Citat:
Ursprungligen postat av ifos
Tja, jag har trippat några gånger förut och de har varit både bra och dåliga gånger. Men varje gång har det varit i sällskap antingen 1-2 personer och jag. Nu är jag sugen på att trippa själv för att bara kunna fokusera på min tripp och göra vad jag vill och lyssna på vilken musik jag vill osv. Alltså vara lite egoistisk men jag tänkte fråga folk som har trippat själv förut vad dom gjort och hur det är. Vill inte att det ska bli för mycket bara ligga och fokusera eller är det så det ofta blir? Det jag tänker på är att det kommer bli att jag sitter vid datorn lyssnar på musik och kanske är ute i trädgården lite. Men brukar ni ha några speciella saker ni gör när vi är själva? När jag trippa förut så har det varit att vi velat prova på saker och upptäcka saker så det har blivit en del runt springande som är lite segt enligt mig. Men kom med idéer och dela med er av era kunskaper och erfarenheter om trippa själv.
Jag har trippat själv några gånger. För det mesta låg jag i sängen under peaken och sen satte jag mig vid datorn när jag var påväg att landa (jag ville berätta för en massa kompisar om vad jag såg och upplevde). Det underbara med att trippa själv är att resan blir väldigt inåtriktad och man lär känna sig själv på ett helt annat sätt.
Jag brukar som sagt alltså ligga i min egen säng med ljuset släckt. Ju mörkare, ju bättre. Det är då man kan bara titta på allt det visuella (OEV's och CEV's blandas i mörker, vilket är mys) men man kan också manipulera det om man vill. Trådar av mönster går t ex att manipulera mellan händerna vilket är otroligt mysigt. Efter ett tag börjar hjärnan liksom plocka isär medvetandet i mindre komponenter som är lättare att hantera och att analysera. Med främst Shpongle i bakgrunden (men även ibland Karnivool) så är det också möjligt att i huvudet resa till andra kulturer och länder. Shongle, t ex, tar mig oftast till indiska platser. Man inser så lätt att man är som person mer komplicerad än man först kan tro och man lär sig så mycket om sig själv.
Att blunda och meditera boostar den "själsliga" resan ännu mer och euforin man får av både 4-ho-met och meditationen gör att man även kan hantera negativa insikter om sig själv med en positiv inställning. Du kommer själv få se. Efteråt så känner man sig ren och helad inombords, på något sätt. Stress dämpas (om stressen inte försvinner helt) och dagen därefter så inser man verkligen hur relationen mellan sig själv och universum blir starkare och mer positiv, eftersom relationen mellan sig själv och sig själv också har förbättrats.
Men som sagt, Shpongle som musik hjälper en att öppna dörren till sitt inre och till andra platser man vill besöka. 4-ho-met ger dig ögonen. Din hjärna gör resten. Hoppas du får en lika underbar resa som jag själv har fått under alla mina ensamma resor!