Är det ett val egentligen?
1. Människor med våld, trauman och övergrepp i bakgrunden, ofta redan som barn, är överrepresenterade bland människor som säljer sex.
2. Prostituerade uppvisar en enorm överrepresentation av psykiska sjuksomar och dissociativa personlighetsdrag.
3. Många prostituerade blir i sitt arbete utsatta för våldtäkter, övergrepp och misshandel.
4. Människor som säljer sex har en ökad risk att drabbas av sexuellt överförbara sjukdomar, som HIV. Det tros bero på antalet olika sexpartners, att fler bland dem som säljer sina kroppar än i samhället i stort är missbrukare inklusive injektionsmissbruk, samt att prostituerade löper en ökad risk att bli våldtagna vilket ökar risken för skador på slemhinnor i samband med penetration.
5. Många som säljer sex börjar inte prostituera sig för att finansiera sitt drogmissbruk – de börjar missbruka för att klara av att fortsätta sälja sin kropp.
6. Många börjar prostituera sig redan som barn och unga vuxna.
7. Närapå hundra procent stänger av sig så fullständigt under sexakten att de inte kan hitta sina sexuella känslor tillsammans med sin partner och deras sexliv blir därmed förstört.
8. Kanske den viktigaste punkten: Trafficking är vanligare och mer utbrett i länder där prostitution är tillåtet.
https://vetenskapsgrund.wordpress.com/category/prostitution/
Citat:
Ursprungligen postat av
Valpen_
Varför inte låta det vara upp till kvinnorna själva att ta ställning till ifall de vill jobba som prostituerade?