Citat:
Ursprungligen postat av
LordOfCheese
Detta är bisarrt från min synpunkt.
Jag får inga felmeddelanden, varken via mobilen eller via dator. Använder nästan exklusivt bara datorn, och har endast testat via mobilen för att skriva guider, eller för att se om jag upplever liknande problem som andra har skrivit att de upplever via mobil, men det är inga problem via mobilen heller.
Utöver igår och i förrgår då Catharsis låg nere ett tag så har jag inte haft några som helst felmeddelanden eller problem att logga in.
Jag har dessutom 2FA på mitt konto på Catharsis, och har inga problem med avkryptering eller några andra problem.
Det är förmodligen frustrerande att höra detta.
Du är ju dessutom inte enda idag som berättat att de har dessa problem, vilket gör det hela extra skumt.
Har du möjlighet att lägga upp bilder, eller skriva ut felmeddelandet som dyker upp?
Det varier mycket vilka felmeddelanden eller uppkopplingsproblem jag får, ibland står det i Tor Browser bara "The connection has timed out", ibland kommer jag fram till första sidan där det står att jag sats i kö, men inte längre än så (rutan med tre gröna punkter om du förstår vad jag snackar om) och ibland kommer jag ända fram till inloggningssidan, klickar på captchan och sen laddar sidan så pass länge att det tillslut står "captcha has run out, refresh the page" eller vad det nu står och när jag refresherar så köttar sidan tills jag återigen får felmeddelandet "The connection has run out" och då är det bara är att börja om på nytt igen.
Har även varit med om att jag kunnat logga in och kan navigera sidan utan problem och sen när jag exempelvis ska skicka svar tillbaka till en vendor så köttar sidan igen tills captchan har runnit ut och så får jag starta om på ny kula igen när jag refreshat sidan (enligt sidans instruktioner) och sen går inte sidan att nå igen.
Just nu och de senaste två timmarna får jag bara "The connection has time out" från Tor Browser,. Testar någon gång i halvtimmen med liknande resultat. Tidigare idag flöt det på och jag kunde skicka ett DM till en vendor och dra iväg en beställning, men nu 12 timmar senare när jag försöker komma in bara för att kolla om jag fått svar på min fråga funkar det inte alls längre.
Är sidan nere för andra också just nu eller är det återigen bara mitt problem? Riktigt frustrerande situation minst sagt. Jag är tålmodig generellt när det gäller DNMs, men jag måste snart gå till sängs och kanske inte hinner komma i kontakt med vendorn innan paketet postas som troligen sker någong gång imorgon.
Kommer in på Dread för det mesta och övrig clearnet-uppkoppling funkar anmärkningsfritt så jag vette fan vad problemet kan vara. (Förutsatt att Catharsis inte ligger nere för alla just nu som sagt)