Citat:
Ursprungligen postat av r1ckardd
men det mesta som lags fram i 3e delen ar ju inte direkt nagon hemlighet. the fed har ju alltid varit en ganska kontroversiell ...grej. vad som ifragasatts ar ju i grund och botten vilken avskit the founding fathers hade. ville dom det basta for landet, eller handlade det om att ta makten? att prata om implanterade microchips ar val lite out there, men att varlden styrs i toppen av ett 100-tal personer ar val ingen hemlighet direkt. det ar baktanken som diskuteras.
Som en annan redan påpekat; vad har FED med The Founding Fathers att göra? FED fanns inte ens då, men däremot så hade bl.a. europeisk-judiska bankirer (också kallade de internationella bankirerna) försökt etablera en privat centralbank även i Förenta Staterna (se The Money Masters: How International Bankers Gained Control of America) och grundarna var väl medvetna om vilken fara detta utgjorde mot nationen (finns flera kommentarer i memoarer, o.s.v. som vittnar om det). För FED är privat; den kontrolleras varken av presidenten, finansdepartementet eller Kongressen utan istället av medlemsbankerna och styrelsen och dess ordförande (för tillfället Ben Bernanke). Det enda FED gör, som har något med regeringen att göra, är att rapportera lite till Kongressen någon eller några gånger om året eller så, ungefär som vår egna Riksbank, men annars är det tyst - dess styrelse fattar egna beslut, som är hemliga och inte behöver redogöras för någon oavsett konsekvenserna.
Men däremot så kan jag hålla med om att implanterade microchips är lite långsökt i dagsläget...vi är ännu inte ens särskilt nära en världsunion eller en s.k. ny världsordning, men vi är påväg dit (EU, NAU, AU, SAU, o.s.v., när kommer World Union?) Det är väl också därför det praktiskt taget är förbjudet (läs: tabuiserat) att vara motståndare till mångkultur eller stödja nationalism i praktiskt taget alla utvecklade västländer. Vi bör istället vara internationalister, ja, vi är ju alla s.k. "världsmedborgare", eller hur?
Citat:
Ursprungligen postat av r1ckardd
dock koper jag inte konceptet att det egentligen bara handlar om ett sjukt kontroll/makt behov. och $? knappast. de flesta av dessa makthavare foddes ekonomiskt oberoende. Nej, jag tror arligt talat att det helt enkelt handlar om att dom i grund och botten faktiskt vill det basta for landet/folket. trakigt, men inte helt omojligt. sen att folket inte alltid forstar logiken i det som gors ar ju en sjalvklarhet.
Vad handlar det om då? Vad är det som säger dig att de egentligen vill folket gott?
