2016-05-09, 10:10
  #40885
Medlem
Herr.Dittlings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Risig
Boken är (som alltid) mycket bättre. Även fast jag tycker Keplers böcker alltid är lite överdrivna. Dock spännande och fartfyllda!
Kanske det, men i böckerna dränker man heller inte en gammal fin Scaniabuss.
det var väl en B63 ?
Citera
2016-05-09, 17:19
  #40886
Medlem
smutsigafingrars avatar
Scenic Route (2013)

Två barndomsvänner fastnar ute i öknen och börjar gräla med varandra om deras liv. Den ena valde den trygga och säkra vägen, alltså ett little boxes-liv, medan den andra valde att (försöka) bli konstnär, men har dessvärre misslyckats. Till slut blir grälet till och med riktigt våldsamt mellan de två. Skådespeleriet var bra och jag gillade dialogen till viss del men mot slutet blir filmen bara sämre och sämre. Själva slutet i sig var så mediokert och förutsägbart att jag nästan blev förbannad.

Betyg: 2/5
Citera
2016-05-09, 17:42
  #40887
( detta är en överdriven och skämtsamt omdöme ta det med en nypa salt)

Satantango`````( ja några sådana är det här och var i titeln jag är full så ta det men den nypa salt.. )

I alla fall varit avstängd en månad så detta omdöme kommer 1 månad för sent. Världens segaste film som vissa ser som ett mästerverk. En par kossor ser man i början hänga i en hage i ett smutsigt fält. Ska vara seriös här ett litet tag kommer knappt ihåg vad filmer handlar om. Något om pengar och någon professor. Någon unge som dödar en katt och någon som väntar på några. Gubben får slut på vin och kissar i en toalett. Slow cinema som fan alltså. filmar 10 minuters promenader och folk som dricker, lite som jag gör just nu.

Ja visst kan ge filmen att den var snygg filmad till och från. Någon var otrogen mot någon och någon myndighet här och var i filmen( igen var en månad sen jag såg filmen så detta omdöme är otroligt flummigt). Jag har inga problem med filmer som försöker vara konstnärliga eller verkligen försöker fånga upp en viss stämning. Bergman har gjord det fantastiskt i sina filmer. Men denna.. denna var lååångdragen.

Alltså varför vill jag se 3 st män gå på en väg i 10 min? eller en man stå och pissa i en toa? eller en kvinna tvätta uhm.. könet. Jag kanske har adhd jag vet inte, men som sagt kan gilla konstnärliga filmer. Alla filmer behöver inte action. gillar många äldre filmer, dial m for murder, Passion of joan d arc metropolis för att nämna några. Nej denna film var inget för mig. Slow cinema är inget för mig. Förstår vilken riktning filmen går, men nej .. det funkar bara inte. För mig är det meningslös utfyllnad.


Jag har inga direkta problem med långa fimer ( om man kan räkna casino sagan om ringen lawrence of arabia till långa filmer) Så länge se berättar en intressant och meningsfull historia med intressanta och givande karaktärer

4/10 ( då är jag generös) ändå för den konstnärliga stilen och berättandet.
Citera
2016-05-09, 23:48
  #40888
Medlem
Herr.Dittlings avatar
Farlig förbindelse (1987)

Advokat hoppar i säng med Glenn Close (det är en hon trots namnet), hon blir besatt av advokaten.

En film om otrohet där man, i mitt tycke, twistat historien ett par varv för mycket.
Lustigt nog en film jag av någon anledning inte sett tidigare.
3/5 tycker jag nog känns motiverat.
Citera
2016-05-10, 02:17
  #40889
Medlem
kuddenchristos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Herr.Dittling
Farlig förbindelse (1987)

Advokat hoppar i säng med Glenn Close (det är en hon trots namnet), hon blir besatt av advokaten.

En film om otrohet där man, i mitt tycke, twistat historien ett par varv för mycket.
Lustigt nog en film jag av någon anledning inte sett tidigare.
3/5 tycker jag nog känns motiverat.
Tycker du att den förtjänade sina Oscarsnomineringar?

http://www.imdb.com/title/tt0093010/awards
Citera
2016-05-10, 07:43
  #40890
Medlem
Herr.Dittlings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kuddenchristo
Tycker du att den förtjänade sina Oscarsnomineringar?

http://www.imdb.com/title/tt0093010/awards
Vet inte, den ska då jämföras med andra filmer från samma år, och eftersom jag redan då (1987), mer eller mindre, slutat att se nya filmer, så har jag väldigt dålig koll på det.

Men skådespelarna gjorde goda insatser, tyckte jag, riktigt bra faktiskt, så kanske var det rätt tänkt ändå, jag har i alla fall inga alternativ.
Citera
2016-05-11, 01:41
  #40891
Medlem
JoeL431s avatar
Wolf Children (2012)

Hana är 19 år och träffar en mystisk man som är varulv, dem inleder ett förhållande och får två barn ihop. När han plötsligt dör snart därpå förändras Hanas liv drastisk. Hon måste flytta ut till landsbygden och offra hela sitt liv med studier och jobb för att uppfostra sina wolf children.

