2022-11-17, 22:45
  #3517
Medlem
thebyebyemans avatar
Någon som har erfarenhet med svensk säljare på Archetyp som begär att man släpper deponin innan dom skickar varan för att man har (lågt antal transaktioner)?

Känns suspekt som fan aldrig hänt innan
Citera
2022-11-17, 22:46
  #3518
Medlem
The.Swedes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Losnut
Ja det är ju helt klart ett jävligt logiskt argument som nästan får mig att ångra nedspolningen

Det slog mig dock vid samtliga tre beställningar som lyckades komma fram att stealthen blivit helt värdelös, skulle lika gärna kunnat stå KNARKBREV på kuveret. Tider var det när säljarna verkade ha kapplöpning om vem som kan erbjuda bästa stealth till sina kunder. Så bra var den i regel att man dubbelkolla all skräppost efter dolt knark. Med dagens standard och våra (kundernas) tydligt låga förväntningar på stealth är det inte förvånande att beställningar beslagtas på löpande band.

Nu är det fortsatt gatan som gäller för mig iallafall, tur att man lyckats samla på sig hyffsade kranar.
hur va stealthen dålig? Behövs det mer stealth än piller som i detta fall i ziplock påsar och i ett vadderat kuvert?
Citera
2022-11-17, 22:58
  #3519
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av The.Swede
hur va stealthen dålig? Behövs det mer stealth än piller som i detta fall i ziplock påsar och i ett vadderat kuvert?
Ja tydligen behövs det eftersom polishelvetet plockat två kuvert från mig och skickat hotbrev utan tidigare brott eller dom. Snackat med polisen en gång under hela mitt liv och det var vid en nykterhetskontroll där jag självklart klarade mig galant.

Det enda alternativet jag kan tänka mig är att någon sorglig själ som arbetar på den lokala terminalen där de beslagtogs kontaktade polisen när denne fick syn på de otroligt suspekta breven. Och sorgliga själar finns det tyvärr gott om i det här avlånga stasi-landet.
__________________
Senast redigerad av Losnut 2022-11-17 kl. 23:53.
Citera
2022-11-18, 01:08
  #3520
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av thebyebyeman
Någon som har erfarenhet med svensk säljare på Archetyp som begär att man släpper deponin innan dom skickar varan för att man har (lågt antal transaktioner)?

Känns suspekt som fan aldrig hänt innan

När du släpper deponin så är det detsamma som att säga, till både säljaren och admin på marknaden, att: Jag har mottagit och inspekterat varan och allting stämmer. Pengarna ska släppas till säljaren och affären är därmed avslutad.

Med andra ord, släpp aldrig deponin innan du mottagit din beställning. Om säljaren har accepterat din beställning men kräver FE innan dom skickar den så kontaktar du admin som ger dig pengarna tillbaka. Efter det handlar du aldrig mer med den säljaren igen.
Citera
2022-11-18, 15:36
  #3521
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Losnut
Fattar INGENTING!

Idag fick jag två jävla brev från polisen med samma innehåll:

Polisen har tagit en försändelse som misstänkts innehålla narkotika i beslag.
En anmälan om försök till överlåtelse av narkotika har därför upprättats.

Alltså två beställningar jag gjorde i samma veva men från olika vendors blev båda beslagtagna samma dag. Hur fanken är det möjligt? Båda beställningarna var dessutom små mängder piller.

Är helt ostraffad men polisen lyckades koppla mig till köp av bitcoins som användes på FS2.0 men inget kom från detta mer än att jag inte kan använda safello för att köpa BTC, och det var ju dessutom evigheter sedan.

Vad är risken att bli inkallad på pisseprov? Husrannsakan?

Edit: Gick in och kollade på AT vad som faktiskt blev beslagtaget och det handlar om 10st 200mg Tramadol och 45st 300mg lyrica.


Konstiga saker kan hända. För många år sen hade jag ett helt gäng från polisen väntande på gården när jag kom hem, avdelningen för grova brott dessutom (fucking unbelievable). Anledningen? Nån hade skickat ett brev med typ en karta tramadol och 10 diazepam till mig. Har dom upprättat anmälningar lär dom väl följa upp det på nåt sätt? Men det kanske bara blir ett telefonsamtal…överaskningsmomentet är ju som sagt borta. Finns ingen beställning och ingen transaktion/betalning blir det ju väldigt svårt att bevisa något brott. Jag hoppas verkligen det ordnar sig för dig. Men har du möjlighet kan det ju vara en poäng att ha städat hemma och vara städad själv tills du vet mer. Jag håller ingenting för omöjligt när det gäller polisen och droger i det här landet.
Citera
2022-11-18, 15:40
  #3522
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Menace.II.Society
Helt värdelösa bägge två. [...]
Tur det finns så många fler då.

