Citat:
Ursprungligen postat av
IntellectIdiot
Lika tragiskt. Anledningen till de arga(i vissa fall dold omtänksamhet tro det eller ej) kommenterarerna som jag ser det är för att det är något osympatiskt med kvinnor som startar trådar om dejting/finna kärlek då det är oftast väldigt enkelt för en kvinna att få en man. Det är svårt att finna legitima fall av kvinnor som har det svårt på riktigt härinne då det mest startas trådar av män vilket det i sig bevisar att kvinnor har det oförskämt lätt på "köttmarknaden".
Utveckla gärna vad du avser med dold omtänksamhet!
Jag har ingenstans påstått att jag har det svårare än den grupp män som angripit mig hårdast här. Det skulle ju vara svårt att starta en tråd vilken son helst med utgångspunkten "nä, men inte kan jag starta en tråd om det, det finns alltid någon stackare som har det värre".
Bilden blir ju inte särskilt nyanserad. Att ha det lättare att få till dejter och sex är inte samma sak som att finna någon som jag trivs med och samtidigt trivs med mig, på det plan där en relation utvecklas. Scenarion där motparten initialt gett uttryck för att vara öppen för relationer, man fortsätter träffas, men där kom han på att han vill fortsätta vara singel av olika orsaker är ganska vanligt. Så jag aktar mig för att inleda något med personer som använder relationskortet för tillfälliga kickar.
Det hat och frustration som många här uttrycker mot kvinnor, nog kan jag ana vilka strukturer och orsaker som ligger bakom. Att bli avvisad och nekad är tärande.
Men jag kommer inte låta bli att vara tyst i klassen en enda gång till för att låta pojkarna höras och synas mest, om jag också får lov att använda en smula bitterhet.