Citat:
Ursprungligen postat av
fruktsallad12
Hej!
Påverkas psyket mycket negativt av att missbruka imovane? Jag älskar ruset av imovane, tagit det i ca två års tid, och varit vaken på det. Som mest har jag väl käkat fem-sex 7,5mg åt gången. Kanske lite onödigt mycket, tycker 2-3 räcker för att slippa ångesten, bli social och kreativ.
Men ja, tillbaka till frågan, mår man dåligt i längden av att käka det regelbundet som jag gjort? Blir det samma abstinens som benzo? Har ju ingen aning om min ångest blir förvärrad av missbruket. Har alltid haft dåligt psyke.
Du svarar ju lite själv på frågan att "det räcker med 2-3 för å bli social och kreativ", så varför tar du 5 till 6, 7,5 mg.
Givetvis är det inte alls bra att hålla denna dos som sträcker sig över en längre tid. Visst kan det bryta ner psyket, och abstinensen på Imovane 7,5 är jag helt säker, minst lika hemsk som bensodiazepiner.
Mitt tips är att du försöker ta så lite så möjligt i och med du du faktiskt skulle kunna som du själv nämner som sagt
Lycka till.