Citat:
Ursprungligen postat av
Kobold
Jag pratar förstås om friheter som ingår i mänskliga rättigheter. Däri ingår inte majoritetens frihet att förtrycka minoritetens mänskliga rättigheter, oavsett hur den majoriteten må se ut. Att vi i Sverige värnar för frihet betyder inte att man får göra som man vill. Ingen får till exempel köra in med lastbil i en folkmassa. Det inkräktar på andra människors frihet.
Det är ingen mänsklig rättighet att varje land måste bli minoritet i sitt egna land. Du vantolkar denna rättighet. Det är inte ens en mänsklig rättighet att bevilja alla asylsökningar.
Källa: Alla andra länder i hela världen.
Jag skulle också vilja påstå att vi inskränker vår egna frihet när vi tillåter terrorism att frodas fritt i samhället. Så om du värnar om frihet bör du kanske inte värna om ideologier som främst går ut på att minska vår frihet och bl a är för saker som dödsstraff för homosexuella osv (se bara hur dessa behandlas i länder som har Islam som statsreligion).
Terroristerna skiter givetvis fullständigt i vad man inte får göra. Du låter lite som Annie Lööf då hon proklamerade "Det är olagligt att begå brott".
http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=3718&artikel=4980987
Denna naivitet som du och många bär på måste få ett omedelbart stopp om vi ska kunna bevara den frihet vi faktiskt åtnjuter. Vår frihet är betydligt viktigare än andras som dessutom vill inskränka vår frihet, detta bör vara fullständigt självklart och om inte fullständigt logiskt.