Citat:
Ursprungligen postat av Mattetatte
Den ultimata arenan för fotboll. Tycker ni den redan finns och eller hur skulle den se ut tycker ni?
Enligt mig finns de inte, utan de fanns. Arenorna i England fram till tidigt 90-tal är många gånger (långt ifrån alla) så nära perfektion man kan komma i min mening.
Jag har tråkigt så du ska få min drömarena, dock inte för mitt egna lag då denna blir större än vad som varit brukligt för DIF.
Långsida 1.
Bill Struth stand (Glasgow Rangers).
Listad som kulturarv. En ultimat "main stand" ritad av den legendariske arkitekten Archibald Leitch. Den enda läktare jag också tycker har fått en värdig tillbyggnad (tredje etage). Självklart har fasaden tegel samt den patenterade "criss cross" balkongen.
http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/4720628.jpg
http://news.bbcimg.co.uk/media/images/50034000/jpg/_50034303_ibrox_facade_466b_sns.jpg
Långsida 2.
Trinity Road stand (Aston Villa)
Att man rev denna läktare för att; "få plats med fler loger" är ett kulturmord av sällan skådat slag - det visar väl främst hur fullständigt sjuk den "moderna fotbollen" har blivit.
Fasaden har ingen jämlike inom fotbollen, något mindre än mitt bidrag på den andra långsidan vilket kommer göra arenan härligt asymmetrisk.
7 första bilderna.
http://www.footballgroundguide.com/old-grounds-and-stands/old-villa-park.html
Kortsida 1. Hemmastå
South Bank (Wolverhamton Wanderers)
Idag riven. Vid sin peak var denna läktare tillsammans med Villas Holte End värdens största (enskilda) ståplatsläktare som kunde svälja runt 30k ensam. Här är all flärd från långsidorna som bortblåst (som sig bör) utan allt handlar om att stå som packade sillar under ett korrugerat plåttak som generera ett enormt tryck.
De är dessa typer av läktare Borussia Dortmunds ena läktarsektion försöker efterlikna. Men med 2012 års säkerhetsföreskrifter kan den slänga sig i väggen jämte originalen.
http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRRK1BNMWD7D-587C6b2VXHPgWwJ4WhWGztdQ9tDkeLp-hAhYNoR5YqNifu
http://i23.photobucket.com/albums/b399/timwwfc2/OldMolineux33.jpg
http://i23.photobucket.com/albums/b399/timwwfc2/OldMolineux12.jpg
Kortsida 2. Bortastå.
Scoreboard End (Manchester United)
Idag ombyggd. Den här var klurig. Det finns ju ett helt gäng sköna läktare som endast är till för bortafans men jag har alltid varit lite svag för när både hemma samt bortafans delar läktare, självklart segregerade då. I just detta fall fick bortafansen stå på en så kallade paddock. En paddock kan bäst beskrivas som ett nedsänkt etage i samma läktare, perfekt för att avskilja folk från varandra.
http://2.bp.blogspot.com/_ngU0BcADU9E/S2Ap_4_8GyI/AAAAAAAAAME/b9Z782Knihc/s320/scoreboardend.jpg
http://www.google.se/imgres?q=old+trafford+scoreboard+end&um=1&hl=sv&sa =N&biw=1280&bih=843&tbm=isch&tbnid=dG3FhnwNp3BrlM: &imgrefurl=http://www.flickr.com/photos/57986580%40N02/6753646785/&docid=Z1Xx-GEBtclDZM&imgurl=http://farm8.staticflickr.com/7008/6753646785_a690ed9e62_z.jpg&w=640&h=458&ei=Pfh_UNO KOKTP4QS-koGICg&zoom=1&iact=hc&vpx=974&vpy=80&dur=929&hovh= 190&hovw=265&tx=144&ty=111&sig=1009045630343640514 59&page=1&tbnh=141&tbnw=186&start=0&ndsp=25&ved=1t :429,r:9,s:0,i:95
Leeds bortafans får demonstrera denna läktare med lite rörliga bilder.
http://www.youtube.com/watch?v=vj0ZnWz18Gs
Om man tar dåtidens säkerhetsföreskrifter skulle denna arena ta in ungefär 75k. Den skall naturligtvis som förr ligga mitt inne i staden och inte i utkanten som de flesta gör idag.
Så - där har ni den. Full av karaktär med fyra olika läktare, inget jävla corporate skit, aningen livsfarlig samt helt underbar.