Citat:
Ursprungligen postat av Bekic
Han är bra på att göra mål men springer typ aldrig.
När alla andra går på nån eller backar hem så promenerar Zlatan.
Han är lite loj ibland men det är skillnad på att släpa runt på hans kropp kontra de flesta andras samt att han inte är en naturlig löpförmåga som Elmander.
Men till stor del beror det på att det tar mycket kraft att stångas och hålla undan mittbackarna i närkamperna under 90 minuter samt att han ska söka boll varje anfall och får mest boll av alla offensiva spelare i laget. Det finns inga andra viloperioder för honom tyvärr.
Dessutom har forwards i Italien inte så jättemycket ansvar förutom att inta sin grundposition, så det är pga vana också.
Ingen kan påstå att Totti, Toni, Trezeguet, Pippo, Del Piero, Cruz, Suazo, Ronaldo, Rocchi, Kaka, Pato etc etc lägger ner direkt märkbart större kraft på att löpa och stressa backlinjen. Det är enstaka gånger när de har chans att vinna bollen eller blockera uppspelet det handlar om annars så intar de sin position och styr ut spelet mot ena kanten oftast (undantagsvis så försöker de få mittbackarna att sköta uppspelen).
De har en annan grundsyn på försvarsarbete och det är därför det så sällan är hög press med konditionskrävande arbete på motståndarnas planhalva.