det är fler än mig som tror på det

Och ja, jag brukar droger
Citera
2009-03-31, 00:22
  #2226
Medlem
the_creators avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Slitage
Snälla snälla kan du inte berätta den sagan igen , jag läste den i skolan och tyckte den var så skojjig. Plötsligt... ur INGENTING, tänk er det.. ingenting, noll existens så vips pluffsar det fram ett helt jävla universum med perfekta livsförhållanden oddsen är oändlighet WOHO!
Jag tycker du ska ta och läsa lite mer om vad forskare verkligen säger om den saken.

Hur var det, är du religiös?
Tycker du att gamla testamentets skapelseberättelse låter troligare än vad du nyss beskrev?

Ingen seriös & erkänd forskare säger att ingenting kom ur ingenting. Inte när det gäller big bang-teorin ialla fall.

Och nej, har inte ork eller lust att ha en sagostund med dig i denna stund.
Citera
2009-03-31, 00:45
  #2227
Medlem
Croatons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Slitage
[En massa meningslöst raljerande]
Det mest skrämmande är nog ändå att du troligtvis anser dig själv vara både rationell och intellektuell...

Jag har svårt att tolka om ditt stolta uppvisande av total ignorans i ämnen som kosmologi, astronomi och biologi är fejkad eller ärlig. Jag har ytterst svårt att tillåta mig själv att tro att någon människa kan vara så simpel och ändå fungera i samhället.

Jag hoppas att du lägger den energi du verkar besitta till att faktiskt lära dig något konkret om vad du kritiserar (inom kosmologi, astronomi, biologi och teologi). Det kommer nämligen hjälpa dig om du faktiskt argumenterar mot vad "motparten" faktiskt påstår istället för dina påhittade och påklistrade påståenden...
Citera
2009-03-31, 01:09
  #2228
Medlem
Död o återfödds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AKKo-Itachi
Nej, evolutionen tog hand om att skapa oss.

Död IQ-befriad materia kan inte ta hand om ett endaste jota!

Att ta hand om andra kräver en vårdnadsinstinkt, och död materia kunde inte känna mindre för någon!

Evolution påstår du...evolution från VAD?


Citat:
Big bang/evolution. Vi skapade inte gud eftersom att det inte finns en gud, vi skapade bara idén om att det skulle finnas en gud.

Personligen slutade jag tro på sagor och hokuspokus vid 5-6 års åldern...

Om du nu på fullt allvar tror på det absurda Big Bluff-flummet, svara oss då hur det är möjligt att smällar och explosioner skulle kunna ha förmågan att skapa ordning, balans, lagar och harmoni?

Snacka om SJUKT VRICKAT!
__________________
Senast redigerad av Död o återfödd 2009-03-31 kl. 01:11.
Citera
2009-03-31, 01:32
  #2229
Medlem
Anroras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Död o återfödd
Död IQ-befriad materia kan inte ta hand om ett endaste jota!

Att ta hand om andra kräver en vårdnadsinstinkt, och död materia kunde inte känna mindre för någon!

Evolution påstår du...evolution från VAD?




Personligen slutade jag tro på sagor och hokuspokus vid 5-6 års åldern...

Om du nu på fullt allvar tror på det absurda Big Bluff-flummet, svara oss då hur det är möjligt att smällar och explosioner skulle kunna ha förmågan att skapa ordning, balans, lagar och harmoni?

Snacka om SJUKT VRICKAT!

Personligen slutade jag tro på sagor och hokuspokus vid 5-6 års åldern...

Hmm, och ändå är sitter du här och skriver alldeles för långa inlägg om en skapare, som enligt dig är helt logiskt.

Det där är ju ren dubbelmoral, fast det är ju det kristendomen är byggd på.
Sluta säg emot dig själv. Hoppas "skaparen" där ifrån dig ifrån jorden snart så vi andra slipper din idioti.


Om du nu på fullt allvar tror på det absurda Big Bluff-flummet, svara oss då hur det är möjligt att smällar och explosioner skulle kunna ha förmågan att skapa ordning, balans, lagar och harmoni?


Big bang skapade universum.
Människan skapade ordning, balans, lagar och harmoni.

