Citat:
Ursprungligen postat av
sirsia0
Det är så många i början, sen blir det mer personligt. Så var det förut iallafall.
Spelet går delvis ut på att byta pakter, men nu i början blir det rörigt, håller med.
Du får vänta och se vad mer Aus kan ge dig. Lekprogram skulle jag inte kalla det dock... Det är tuffare tag, både tävlingsmässigt och spelmässigt än svenska versionen. Sen är varje avsnitt drygt 1 timme, så man hinner med två tävlingar i varje program.
På ett sätt, ja. Det är många i svenska Robinson som skulle bli burkmat i en tävling på australiska R, men å andra sidan är det också så mycket mjukare. Deltagarna verkar ha fått nån form av medieträning och flippar inte alls lika hårt på varandra. "Kelly is so annoying!" säger Alex. "I think you like me anyway", svarar Kelly och så kramas de och skrattar. Aldrig i livet att det skulle gå så milt till i svenska R. Alla som blir utröstade ser ganska glada ut med ett undantag som jag inte spoilar här. Sen ser de så mycket fräschare ut än de svenska deltagarna. De har ju knappt smuts under naglarna, så de får säkert manikyr och garanterat står det en radda bajamajor bakom lägret i djungeln och vart och vartannat avsnitt får deltagarna festmat, så inte fan blir de mycket tunnare. Trots ökade risransoner i svenska R är det ju jämförelsevis rena svältunderhållningen.
Mer utslätat och strömlinjeformat än svenska R och alldeles för mycket fokus på tävlingarna.
En del plus, snyggare brudar, mycket välspunna intriger kring utröstningarna (men hur fan kan de sitta och viska i örådet?), töntinslagen är färre (jag kan inte tänka mig att de ska få brev hemifrån; å andra sidan skulle det inte förvåna mig, om de har tillgång till sina mobiler utanför bild) och bättre redigerat men bara delvis. Ibland är det klippt för ADHD-ungar som inte kan koncentrera sig på en bild mer än full sekund.