Citat:
Ursprungligen postat av hanswolf
Har följt denna tråd en längre tid och funnit den mycket intressant och givande, men stundtals också mycket underhållande. På senare tid har även denna tråd sått ett frö till djup irritation. Inledningsvis var det heller inte mer än ett litet frö. Efter tid har detta lilla frö utvecklats till en smärtsam svulst, fylld med var och bajs. Denna cysta är en användare här på flashback som frenetiskt svarar och tipsar andra användare ang. Juristprogrammet. Inget fel i det kan tyckas, men nu rör det sig om en användare som enligt egen utsago varken har, eller läser juridik. Inte nog med att han stundtals sprider missvisande information till inte ont anande användare, så har han även en fruktansvärt ful presentationsbild, vilken får denna böld att bidra till ytterligare, men också onödig smärta.
Snälla eXtremo, ja så heter han, kan du inte sluta att svara på saker som är utöver din vetskap, och om möjligt, byt presentationsbild.
Tack på förhand
Spelar ingen roll om han så läser till socionom (gud förbjude!) så länge hans svar är vettiga, vilka de enligt min mening hittills alltid varit. För övrigt har jag för mig att hans avatar är en bild på någon inom DO, inte eXtremos fel att det råkar vara en ful filur!
Citat:
Ursprungligen postat av Azuchi-Momoyama
Är du tappad eller vet du vad dubbelexamen är?
Kan du visa källa på att vår halvalkoholiserade favorit kriminolog (någon som för övrigt hånas öppet bland andra inom den kriminologiska sfären) faktiskt har jur.kand? Det är nämligen något jag betvivlar å det allra grövsta.
Citat:
Ursprungligen postat av AnteSwe
Tråden är gammal men detta måste påpekas.
Jurist linjen? Svår? Knappast.
Utbildningen kräver en hel del tid, och plugg - men det är det enda som är svårt. Det du GÖR är däremot no-brainer.
Egentligen borde man inte besvära sig själv med att besvara någon som särskriver "juristlinjen" (utbildningen heter dessutom juristprogrammet numera), men jo, utbildningen är relativt svår. Med det menas bland annat att de som läser till jurist från första början måste ha relativt bra betyg vilka i sig kräver en insats bra mycket större än den genomsnittliga. För att klara av utbildningen krävs i sin tur nästan mer. Eller om man ska uttrycka sig annorlunda; gemene man skulle nog ha en del problem med att klara av utbildningen. Samtidigt är utbildningen långt ifrån omöjlig och viktigast av allt är nog att man måste dra en linje mellan de som går ut med 80% AB + och de som går ut med sporadiska AB:n, eller ännu värre; övervägande del B:n. Att tro att det blir lättare i yrkeslivet är otroligt naivt!
Citat:
Ursprungligen postat av brudfixarn
Aktualiteten kan mycket riktigt diskuteras. Vore intressant att veta om det gjorts någon uppföljning. Dessutom vore det intressant att veta om någon annan europeisk tidning gjort någon liknande undersökning. Tills dess lär vi få leva med den där artikeln.
Det vore onekligen intressant att se en färsk undersökning! Min uppfattning är att just juristprogrammet i Sverige är ganska synonymt med konkurrens sinsemellan så det är aningen förvånansvärt att inte mer artiklar har publicerats på området.