"Silkwood" - (1983)
https://www.imdb.com/title/tt0086312/
Meryl Streep, Kurt Russell, Cher, m.fl.
---
En dramatiserad biografi om en sk "visselblåsare" och hennes öden och upptåg som facklig förtroendevald i en amerikansk plutoniumfabrik.
Meryl Streep spelar Karen Silkwood, huvudpersonen i dramat.
Hon arbetade som enkel tekniker på "golvet" i plutoniumfabriken.
Man får följe hennes, och de övriga anställdas, normala arbetsmiljö inne på fabriken, var de arbetar genom ett fönster, med att samla samman radioaktivt material iförda blyklädda handskar bakom en glasruta (dvs ungefär som Homer Simpson).
Risken för att bli "cooked" (dvs om en av handskarna gått sönder så att de fått radioaktiv strålning på sig) var ständigt närvarande, och larmet gick nästan varje dag.
Om någon blev "strålade" blev de omedelbart förda till en tvättstation där de blev avklädda och helkroppsskrubbade så hårt att huden nästan lossnade.
En mycket intim och kränkande upplevelse för de inblandade.
Meryl Streep var från början bara en av de andra arbetarna, och skilde inte ut sig nämnbärt.
Men en dag fick hon möjligheten att bli fackligt aktiv, och hon tog chansen.
När hon väl blev involverad i det fackliga arbetet, och påtalade riskerna för ledningen, blev hon mer och mer illa omtyckt av ledningen. Det fick henne bara att bli än mer nitisk i sitt uppdrag, och hon lyckades upptäcka mycket allvarliga säkerhetsbrister - som hon försökte göra något åt.
Men, ledningen gillade det inte, och efter ett tag började Hon råka ut för strålningslarm hon också.
Dessa larm - inklusive tvångstvättningar - började drabbade henne allt oftare, och man kunde börja misstänka att något inte stod rätt till, att hon kanske var föremål för medvetna påverkansoperationer från den missnöjda ledningens sida.
Radioaktiviteten började dyka upp även i hennes urin, som spårämnen.
Och slutligen drabbades hon av en olycka.
Hela ärendet var välkänt i USA när det hände, så det är inget Jag avslöjar om filmen när jag förklarar att allt slutar med att hon fick möta sin egen död ute på motorvägen - påkörd bakifrån av ett aldrig identifierat fordon.
Och när hon obducerades visade det sig att hon redan var så högt smittad av radioaktiva ämnen att det låg flera hundra ggr över de högst tillåtna gränsvärdena.
---
Många filmer har gjorts om "arbetsmiljöproblem" liksom om fackliga förtroendevalda som kämpar mot en skum ledning. Så denna är ingen nyhet precis, vare sig dramaturgiskt eller faktiskt.
Men det är ändå en film om något som vi idag inte längre minns så mycket av, och därför trots allt sevärd. För den som känner för att gräva ner sig i ärendet i efterhand finns det massor, och filmen - som var inspelad bara ett år efter Silkwood blivit mördad - gör inte så mycket mer än Antyder ...
---
Men, det finns trots allt bättre filmer.
Lite väl långtråkig kan man lätt anklaga den för att vara, och den vare sig lyckas egga upp tittaren mot den "onda företagsledningen" eller ens få oss att bry oss om huvudpersonerna.
Visst var Meryl Streeps insats fullt tillfredsställande, men hon var kanske den enda som lyckades ge liv i sin karaktär. Vare sig Kurt Russel eller Cher gjorde något särskilt med sina karaktärer. De mest bara var där.
---
Betyg
3 av 5