Citat:
Ursprungligen postat av
brasnyggman
Jag är rätt säker på att straffet måste vara längre än 12 mån
för att 2/3 skall gälla
Ett tidsbestämt fängelsestraff får inte understiga 14 dagar. Alla straff mellan 14 dagar och en månad innebär att du sitter av den faktiska tiden du dömts att sitta.
Döms du till fem veckors fängelse friges du som huvudregel villkorligt efter en månad, trots att 4/5 är mer än 2/3, då paragrafen jag nyss citerade stadgar att villkorlig frigivning får ske först när en månad av straffet har avtjänats.
Döms du till sex veckors fängelse friges du som huvudregel villkorligt efter en månad, vilket också är 2/3 av tiden.
Vid alla straff som är längre än 6 veckor friges du som huvudregel villkorligt efter 2/3 av tiden.
Så länge du avtjänat 2/3 - men minst en månad i de fall då 2/3 skulle innebära mindre än en månad - ska du alltså, enligt huvudregeln, friges villkorligt. Att straffet som utdömts skulle behöva vara minst tolv månader stämmer mig veterligen inte. Har aldrig hört talas om den regeln och det står ingenting om det i 26 kapitlet brottsbalken (där det i så fall borde ha stått).
Ett undantag från huvudregeln om villkorlig frigivning efter 2/3 av tiden (dock tidigast efter att en månad avtjänats) som skulle kunna komma att bli aktuell i Catrins fall är att villkorlig frigivning inte får ske (alls) om det man dömts till är skyddstillsyn förenat med fängelse.
Skyddstillsyn får förenas med fängelse i lägst 14 dagar och högst tre månader. Det är inte otänkbart att tingsrätten gör bedömningen att det här hade varit det lämpligaste straffet i Catrins fall. Redan när hon dömdes i våras ansåg de att hon var i behov av skyddstillsyn och dömde henne därför till det trots att "standardstraffet" för en tidigare ostraffad person som begått de brott Catrin hade gjort är villkorlig dom.
Om hon döms till skyddstillsyn förenat med fängelse kommer hon alltså inte friges villkorligt efter 2/3 av tiden, oavsett längd på fängelsestraffet.