Citat:
Ursprungligen postat av
backuphallihallo
Sa hon inte i början i någon frågestund att aborten var pga svår immunisering och att det inte är samma nu? Jag uppfattade hennes svar då som att bebisen de gjorde abort på troligtvis skulle dö pga immuniseringen. Kanske missuppfattade helt.
Nu har bebisen 2 olika immuniseringar, varav en svår och det finns inga garantier?
Någon i tråden med erfarenhet av det, skrev tidigare att immunisering inte var skäl till abort. Och jag uppfattade det inte som att pojken som hon sen aborterade skulle dö av immuniseringen, utan kanske hade behövt blodtransfusioner i magen längre fram.
Hon fick det till att låta väldigt dramatiskt, men när jag läste om hur man gör blodtransfusioner på foster så görs det via spruta/nål, så så fruktansvärt hemskt som hon fick det till att låta verkar det inte vara.
Men läget med förra immuniseringen verkar ju vara rätt likt denna... fast kanske könet som skiljer nu då...