2020-01-25, 07:25
  #3565
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av particulum1
Ta det jag skriver med en lagom nypa salt, det är mystikern i mig som manifesterar sig nu och när jag skriver detta som jag skriver beskriver jag någonting som essentiellt inte kan beskrivas eller konstrueras med språk eller tankeförmåga.

Diverse filosofer och mystiker genom tiderna (Siddartha Guatama (den första buddhan) var en utav dem) beskriver någonting som vi idag möjligtvis skulle kalla det universella sinnet (universal mind på engelska), detta sinne likt vårt eget sinne konstruerar med mentala fenomen oändligt många världar och universum precis som att vi konstruerar tankar, koncept och fantasier med vårt sinne, sökandet efter det sinnestillstånd vi en gång befann oss i är det sinnestillstånd som detta universella sinne befinner sig i, och vårt mänskliga sinne precis som detta universella sinne är fundamentalt samma sinne, men eftersom vårt sinne just nu är kopplat eller förenat med den mänskliga kroppen och dess innehavande biologiska funktioner så har vi vissa begränsningar som försvårar en återförening med det universella, några begränsningar är till exempel de 7 dödssynderna och detta är varför det inom kristendom och i princip alla religioner existerar diverse principer eller "regler" som är meningen att följa för att frigöra sig från dem, för när man följer dessa principer så frigör man sig från hinder och förändrar eller expanderar det mänskliga sinnets tillstånd och närmar sig det universella tillståndet, en sådan princip är de 10 budorden.

Men ett annat biologiskt fenomen förutom fenomen som girighet, lust m.m som är ett stor tröskel är lidande, detta är varför buddhismen är väldigt centrerat kring lidande och hur man transcenderar det, i buddhismen skulle en förening med det universella sinnestillståndet beskrivas som ett inträdande i det som kallas "buddhahood" (länk), när detta sker så blir det mänskliga sinnet upplyst och börjar se genom det universella sinnets perspektiv och genom det ser igenom verklighetens illusionistiska koncept som liv och död.

Dessvärre på både ont eller gott, beror lite på hur man ser det, så har det människan ergo det mänskliga sinnet genom tiden försökt på olika sätt konceptualisera och beskriva detta universella sinnet med diverse koncept som exempelvis Gud, därav har det skett genom historien mycket olika former av manifesteringar och tolkningar, men även förvanskningar och misstolkningar i maktsyfte som både har hjälpt oss men samtidigt stjälpt oss att uppnå det universella sinnestillståndet, men som påpekat beroende på hur man ser det så kan det faktiskt också ses som fördelaktigt när det är svårare och stjälpande eftersom svårighetsgraden också vid framgång belönar den specifika individen med det mänskliga sinnet som lyckas med en förening med mer värdefulla, tydliga, komplicerade och användbara insikter från sökandet.

Således är varje existerande religions fundamentala funktion, även om denna funktion är i många fall otroligt diffus, otydlig och svår att tolka en metod av enande med det universella, vissa religioner har utsatts för mycket konceptualiserande och förvanskande vilket gjort enandet svårt medans andra inte har det, abrahamitiska religioner är i majoriteten de religioner som drabbats hårdast av konceptualiserande och förvanskande, orientaliska religioner som hinduism och buddhism har till större delen inte drabbats av detta i samma mängd, främst buddhismen där man lyckats sedan buddhas läror hålla den fri från objektivt konceptualiserande och förvanskande från biologiska fenomen som girighet, begär m.m och även genom diverse grenar och skolor där metoderna och kunskaperna passerat från generation till generation faktiskt förenklat och till med nästan uppnått metoder av perfektion genom att vara tillgivna till den första buddhans fundamentala lära som han kallade "the middle way" (länk).

Lite så tänker jag.

Jag välsignar dina tankar, oehört spännande och intressant. Dom människor som har dig runt sig har verkligen tur, får jag fråga, har du någon att diskutera dina tankar med i verkigheten som kan bemöta dom?

