Citat:
Ursprungligen postat av
TheLucky
Det är produktionsbolaget som anställer de som ska arbeta i filmteamet. Programledaren eller programmets frontfigurer samt producenter är anställda av tv-kanalen. Fotografen och ljudteknikern vill i regel ha sina inarbetade assistenter. Man följs åt i flera produktioner. Därför skulle det svida mer för assistenten att bli utskälld av sin närmsta arbetsledare. Givetvis kan tv-kanalens stjärna i programmet ha synpunkter eller direkt kräva att den eller den inte får vara med.
Det är just det Timell gör, enligt uppgift.
Citat:
Ursprungligen postat av
TheLucky
Är man en färsking är det i så fall kört om man gjort sig ovän med frontfiguren. Fast nu är det ju inte främst dessa nykomlingar som klagat, utan mer vana där vissa till och med är producenter.
Timell hånar och kör med båda dina grupper, vad det verkar.
Citat:
Ursprungligen postat av
TheLucky
Jag ifrågasätter inte att Timell kan ha svinat.
Okay.
Citat:
Ursprungligen postat av
TheLucky
Det ligger dock i sakens natur att skapar man stjärnor där ett stort ego är ett plus, rent av en förutsättning, så får man också personer som kan vara riktigt otrevliga. Per Morberg är ett exempel. Börje Ahlstedt, Jonas Gardell och Claes Malmberg är andra för att inte tala om Kjell Bergqvist. Mest känd är förstås Bergman. Följer man program där stjärnor i sport eller underhållning samlas i grupp är det nästan alltid en eller fler som utmärker sig som svåra och aggressiva. Tv-kanalens ledning tillåter detta. Ja man till och med uppmuntrar bråken. Är du fostrad och fått din berömmelse i den här typen av miljö tar du med dig det i det civila livet.
Vad får det för konsekvenser? Är det bra?
Citat:
Ursprungligen postat av
TheLucky
Det är inget försvar för Timell men jag ifrågasätter att han skulle vara särskilt mer extrem än andra och att bara han slaktas blir allt bra.
Läs den här trådens första 500 poster, de anonyma vittnesmålen där. Denna tråd liknar inte andra trådar som handlar om kända personer med, likt Timell, relativt odramatisk etnisk och politisk tillhörighet.
Varför alltid Martin Timell och inte Karin Magnusson, Charlotte Permell, Henrik Kruusval, Bygg-Willy Björkman, Anders Lundin, Adam Alsing eller Rickard Sjöberg?