Citat:
Ursprungligen postat av
Kexochost
Tidigt 90 tal och jag gick i högstadiet och blev invigd i kickers världen runt valand. Mkt fokus på hur högt någon kunde sparka,
Costa från Kålltorp minns jag, hörde alltid ryktet att han körde sin morsa till soc i en stulen bil när han gick på högstadiet, jag är ett par år yngre så det är garanterat en vandringssägen men historien är
Martin Parrachione? minns att han stack en kniv i röven på en kille på det discot i lisebergshallen som direktsändes i öppna kanalen, ingen som har det bandat på VHS?
Han var en riktigt seg kille som aldrig gav sig i ett bråk. Finsk-Italiensk härkomst, känns rätt givet att man måste bli buse med de generna.
Umit, Han med Ögonen, ingen farlig kille men en kändis
Fjant? kommer inte ihåg mer än så, tror han var från mölndal eller guldheden? Slog ner en polare till mig på 5ans spårvagn när vi var på väg mot liseberg, riktig tjyvsmäll, precis när dörrarna skulle stängas, han hoppade av. tror han gjorde så några gånger för mycket och var tvungen att ligga lågt efter det.
Costa blev mördad vid höghusen i Partille för några årsen on jag minns rätt. tror det finns en tråd. Han var tokig i mopeder o cross på slutet 80 början 90. Och gillade allt med motor. Så om han körde morsan med stulen bil kan det mycket väl stämma.
Martin P. Mycket riktigt det med dolk i röva.
Hehe intressant on det fanns video.
Och oja. gav sig aldrig och rapp i nävarna.
Tror han flyttade ett tag. Och har nog lugnat ner sig körde mma osv.
(För 10-15 årsen iallafall.)
Personligen tyckte jag han var ödmjuk och lojal på 90-talet.
Ymit med ögonen minns jag väl.
han skratta o va glad dom gångerna man träffa på han.
Fjant. Var det han med paschfrillan?
Sprang mycket på liseberg o i femman?