Ja just nu får man väl inse att de lite yngre 80-talisterna hade inte den utväxlingen man hade hoppats på och man var tvungen att lita på Zlatan/Källström.
- Toivonen gick från glödhet i PSV och riktigt bra i U21-EM i Sverige till riktigt bottennapp
- Marcus Berg var glödhet i Groningen och vann skytteligan i U21-EM och sedan dalade rejält
- Emir Bajrami var riktigt bra i Elfsborg och gjorde ett väldigt bra U21-EM men fick mycket av sin karriär förstörd av skador
- Mattias Bjärsmyr var het inför U21-EM och ansedd som extremt lovande men skadade sig tidigt i sin utlandskarriär och fick vända hem
- Gustav Svensson var lovande men fick ingen utväxling på sin utlandskarriär
- Guillermo Molins är ju en snyfthistoria i en egen klass som man fortfarande kan snyfta till
- Labinot Harbuzi kan väl vara den som i förhållande till sin peak har floppat hårdast. Karma för sin girighet kanske ?
- Rasmus Elm måste man ju lida med, var en personlig favorit tidigt och det är verkligen inte självvållat heller så det kan man inte lasta honom för
Det U21 laget 2009 var ju sjukt lovande och var en straffläggning mot England ifrån att gå till final. Ganska tragiskt när man tittar på den truppen och hur många som verkligen tog det sista steget, räcker med den typen av dålig skörd samtidigt som trotjänare som Kim Källström börjar dala i sin karriär från mitten av sin Lyon-period för att vi ska sitta tomhänta idag. Bara att hoppas på att dessa unga killar från U21-EM samt dagens U21-trupp med en stomme av U17 VMs bronsmedaljörer skördar fler toppspelare
Jag kan tänka mig att Markus Rosenberg kan omvärdera sitt beslut nu när Allsvenskan är över för i år. Som MFFare hade jag gärna sett att han ställer upp så han kan hålla sin matchform till CL. Rosenberg hade väl gått rätt in i startelvan i dagsläget?
Biljetterna släpps som bekant för oss medlemmar den 26 oktober 9:00. Undrar nu när länken till försäljningen kommer att finnas på fotbollssupporter.se?
En sak är säkert våra nordiska grannar som Finland, Norge och Danmark ger alltid extra mycket då de möter Sverige eftersom de har ett lillebrorskomplex mot oss/vårt land.