Låter du dina unger läsa biologi eller slår du dem blodiga med bibeln?
__________________
Senast redigerad av Anrora 2009-03-31 kl. 01:34.
Citera
2009-03-31, 01:33
  #2230
Medlem
Död o återfödds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rincewind56
Om gud är perfekt och skapade människan till sin avbild, borde inte det betyda att människan också är perfekt? Hur förklaras isf tex blindtarmen eller "blindafläcken" i ögat? Totalt onödiga och operfekta enligt alla sätt att se det.

Om allt är designat har vi sannerligen haft en riktigt kass formgivare.

Eftersom vi, till skillnad mot vår Skapare, är begränsade varelser, så har vi en benägenhet att begå misstag och att falla i illusion!

Vare sig blindtarmen eller ögat är några dåliga skapelser:


BLINDTARMEN:

http://web.telia.com/~u03601124/origin/rudiment.htm
http://www.illvet.se/Crosslink.jsp?d=184&a=1218&id=9607_4

Blindtarmen nämns ofta felaktigt som ett exempel på ett organ som inte har någon funktion i kroppen och därför är "på väg ut", och att det alltså skulle vara ett bevis på att evolution äger rum.

Genom medicinsk forskning vet man nu att appendix är rik på lymfoida vävnader som producerar antikroppar och har alltså en funktion i kroppens immunförsvar, speciellt i tidiga barnaår. Dess strategiska läge gör den väl lämpad att bekämpa infektioner från mikroorganismer i tarmen. Blindtarmen har dessutom en rik bakterieflora som underlättar matspjälkningen. Undersökningar visar också att den hjälper till att bekämpa infektioner uppkomna av strålskador.

Blindtarmen är alltså inte alls "på väg ut", så visst behövs blindtarmen, även om man klarar sig hyfsat bra utan den. Kroppen klarar också av att bli av med armar, ben, ena njuren, halva levern...


Dessutom är blindtarmen rik på blodkärl, vilket kanske inte borde vara fallet om den är i färd med att tillbakabildas och "på väg ut" enligt det evolutionistiska tankesättet.

Blindtarmen räknades länge till de s.k. rudimentära organen, dvs organ som saknade funktion och som man trodde därför var "rester" från evolutionen. I början av 1900-talet trodde man att det fanns ett 150-tal rudimentära organ hos människan, men allt eftersom tiden har gått har man insett att dessa organ visst har en funktion. Idag finns inga (eventuellt 1-2 stycken) som man fortfarande inte känner funktionen för, men det är förmodligen bara en tidsfråga innan vi får kunskap om vad de har för funktion.


Rudimentära organ har för länge sedan lämnats av kunniga evolutionister som bevis för utvecklingsläran. Tyvärr hänger de envist kvar i många av skolans läroböcker fortfarande. Av vad som från början såg ut som ett verkligt rudimentärt bihang, återstår endast en mental konstruktion, som dock visat sig vara långt svårare att amputera än dess fysiska motsvarighet.

Om evolutionen fortfarande pågick borde det ju finnas många "meningslösa" organ, men så är alltså inte fallet! Alla organ i vår kropp har en funktion, och det är ju ett argument för att det finns Någon som tänkt till när Han skapade oss!


Människans inverterade näthinna och blinda fläcken icke alls något tecken på dålig design:

http://www.trueorigin.org/retina.asp
http://www.answersingenesis.org/home/area/re2/chapter7.asp

Citera
2009-03-31, 01:35
  #2231
Medlem
Anroras avatar
Död o återfödd, jag hänvisar dig till mitt ovanstående inlägg.
Citera
2009-03-31, 01:38
  #2232
Medlem
Död o återfödds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Anrora
Först Bigbang sedan tog evolution på Jorden hand om oss.

Hur vore det om du först kom med lite bevis för dina hokuspokus-teorier...

1. Smällar och explosioner kan endast åstadkomma KAOS och FÖRINTELSE, inte den ordning, balans och harmoni som råder i universum!

2. Död IQ-befriad materia har inga som helst behov av att ta hand om någon överhuvudtaget!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in