Det var en regning lördag 2007.
Jag och en utav mina polare hade tänkt dra och fame'a lite i en övergiven fabrik.
Vi strävar mot målet på fots, vi går igenom täta dungar utav diverse växter.När vi sedan kommer till vad som liknar en parkering till den övergivna fabriken så märker jag, att det börjar krypa på benet.Jag kollar ner och fårse att det sitter 2-3 fästingar på vaden ( Hade shorts ).Pinsamt nog så får min polare sätta sig på knä och plocka bort fästingarna, samtidigt som jag står med öppen mun och skriker : aaahhhhhhh ( Ja ni kan ju tänka själva hur det såg ut ).
Vi lägger burkarna vid ett halvsynligt ställe och cirkulerar runt platsen för att hitta en relativt okej spot.Vi hittar en hyffsat bra spot som är längst upp i byggnaden.Vi går och hämtar cansen och springer upp för en trappa.
Vi börjar skissa upp bokstäverna när vi ser en bil som brommsar in ( vi har ju ganska bra översikt ).Så vi ställer bort burkarna, och ser att det är två personer som traskar in i byggnaden.Vi hör/ser hur dem kommer närmare och närmare, och under den tiden så såg vi inget ställe att gömma oss, förutom ett hål som min polare hade upptäckt ( Kolsvart ).
Min polare kryper in fort som fan, och jag hör hur han skriker om något, men jag hoppar in jag med.Och tro fan det är som en " rutschekana " som leder ner i vad som ser ut att vara en stor källare.Nu är vi väl i säkerhet tänkte vi, så vi cirkulerar och letar efter en väg ut men vi hittar tyvär ingen.
Så efter mycket kämpande så har jag lyckats kravla mig upp igenom " rutschekanan ".När jag sticker ut huvudet så kollar jag upp och får se 2 stycken biffiga killar i solglasögon och tattueringar.Så jag glider ner och ramlar över min polare.Efter ca 1-2 timmars väntande så vågar vi oss upp igen ( Notera att inte mobilen funkade ).Vi gör klart våra målningar och traskar hemmåt
En idag kan jag inte fatta vad rutschekanan var till för.Möjligtivs så skickade dem väl ner skräpiga tegelstenar där igenom ( Det var ett gammalt tegelbruk ).Det var allt jag hade att komma med!
Förlåt för stavfel!