Citat:
Ursprungligen postat av Flipp-Flopp
Ok. Nu har jag tittat på klippet.
Motståndet är mätbart annars skulle accelerationen vara g och inte 0.64g. Att den är 0.64g är ett uppenbart bevis på att det är ett kraftigt motstånd. Innan så sa alla "det är fritt fall så därför är det en CD". Nu när alla insett att det inte är fritt fall det så säger de "Det är 64% av fritt fall därför är det en CD"... lol
Sen så är deras slutsatser helt felaktiga. De struntar i att överdelen blir tyngre och tyngre.
Nej det är
inte mätbart när det övre partiet
krockar med den oskadade delen av tornet.
Som du såg på klippet så var det 64 % hela vägen ur bild.
Hur kommer det sig att det oskadade partiet ger lika lite motstånd som det brand och kraschskadade partiet av tornet?
Sen så när det har varit tal om fritt fall så sägs det oftast WTC 1 & 2
nära fritt fall och WTC 7 i fritt fall .
Det skulle också vara otroligt intressant att höra hur damm, stål och andra delar från tornet som kastas bort i alla riktningar får denna 'pile driver' att bli tyngre.
Utsätts inte den övre delen för samma påfrestningar som den undre?
Citat:
Ursprungligen postat av Flipp-Flopp
Sen så bryr de sig heller inte om att den undre delen på den fallande delen rör sig nedåt i 0.64g utan snarare ungefär hälften då denna del "tuggas" sönder lika snabbt som nederdelen (detta kan jag dock inte bekräfta då det inte är synligt pga allt damm).
Man borde fråga sig varför A&E döljer denna fakta...
Förstår inte riktigt vad du menar här.
Att det inte är märkligt att 1/10 klarar av att "tugga" sönder 9/10?
Om du inte får din information från NIST/FEMA så vart hittar du den, vem eller vilka har gjort experiment, samlat bevis m.m. så bra att du hellre lyssnar på dem än någon annan?
Vem var det nu som gnällde på alla andra om att inte svara på frågor, hmm?