Citat:
Ursprungligen postat av
Meforever_w
Kan någon snäll skäl här förklara för en ärthjärna som jag om hur man gör steg efter steg för att kunna handla från fs?
Jag har läst bra många sidor under denna tråd men känner mig fortfarande väldigt förvirrad.
Mikrodoserar svampar och har nu slut på det. Behöver få tillgång till sidan asap.
Jag har laddat ner TOR och gått på inställningar och valt "säkrast" som alternativ.
Men jag har aldrig köpt krypto. Vet inte vad jag ska göra. Sedan pratar folk om "mixer" för att göra transaktionen ospårbar. Det fattar jag inte heller. *hjärndimma"
Behöver en lathund som ser typ såhär ut:
1. Gå dit och gör så
2. ... ... ...
3. ... ... ...
4. ... ... ...
Alltså steg efter steg på amatörnivå.
Tacksam för hjälp.
Kan inte Flugsvamp men Archetyp har jag bättre koll på. Det finns olika vägar!
1. Du behöver en wallet för XMR (Monero). Jag använder MyMonero men det finns alternativ.
2. Ifall du inte direkt köper XMR utan behöver växla från Bitcoin så behöver du även en Wallet till det. Jag använder Mycelium
3. Hur jag gör!
3a. Skapa konto på localbitcoins.com och köp Bitcoins av någon som inte tar ut mer än max 5% av vad dagsaktuellt värde är. (Eller skapa konto på Kraken och köp Monero direkt men jag har inget konto där så där får någon annan hjälpa dig)
3b. När du swishat personen så släpps dina Bitcoins till ditt konto (ofta behöver du verifiera ditt konto samt skicka id-bild etc annars kan du ofta inte handla).
3c. Gör en överföring från localbitcoins.com till din adress i appen Mycelium (recieve) och du har dina Bitcoins där inom en timme allt som oftast.
3d. Gå till changenow.io (eller annat växlingsställe) och välj att växla Bitcoins till Monero på förstasidan. Efter det klickar du dig vidare (enkel meny med bra info hela vägen) och det kommer upp en adress du ska skicka dina Bitcoins till. Detta tar också oftast under timmen och så fort transaktionen är genomförd så sänds dina Monero till den adressen som du angivet (recieve) i MyMonero. Går oftast att använda sin cam för att scanna en qr-kod men går också att skriva alla adresser för hand (skriver du fel så i 99.99% av fallen så står det fel adress bara så leta upp det och rätta). När dina Monero är på väg tar det mellan 30 minuter och upp till fem eller sex timmar beroende på hur mycket transaktioner som är igång just då.
3e. Registrera ett konto på Archetyp om du in redan gjort det (du måste använda TOR). Se till att inte hamna på en phishingsajt. Jag använder oftast samma länk dit alltid som inte ddosas så mycket numera. De har en sida archetyp.cc som du alltid kan vara säker på att få en korrekt adress, eller kolla in luffarn.com som också har korrekta länkar. Relativt enkelt att registrera sig. Bara följ informationen.
3f. Nu väljer du (send) från din MyMoner wallet och scannar qr-koden på archetyp när du är inloggad. För över dina Monero dit. Tar oftast inte mer än 30 minuter. Sen är du redo att handla. Välj produkt och skriv in adress dit det ska skickas. Pengarna hamnar i escrow och när du fått leveransen och den är korrekt så trycker du (finalize) så får säljaren sina pengar. Kommer inte produkterna inom autofinalize (oftast 7-14) dagar är de satta på, så tryck "förläng auto-finalize" (minns inte exakt vad det står) så släpps inga pengar. Dyker produkterna inte upp under denna tid så kontakta även säljaren och försök lös problemet - går inte det starta en "dispyt" och sajtägarna väljer efter kommunikation om får tillbaka dina pengar, ni delar på pengarna eller säljaren har rätt till pengarna. De flesta säljare är dock seriösa men gör research och läs hur många dispyter de haft och vunnit/förlorat etc, även reviews etc. Någon enstaka säljare kan ha auto-finalize redan vid beställning men köp inte av dessa då du betalar direkt utan att de ens skickat något.
Där har du en jäkla lathund till Archtyp!
Hoppas jag inte bryter mot någon regel jag inte vet om. Mod får radera detta isf!