Har du testat den överlägset största?
Menar, borde vara bra, då så många handlar där på alphabay.
Citera
2022-11-18, 15:47
  #3523
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av blindboyfuller
Konstiga saker kan hända. För många år sen hade jag ett helt gäng från polisen väntande på gården när jag kom hem, avdelningen för grova brott dessutom (fucking unbelievable). Anledningen? Nån hade skickat ett brev med typ en karta tramadol och 10 diazepam till mig. Har dom upprättat anmälningar lär dom väl följa upp det på nåt sätt? Men det kanske bara blir ett telefonsamtal…överaskningsmomentet är ju som sagt borta. Finns ingen beställning och ingen transaktion/betalning blir det ju väldigt svårt att bevisa något brott. Jag hoppas verkligen det ordnar sig för dig. Men har du möjlighet kan det ju vara en poäng att ha städat hemma och vara städad själv tills du vet mer. Jag håller ingenting för omöjligt när det gäller polisen och droger i det här landet.
Jo det mesta tyder på att polisen sällan följer upp beslagtagna knarkbrev, värsta fall ett förhör. Men sen läser man ju skräckhistorier likt din men i de flesta fall verkar det ligga lite annat bakom också

Bor i medelstor stad så jag lägger mina förhoppningar i att polisen har annat för sig.
Citera
2022-11-18, 15:51
  #3524
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Eerik10
Hur gör man ett konto på archetyp? Det står "The registration is currently closed "

Och har någon länken till Torrezz?

Tack i förhand!

Söker du länk till ToRReZ ?
Akta så fall, deras utalande följer..

Kod:
-----BEGIN PGP SIGNED MESSAGE-----
Hash: SHA512

Dear Users.

After 675 days of presence on the darknet, we have decided to close our door for good. Please read the following
statement to understand the market's closure process.

- From 2021-12-17 certain functions of the market has been disabled: registering, upgrading to vendor account,
purchasing, featured items auctions, support.

Market wallets are working fine and are ready to get your withdrawals requests. Because we use fully automated system,
please be ready for queues when it comes to the withdraw. We especially expect the queue on XMR withdrawals (because
of how XMR is built).

Market will be left online for at least two to three weeks until all orders are finalized and disputes are closed.
We will review the disputes on the daily basis so you can withdraw your funds as quick as possible.
Buyers and vendors - please work with us on your disputes. Please provide information about the package status.
Do not be a dick to each other. We give you an opportunity to leave the market with your gear or funds so help
us to achieve that.
Vendors trying to use this opportunity to exit scam will be banned. We also share our vendor's data with Recon.

If you forgot your mnemonic / pin / password / pgp - there is nothing we can do about it.
If your deposit did not come - it is because you got phished and there is nothing we can do about it.
If you paid for the order and it is not on the list - it is because you got phished and there is nothing we can do about it.

It has been a great pleasure to work with most vendors and users. We are aware that we leave quite a big gap
in darknet markets but we hope most of you will find a new home.
While choosing a new market, please use your common sense. I would personally avoid any "established" market
as older they get, bigger chance of collapsing is.
Please give a chance to the smaller markets, which are not that loud as others. This is exactly how we became no
1 - being quiet and doing our job, serving customers 24/7 for 675 fucking days.

While ToRReZ will be gone for good, we might (or not) come back at some stage with something different.
The whole world goes green. Maybe we will join the trend at some stage ;] When we decide to be back,
we will definitely sign the message with one of the known keys so watch out for any copycats.

If you have anything to say to me, you can use Dread's system but I give no warranty that any of your messages
will be read, not to mention that they will not get answered.

Thanks for supporting us.
mrblonde

ToRReZ Market Team
-----BEGIN PGP SIGNATURE-----
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=zk/f
-----END PGP SIGNATURE-----
Citera
2022-11-19, 11:54
  #3525
Medlem
Strongmanx2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tommyshelby
Haha jag ljuger inte och har inte någon referral kod? Vi snackar archetyp eller?
Fick länken via luffarn. Har jag registrerat mig på någon bluffsida? Har inte beställt något än men den ser ut precis som enligt länkarna och bilderna

Om du fick länken via Luffarn så är referralkoden redan inbakad i länken.
Även om det skulle vara en phisingsida du är inne på kommer fortfarande allt se likadant ut, förutom din moneroadress som är utbytt mot en scammer/phishers.
Citera
2022-11-19, 18:42
  #3526
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Losnut
Jo det mesta tyder på att polisen sällan följer upp beslagtagna knarkbrev, värsta fall ett förhör. Men sen läser man ju skräckhistorier likt din men i de flesta fall verkar det ligga lite annat bakom också

Bor i medelstor stad så jag lägger mina förhoppningar i att polisen har annat för sig.


Ja, jag tror också att var man bor spelar stor roll i sådana här situationer där det kan ”tippa” åt olika håll. Själv bor jag i en stad där jag inte tror att polisen är sönderstressade precis..
Citera
2022-11-19, 22:34
  #3527
Medlem
Snasis avatar
Bara jag som inte kan logga in på Archetyp?
Citera
2022-11-20, 06:19
  #3528
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snasi
Bara jag som inte kan logga in på Archetyp?

Jag kommer in, dock har jag märkt en sak:
Efter att du loggar in så kommer du ju i "phishing jail" eller vad det nu kallas. Det är en sida där du ska klicka på lite extra stora cirklar än den vanliga captcha:n.
Jag får felmeddelande "Error: Something went wrong".
Men om jag klickar på bakåt-knappen så slussar jag vidare och kommer in.
Fick samma fel igår med.
Jag var extra noga att se till så jag klickade på rätt cirkel idag, och jag får ändå samma felmeddelande. Men så länge jag klickar på bakåt-knappen i webbläsaren när felmeddelandet kommer upp så kommer jag in.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in