När jag läser din text så ofrivilligt hittar jag mellan raderna något som vill beskriva en lycka, en befrielse från något som förhindrar känslan att vara ett med allt, förhindrar kärlek att genomsyra alla våra handlingar.

I all andlig litteratur så berättas det i religioner och andliga traditoner om den allmäna dysfunktionen i människans medvetande. Insikten om våran dysfunktion som egentligen är ett "normalt" sinnestillstånd hos de flesta människor har jag läst går under flera namn. Om du tittar i hinduismen så heter det "maya", illusionen slöja och i buddhismen "dukkha" vilket översätts som lidande, otillfredställelse eller olycka. Och i den kristna läran så talar den om vårat kollektiva tillstånd och det är det som kallas arvsynden. Men ordet synd har blivit missförstått i kristendomen pga. felöversättning. Det nya testamentet skrev ursprungligen på forngrekiska och om man gör en bokstavlig översättning betyder synd att misslyckas eller missa sitt mål alltså betyder synd att förfela syftet med våran mänskliga tillvaro. Kolla bara på nyfödda bebisar dom utstrålar en oskuldsfullhet som vi kan betrakta som en skönhet som jag har sett kan påverka de mest känslokalla och okänsliga!! Det är för att dom inte är förankrade i den materiella världen och den äkthet vi alla borde ha lyser igenom. Men sakta sakta så tar identiferingen med formens värld över med det materiella och ytliga som skapar en del av bebisens medvetande och det är det som benämns som egot. Men långt innan jag dök ner i andlig litteretur så har jag stött på begreppet egot innan men aldrig riktigt förstått vad det har inneburit för än några månader sen. Εγώ = "ego" betyder jag på grekiska. Identifieringen med ditt jag. Allså att identifiera sig med sina tankar och åsikter skapar ett intellektuellt jag - egot. Men egot är ett falskt jag som bygger sin existens på separation. Jag ser folk försöka undkomma egots dominans via alkohol, droger t.om sexmissbruk men det är en annan verison av omedvetenhet bara. Inget av detta leder till flykt mer än tillfälligt och det kommer alltid bakslag.

Tror du att egot är verkligt och har en väsentlig funktion i det som avses som en förhindring ifrån det universiella sinnestillståndet?
Citera
2020-01-25, 10:57
  #3566
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rantaplan
Men finns det egentligen "ren och skär djävulsk ondska" om inte individen blivit behandad som "piece of skit" under sina formativa år?

Nja då blir det väl mer djuriskt. Vi dödar för föda eller rivit. Livet är sådant. Det handlar om att överleva!
Citera
2020-01-25, 11:02
  #3567
Medlem
Som jag ser det så finns djävulen i EXAKT lika hög grad som Gud! Allt annat vore ju märkligt. OM det bara fanns GUD så fanns ingen ondska men så gör det ju tyvärr. MIN bild av kristenheten (den svenska i alla fall) är att det är Gud som tar alltihop. Man ber till Gud om nåd och hjälp med varjehanda etc MEN inte har man ngn ceremoni för att skydda sig mot djävulen!? När en svart katt går över vägen framför mig så spottar jag tre ggr och säger TVI TVI TVI! Liksom det är min lilla eftergift till den onde.
Citera
2020-01-25, 11:30
  #3568
Medlem
particulum1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Agapius
Jag välsignar dina tankar, oehört spännande och intressant. Dom människor som har dig runt sig har verkligen tur, får jag fråga, har du någon att diskutera dina tankar med i verkigheten som kan bemöta dom?
Det finns vissa nackdelar med tankar och perspektiv som detta och det är att människor generellt inte kan greppa eller förstå det, det är lite som att man skulle försöka beskriva eller lära någon matematik E när den hittills bara bemästrat matematik A, men en som har ägnat en del tid att utforska sig själv, sina tankar, sitt perspektiv på omvärlden och generellt ifrågasatt sin egen natur har därav expanderat sinnet till viss del redan och har således goda möjligheter att förstå det precis som att en som studerat matematik A,B,C och D har betydligt godare möjligheter att förstå matematik E.

