Året var
2010
Filmen var
Resident Evil: Afterlife
https://www.imdb.com/title/tt1220634...il%253A%2520Af
Film nummer fyra i serien om Resident Evil. Baserat på den kända serien från spelens värld.
Det märks att än mer pengar och tid har lagts ner på denna än föregångaren. Actionscenerna är välgjorda, det är fina foton, unika idéer, det följer spelet lagom mycket och överraskningar sker. Det gillar jag med filmen. Det märks att skaparna inte bara vill casha in utan att de har kul och vill utveckla både filmerna och sig själva i processen. Gott så.
Tyvärr tycker jag mycket av filmen påminner mer om John Wick (före John Wick!) än Resident Evil. Mycket skräck är borta och flera scener med action som visserligen är välgjorda i sig är inte min grej. Dessutom känns flera delar av handlingen på tok för slumpmässiga. Det finns ett antal saker jag gärna sett en bättre förklaring på.
Kul att se Wentworth Miller i sin roll, men likt förra filmen så matchar inte de flesta karaktärer med vad som händer i filmen. Två snygga tjejer som ser ut som de precis kommit ifrån en fotosession har levt i månader i en värld där de kan dö när som helst.. Verkligen? Killarna är inte bättre de. Kemin mellan de flesta rollerna är inte mycket att skryta om (jag tror de flesta kan bättre, men fokus blir på annat).
På vissa sätt är denna bättre än föregångaren, men jag föredrar den ändå på grund av dess handling. Här känns det mer som de mest vill göra coola scener och hoppas på att tittarna ska tycka det räcker.
En okej film ändå. Inget jag spontant rekommenderar, men fungerar tack vare sina styrkor.