Citat:
Ursprungligen postat av
sebastian_
...
Såg lite höjdpunkter från Romas match, allt verkar flyta på som vanligt. Dzeko missar och Totti avgör.
Fullständigt vansinne att han bara fortsätter att vara 100%. När Roma är i svårigheter så kommer han in, dominerar och räddar situationen. Sjukt!
Men detta var det första som han spelade denna säsong. Precis som han bara fick hoppa in i hopplösa situationer under slutet av förra säsongen (och rädda laget!).
Men herregud han har bevisat sitt värde under 22 år i klubben, och nu mer än någonsin. Varför inte starta med honom?! Och varför inte spela honom mot Porto i CL?!
Vet inte varför jag skriver om Roma. Det är ju en CL-kväll.
Napoli ser bra ut. Spelade med Insigne i Serie A borta mot Palermo, men startade med Mertens borta mot Dynamo Kiev. Ytterligare en rotation på mittfältet och en i backlinjen. Men man visar att man satsar på Serie A, och att man vill hävda sig i CL.
Tidigare har bristen av rotation varit en akilleshäl för Napoli. Men nu har man en jämnare, stabilare och bredare trupp, dock utan de riktiga världsstjärnorna som krävs för att hämta hem titlar. Men man kan hävda sig på på båda fronterna... (jämför gärna med hur t ex Barcelona hanterat en liknande situation)
0-3 mot Palermo och 1-2 mot Dynamo Kiev. Sju poäng efter tre omgångar i Serie A samt en seger i en svår bortamatch i CL. Starkt.
Och nu får jag krypa till korset angående Higuaín. Han såg ut att vara ur form då Serie A startade, men nu senast imponerade han. Juventus ser urstarka ut. Pjanic och Higuaín lyfter dem från en redan stark position. De är nu på den allra högsta nivån i världen. Om de är i form och skadefria så kan de besegra alla lag.