Detta är ganska logiskt när man tänker på det och det är så sinnet och hjärnan och kroppen generellt fungerar hos alla flesta, lärdomar och tillhörande förståelse har olika svårighetsgrader och i nästan alla fall när det gäller att lära sig någonting komplicerat så måste man först lära sig det basala då det basala är grunden till det mer komplicerade, detta är varför i princip alla skolor och institut i världen har grundkurser som man först måste ta innan man kan ta mer avancerade kurser.

Således när jag kommunicerar med människor i min vardag undviker jag för det mesta att ta upp tankar och diskutera perspektiv som detta eftersom det med stor sannolikhet inte skulle förstås eller missförstås, därav lägger jag mig på en mer grundlig nivå i relation till mina medmänniskor och diskuterar samt lär ut metoder för att till exempel minska sitt lidande eller hur man kan finna frigörelse från diverse synder för det är någonting som alla i princip upplever i sin vardag och kan relativt lätt förstå.

Den specifika individen jag diskuterar saker som lidande och synder med är således omedveten om att det jag diskuterar och lär ut har ett underliggande syfte att få den att expandera sinnet och närma sig ett enande med det universella, och jag låter detta i de flesta fall vara omedvetet hos individen eftersom att den skulle bli förvirrad och kanske till och med p.g.a lidande, synder, ignorans och annat ta avstånd från mig om jag blandade in det och kanske se mig som någon galen snurrig pajsare som försöker konvertera dem till någon konstig tro.

Men alla är generellt på olika nivåer av förståelse kring detta oavsett vem man möter, däremot om jag möter någon som jag märker kan hantera dessa typ av tankar och perspektiv så tar jag fram mina finaste och största "pärlor" och delar dem.

Citat:
När jag läser din text så ofrivilligt hittar jag mellan raderna något som vill beskriva en lycka, en befrielse från något som förhindrar känslan att vara ett med allt, förhindrar kärlek att genomsyra alla våra handlingar.

I all andlig litteratur så berättas det i religioner och andliga traditoner om den allmäna dysfunktionen i människans medvetande. Insikten om våran dysfunktion som egentligen är ett "normalt" sinnestillstånd hos de flesta människor har jag läst går under flera namn. Om du tittar i hinduismen så heter det "maya", illusionen slöja och i buddhismen "dukkha" vilket översätts som lidande, otillfredställelse eller olycka. Och i den kristna läran så talar den om vårat kollektiva tillstånd och det är det som kallas arvsynden. Men ordet synd har blivit missförstått i kristendomen pga. felöversättning. Det nya testamentet skrev ursprungligen på forngrekiska och om man gör en bokstavlig översättning betyder synd att misslyckas eller missa sitt mål alltså betyder synd att förfela syftet med våran mänskliga tillvaro. Kolla bara på nyfödda bebisar dom utstrålar en oskuldsfullhet som vi kan betrakta som en skönhet som jag har sett kan påverka de mest känslokalla och okänsliga!! Det är för att dom inte är förankrade i den materiella världen och den äkthet vi alla borde ha lyser igenom. Men sakta sakta så tar identiferingen med formens värld över med det materiella och ytliga som skapar en del av bebisens medvetande och det är det som benämns som egot. Men långt innan jag dök ner i andlig litteretur så har jag stött på begreppet egot innan men aldrig riktigt förstått vad det har inneburit för än några månader sen. Εγώ = "ego" betyder jag på grekiska. Identifieringen med ditt jag. Allså att identifiera sig med sina tankar och åsikter skapar ett intellektuellt jag - egot. Men egot är ett falskt jag som bygger sin existens på separation. Jag ser folk försöka undkomma egots dominans via alkohol, droger t.om sexmissbruk men det är en annan verison av omedvetenhet bara. Inget av detta leder till flykt mer än tillfälligt och det kommer alltid bakslag.

