Resultat: Vem vill du skall vinna årets Robinson?
Alexander Strandberg (åkt ut)
51,67%
571 röster
Alma Skoog (åkt ut)
5,07%
56 röster
Marcus Håkanson
9,14%
101 röster
Maureen Asic
4,80%
53 röster
Olivia Lindegren
11,67%
129 röster
Pål Schakonat (åkt ut)
9,86%
109 röster
Rooble Gedi (åkt ut)
2,26%
25 röster
Simone Sjöström
2,90%
32 röster
Zayera Khan (åkt ut)
2,62%
29 röster
2024-05-19, 13:03
  #4357
Medlem
Zayera skulle nog inte blivit så känslomässig om det inte var för Almas överdrivna och efterblivna reaktion, samma med Maureens.
2024-05-19, 13:11
  #4358
Medlem
DoktorNos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ursula45
Alex hade förfan ingen strategi. Varför trodde han att be pål om att välja han i duell var smart? Och att det är fegt att välja en tjej. Man väljer ju personen som man tror att man har bäst chans att vinna över helt enkelt. Om han vore smart så skulle han bara ha bett tjejerna att rösta på han
Smart såtillvida att han förstod att Pål inte skulle välja honom i en duell men samtidigt inte så smart för nu har Alex bäddat för att Pål kan ta sig till final om han vinner över Maureen.

Men Alex valde den osmarta och samtidigt den fega vägen, att inte uppmana de andra att rösta ut honom så han kunde ha tagit ut Pål i duellen. För det fanns en risk för Alex skulle ha förlorat den duellen.
2024-05-19, 13:16
  #4359
Medlem
The.Swedes avatar
bahahah fick Alex sutta på Zayras mjölkpåsar eller vad?! Vafan är hans deal... fucking bögig reaktion på en oskyldig kommentar från Pål.
2024-05-19, 13:50
  #4360
Medlem
Svidmyras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CS128
Att du pratar om Zayera begriper jag men sedan att du skriver om "Nästa ut måste vara Pål" - de andra två får du gärna skriva namnen på för att sitta och gissa vilja du menar bland resten av deltagarna som du benämner "10 och barnkumpanen Rögle,13" är löjligt.

Lär dig skriva namnen på vilka deltagare du pratar om. Du har haft många avsnitt på dig att lära sig något så enkelt som vad deltagarna faktiskt heter.

Pål är precis som min brorsa var när han var tio år, därför skrev jag Pål,10. Den aningen mognare Röggle,13 tappade jag visst en bokstav i namnet på.

För övrigt är kvällens avsnitt det bästa hittills.
2024-05-19, 13:56
  #4361
Medlem
Jävligt synd att Pål inte vågar stå på sig. Han har ju rätt i det mesta och Alex har ingen rätt att styra hur Pål ska spela spelet. Så som Pål är i synkarna borde han vara med övriga spelare också. Håller tummarna för att han tar duellen och sen åtminstone kommer till final.

Alex blir bara vresigare och vresigare. Märks när bägaren rinner över för honom, då hugger han direkt och orimligt hårt. Killen är fast i något gammalt tänk också. Varför kan han tävla mot tjejerna i Robinson-tävlingarna, samt på Gränslandet, men inte i en direkt duell? Handlar nog snarare om att han inte kan se sig förlora mot en kvinna än att han inte vill slå ut en. Egot är jävligt stort hos den killen oavsett hur hårt han försöker bevisa någonting annat.
2024-05-19, 14:02
  #4362
Medlem
mendokses avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Strutkungen3000
Jävligt synd att Pål inte vågar stå på sig. Han har ju rätt i det mesta och Alex har ingen rätt att styra hur Pål ska spela spelet. Så som Pål är i synkarna borde han vara med övriga spelare också. Håller tummarna för att han tar duellen och sen åtminstone kommer till final.

Alex blir bara vresigare och vresigare. Märks när bägaren rinner över för honom, då hugger han direkt och orimligt hårt. Killen är fast i något gammalt tänk också. Varför kan han tävla mot tjejerna i Robinson-tävlingarna, samt på Gränslandet, men inte i en direkt duell? Handlar nog snarare om att han inte kan se sig förlora mot en kvinna än att han inte vill slå ut en. Egot är jävligt stort hos den killen oavsett hur hårt han försöker bevisa någonting annat.

Han vet att han är bra i statiska armgrejer vilket är vad duellerna på örådet brukar vara.
Hade det varit 100 meter löpning som duell hade han också velat välja en kvinna.
2024-05-19, 14:04
  #4363
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av wihnei14
Zayera skulle nog inte blivit så känslomässig om det inte var för Almas överdrivna och efterblivna reaktion, samma med Maureens.
Alma visade medkänsla och ville inte att Zayera skulle avsluta Robinson genom att ge upp. Superschysst som alltid.

Alma är en vinnarskalle och ogillar det beteendet. Det gör jag oxå. Livet slår ner de flesta till marken då och då, vissa ger upp men de flesta reser sig och fortsätter kämpa oavsett vad. Det visar vad man är gjord av.

Oavsett vad man tycker om Zayera så finns det säkert många som inspireras av hennes Robinsonresa och att då bara ge upp, det gör man fanimej inte. Bra gjort Alma.
2024-05-19, 15:29
  #4364
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Summan
Ci tjänar mest, här är allas. https://www.hant.se/noje/sa-mycket-t...-2024/10235463

Tack 🙏
2024-05-19, 16:03
  #4365
Medlem
Vågade knappt titta av rädsla att Alex skulle åka ut idag 😳
Blev samtidigt lite putt på att han ska domdera Pål.
Är det bara när man sitter i TV-soffan som man fattar att DET ÄR ETT FUCKING SPEL !!!!!!
Herregud, money talks liksom.
För jävligt att bli pissade på ifall man gör allt man kan för att vinna- det gör ju alla andra också.
Retar mig
PS. Fint påhejat av Alma idag i tävlingen
2024-05-19, 16:23
  #4366
Medlem
ronaldo77s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kijah
kan det varit ett spel från alex för att sitta säkert?
att ge simone immuniteten för då visste han att tjejerna inte skulle rösta på honom. att då pål skulle få fler röster och han visste att pål inte skulle välja honom i duell??

tycker det känns jättekonstigt om han skulle velat duellera mot pål, han kunde lika gärna åkt ut själv. förstår inte resonemanget att han ville duellera mot pål.
Fast han satt ju säkert med immuniteten? Varför skulle han gå från att vara 100% klar för finalvecka till <100% klar om hans mål var att sitta säkert?
2024-05-19, 16:34
  #4367
Medlem
AllHailBoognishs avatar
Mycket bra avsnitt. Flashbacks betakonung Pål förnekar sig inte. Egentligen tycker jag han har rätt i sak och Alex har fel, men han är så jävla oball och feg bara. Direkt någon höjer rösten det minsta mot honom börjar han kolla upp i träden eller ner i marken, nästan viskandes.
2024-05-19, 16:36
  #4368
Medlem
PreciousStoness avatar
Citat:
Ursprungligen postat av drinksareonme
Lite roligt hur Pål bara tar all skit som andra kastar rätt i ansiktet på honom.
Det beror sannolikt på att han dels inte förstår att det är skit, och att han är totalt värdelös på att hantera det sociala spelet.
Han är mentalt snarare 10 år än på en förväntad nivå närmare sin boologiska ålder!

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in