Vill börja med att säga att jag tyckte filmen var helt fantastisk. All detaljrikedom i animationen och vad man valt att fånga från livet är ofta något alldagligt men som verkligen fångar ett tillfälle. Som te.x. de första dropparna regn på varm asfalt, ett löv som precis fyllts med vatten innan de tippar över och rinner ur eller om det så ska vara elsladdar från stolpar till marken som har plastkåpor över sig de första 1.5m för att man inte ska pilla/få i sig ström.
Filmen handlar i första hand om uppfostran och vad som faktiskt krävs av (i detta fallet ensamstående) föräldrar samt hur stort ansvar man bär och vad man kanske måste uppoffra i livet när man tar steget.
Det är vackert men melankoliskt på samma gång. Skratt är lika nära som gråt ofta. Det är överlag en väldigt vacker och fin film. Men tankar väcks om både naturens samspel med mänskligheten (familjen måste börja odla och bli "självständiga" från samhället samt att barnen faktiskt är hälften vargar) och hur personligheter och persondrag faktiskt speglar hur vi är/blir och får anpassa våra liv efter.

Filmen handlar fanimej om livet i stort! Se den folks.

4/5
.
Citera
2016-05-11, 05:36
  #40892
Medlem
Mysteriousstrangers avatar
The Boy från 2016

En av de sämsta "skräckfilmerna" som jag har sett på väldigt länge... En yngre kvinna som heter Greta tar anställning för att sköta om ett hus, medan husets ägare Herr och Fru Heelshire ska ut på "semester". Uppdraget är att förutom sköta om huset, även att passa parets docka som dom behandlar som ett levande barn. Dockan är gjord i formen av en kille och heter Brahms.

En riktigt bedrövlig "skräckfilm" Regissören har helt skippat att ha med blod i filmen. Och försöker spela på det psykologiska planet. Det blir bara patetiskt enligt mig. Gav filmen betyget 4/10 p.g.a trevliga miljöer, och bra foto. Några ok scener fanns det väll i ärlighetens namn också, men inte tillräckligt för att ge filmen ett högre betyg på IMDB. Angående det där med blodet behöver en skräckfilm självklart inte innehålla en massa blod. Men när man på ett uselt vis försöker spela på det psykologiska planet i form av en levande, alternativt inte levande docka, och utan någon som helst finess blir det mest löjligt. Och självklart gillar Brahms musik också.

Betyg 4/10
Citera
2016-05-11, 21:57
  #40893
Medlem
Iphigenia (1977)

Oscarsnominerad film baserad på en tragedi av Euripedes. Hela den grekiska armen, ledd av kung Agamemnon, har mobiliserats men väntar på vind för att kunna segla över medelhavet. Vid en jakt råkar någon döda ett heligt djur vilket gör jaktgudinnan Artemis vred och kräver ett offer som botgörelse, Agamemnons förstfödda dotter. Utan detta offer kommer inte armén kunna ta sig över havet. Agamemnon slits i slutändan mellan många olika viljor, armen som kräver offret, hans fru som inte gillar idén, hans broder vars fru är anledningen till kriget m.m.

Denna film är som sagt baserad på en pjäs och tyvärr lider den av att kännas som filmad teater. Den är överdrivet melodramatisk och flera scener är väldigt dialogtunga men utan att dialogen känns specielt slipad. Jag är inte bekant med källmaterialet men jag får känslan av att mycket dialog strukits. Vidare känns castingen helt fel i nästan alla roller, Agamemnon har ölmage, Odysséus är pinnsmal. Det fungerar inte när de ska gestalta de yppersta krigarna i en tid då fysisk styrka verkligen värdesattes.

Vidare känner jag inte att filmmediets styrkor tagits till vara i denna filmen. Musik fungerar bra men cinematografin är väldigt tråkig. Man tycker ju att det borde gå att hitta schyssta ställen att filma på i Grekland men tydligen inte.

Kort sagt imponerar inte filmen på något plan utom möjligen skådespelet från flickan som ska offras. Den går att titta på men jag rekommenderar den inte.

5 / 10
Citera
2016-05-11, 22:07
  #40894
Bannlyst
Skammen (1968)

En bra Ingmarrulle, den var spännande och intressant. Väldigt bra skådespelat, men det är inte en nyhet när Ingmar regisserar. Tappar lite på slutet för att förtjäna en 9/10 tycker jag dock faktiskt.

Filmen får en lagom 8/10
Citera
2016-05-12, 13:09
  #40895
Medlem
Bittersteels avatar
Air America (1990)
Air America utspelar sig i Laos 1969 och handlar om en ny pilot, Billy (Robert Downey Jr) som åker dit för att jobba för flygbolaget Air America, ett företag som jobbar för CIA. En av hans nya vänner är en pilot vid namnet Gene (Mel Gibsion) som visar hur det ska gå till där.

Air America är en komedi som inte är rolig, och det beror på manuset. alla skådespelarna gör sitt bästa för att göra filmen rolig (finns en kille som ser ut som Olof Palme och en som set ut Steven Carrel från Anchorman) men tyvärr funkar det inte. Filmen är ganska snyggt filmat, och det finns bra stunts också (en som står ut ,är när Billy dinglar från ett rep över en stad, och det var filmat på riktigt, med Robert Downey Jr verkligen hängde från en helikopter över en stad) men det kan inte rädda filmen från att inte vara så rolig.

4/10
Citera
2016-05-12, 14:48
  #40896
Bannlyst
Star Wars VI: Return Of The Jedi (1983)

Vet faktiskt inte varför jag inte har sett just denna filmen förut, filmerna innan såg jag flera gånger, men denna filmen är nog min favorit i alla fall, spontant. Jag tycker om varenda sekund av filmen jag ser och jag släpper aldrig blicken från skärmen. Mycket, mycket bra film!

9/10
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in