Citat:
Ursprungligen postat av
yournotlikeme
Ska "prova" Iktorivil. Iktorivil är för det första inte alls hypnotisk eller lika ångestdödande alls som Zopiklon. Den är mest muskelavslappnande men lite ångestdämpande är den såklart.
MEN min vän det du bör göra är att söka hjälp tycker jag (det var först då jag kom ur det. Vill du inte det så skaffa 200 Stesolid 10mg och trappa ner själv på.´
Jag har haft ett riktigt benzo missbruk i ~7 år och försökte otaliga gånger att sluta själv med scheman, försökte efter det med öppenvård (dvs hämta 3 ggr/vecka och lämna UP) men det var först när jag åkte på behandling jag blev av med det.
Zopiklon som du äter har väldigt låg halveringstid, tom lägre än Xanor och Zopiklon går på GABA-A receptorerna precis som benzo så lägg ner att äta Zopiklon för din ångest och inse att ju längre du håller på ju värre blir det att sluta.
Du kan enkelt få tag på Diazepam (Stesolid) på Darknet via bitcoins då får du hem det i brevlådan efter typ 48h. Läs på 30 minuter så kan du det, är inte svårt och fattar inte alla människor som är ute och inte vet vad de får, där på hemsidan där man köper FS så är det tom. omdömen om både köpare och säljare samt produkt så man vet exakt vad man får och slipper möta skumma människor och gissa.
Stort tack för ditt svar och dina råd min vän!
Men... jag är ju kroniskt tolerant mot diazepam och kan efter månader av uppehåll inte ens känna av det minsta lilla ens på 30 mg... så därför är den tyvärr inget fungerande alternativ... (önskar såklart att den hade varit det).
Har brukat benzo till och från i kanske 25 år (?) (är 48) mot ångest och sömnproplem (aldrig för rus) och alltid i samråd med läkare, där jag sedan själv på eget initiativ alltid trappat ut den efter en tid, då jag känt mig såpass stark igen att jag klarat det. Minns att den första tiden hjälpte 2,5 mg oxascand/sobril vb faktiskt bra, men för några år sedan kunde jag ta 6 mg alprazolam/xanor utan att känna ett skit till slut... -> läskigt... trappade ut den direkt! Alla de många uttrappningar jag gjort under åren har faktiskt gått förvånansvärt smärtfritt och utan större problem... konstigt, men sant och givetvis bra!
Dock har jag ätit zopiklon i dos på 15 mg till natten sedan 2010 (inte bra, jag vet...), utan någon direkt toleransökning, men de senaste ca 2 åren 4 × 5 mg, dvs 20 mg - 3 + 1 (en vid 2-3 då jag vaknat o haft svårt att somna om) och nu sedan ett tag (som jag skrev tidigare) istället 10 mg till natten och 10 mg runt kl 5, då min helvetesångest börjar och eskalerar och detta hjälper mig faktiskt lite granna (högre dos skulle säkert hjälpa fullt ut, men det vill jag inte ta), så att jag i alla fall kan tänka och koncentrera mig hyfsat, samt klara av att föra ett samtal i telefon, äta någorlunda och inte kräkas flera ggr/dag...
Och märkligt nog håller effekten i sig ända till kvällen oftast, men minst i ca 10 timmar. Även om halveringstiden ju bara är 4-5 timmar... (märkligt, men bra för mig - just nu...).
Tar ju just nu "bara" dessa 20 mg zopiklon per dygn (på recept) o ingen annan drog (men ja, jag vet - det är ändå inte bra).
Därför är min tanke att under 2-3 månader, istället för att ta 10 mg zopiklon kl 5, försöka hitta någon lugnande medicin som funkar mot helvetesångesten som kommer på morgonen, eskalerar och sitter i hela dagen, och då gå ner (som första steg) till "endast" 10 mg zopiklon till natten och per dygn.
Den "nya lugnande medicinen" är tänkt skall hjälpa mig att komma igång (äta, sova, städa, dusha, röra på mig etc) från att som nu ligga i sängen totalförlamad av helvetesångesten 24/7 (vilket jag gjort i ca 1.5 år...) och därefter trappas ut, med förhoppning att min ändring i beteende har blivit till nya vanor som jag kan fortsätta med, utan någon benzo (och med minskad ångest)...!?
(Fick inneliggande, efter mycket tjat, för ca ett år sedan under några veckor, pga min benzo-tolerans, Heminevrin 10 ml ×3, vilken fungerade skitbra, fast satt i väldig kort tyvärr... och denna vägrar min psykiater i öppenvården att skriva ut, då den anses vara för farlig och för lätt att överdosera...).
Så, efter att ha lusläst alla trådar om Iktorivil, där en hel del som upplever tolerans mot diazepam (och annan benzo) skriver att Iktorivil ändå fungerar (bäst av alla) mot deras ångest och att de heller inte upplevt någon toleransökning under längre tids bruk (på "låga" terapeutiska doser), eller några större utsättningsproblem, så känns det värt att prova den och se om den funkar på mig...!?
Dock verkar det vara typ 50/50, där vissa tycker att Iktorivil är ren skit och inte upplever någon effekt av den ens på riktigt höga doser, så visst, den kanske inte fungerar på mig, eller så fungerar den skitbra...?!
Enda sättet att veta är ju att prova... eller?!
Väldigt tacksam för svar och råd ifall ni har erfarenheter att dela !