Citat:
Ursprungligen postat av
peterZiipen
Reagerade också på det. Ett mycket märkligt beslut från hans sida. Eftersom han har ett förflutet inom marknadsföring och kommunikation borde han veta att reposta material är bland det värsta man kan göra. Folks intresse störtdyker när de märker att en "kreatör" börjar återanvända gammalt material.
Antar att han antingen måste vara riktigt desperat, eller så har han tappat gnistan helt (efter Åsö-fadäsen), och försöker mjölka de sista dropparna från kanalen.
Jag tror att situationen är extra besvärlig för Jonte, med tanke på att han till största del började avveckla kanalen i somras, när han fick VD-jobbet. Sponsorer tackades av, supportteamet (kamerabögen och assistenttjejen) skickades väl hem när Jonte skulle göra kometkarriär hos Willy Wonka. Hyresavtalet på provköket är säkert uppsagt och VD-lönen var väl tänkt att täcka upp för löpande kostnader och underskottet i firman. Att göra en re-launch på hela den karusellen, är troligen snudd på omöjligt.
Sen har han ju dessutom bekymret att han placerat sig som något av en offentlig person och hela branschen lär veta vid det här laget att Jonte är en person med klara samarbetssvårigheter, så jag tror inte att han har ett nytt toppjobb inom livsmedelsindustrin att se fram emot. På YT är han ju dessutom lite av en has-been med boomerstämpel hos den yngre publiken, som driver annonsintäkterna till största del.
Lägg därtill att han troligen skaffat sig dyra vanor och har en familj som vant sig vid detsamma, Pengarna måste in på något sätt.
Karma, Jonte. Karma.