Tror du att egot är verkligt och har en väsentlig funktion i det som avses som en förhindring ifrån det universiella sinnestillståndet?
Jag anser att egot är både verkligt och overkligt samtidigt, egot är den konceptuella bilden eller iden vi har om oss själva och denna konceptuella konstruktion har uppstått för att vi har en inneboende funktion som kan lite krasst översättas som ett begär eller ett driv att förstå oss själva och verkligheten vi upplever, det är därför vi sedan tidens begynnelse tänkt, analyserat, fantiserat och sökt (och fortsätter hela tiden) hela verklighetens spektrum efter svar i vad vi är, hur vi fungerar, varför vi är här och hur och vad verkligheten, världen eller universum är och består utav, hela vetenskapen byggs och utvecklas fundamentalt från detta begär eller driv som existerar i människan, men även religion.

Detta har också gjort att vi har skapat en väldigt komplex konceptuell bild eller ide om oss själva, det vi kallar "jag" (egot), och ju mer komplex och komplicerad denna bild eller ide om oss själva är, ju större tillgivenhet (attachment) tenderar vi att ha till denna mentala konstruktion eftersom denna konstruktion ju mer komplex och avancerad den är får oss att känna tillhörighet till våra medmänniskor och omgivningen vi lever i, det får oss att känna att vi har en roll, att vi är av betydelse, att vi inte fumlar runt i ladan som blinda höns eller får i hagen konstant levandes med rädslan att vi vilken sekund som helst kan bli uppätna av vargen som lurar i skogsdungen.

Egot kan ses både som ett förhindrande och ett hjälpande beroende på vilket förhållande man har till egot, vi hade till exempel haft seriösa svårigheter att kommunicera och identifiera varandra utan egot, för hur skulle det vara om vi skulle kalla varandra för samma namn till exempel? Svårt att tänka sig kanske men det hade blivit stjälpande tror jag.

Man kan också se egot som en slags mentalt konstruerad spegel där vi iaf genom att kolla i spegeln får någon form av reflektion om vår sanna natur även om denna reflektion är en illusion i grund och botten, och jag tycker det inte ska ses som något stjälpande, men det blir stjälpande om vi förväxlar reflektionen i spegeln med den som tittar i spegeln.
__________________
Senast redigerad av particulum1 2020-01-25 kl. 11:47.
Citera
2020-01-25, 11:32
  #3569
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Agapius
Så du tror efter vad din personliga uppfattning klarar av och förstår? Om jag hade frågat dig att testa vidga din uppfattning hade du viljat försöka?
Kanske. Det beror på vad det gäller. Varje gång jag diskuterar med någon så testar jag ju min uppfattning.
Citera
2020-01-25, 14:30
  #3570
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kiss74
Kanske. Det beror på vad det gäller. Varje gång jag diskuterar med någon så testar jag ju min uppfattning.

Jag råder dig att inte döma, för när du skriver " Beror på vad det gäller" så dömer vi alla ting utifrån hur vi skulle vilja att de var. Vi dömer det vi inte kan förstå eftersom vi inte ser helheten, och därför dömer felaktigt. Det leder till en vånda för alla de domar vi fällt över oss själva, andra och livet. Det finns ingen sinnesfrid i det och det är vår felaktiga varseblivning som orsakar det. För att se och förstå en annan värld, en mer sann sådan, måste vi förändra vårt närmande till oss själva och det vi möter i form av medmänniskor och olika händelser i livet. Börja med att tänka bortom den första tanken och undvik att döma. Dömandet i sig blockerar dig från att upptäcka sanningen bakom. Var ödmjuk och inse att du oftast inte förstår vad livet vill berätta för dig om du enbart uppehåller dig vid en ytlig världsåskådning. En sådan leder oftast till förhastade slutsatser grundade på snabbt uppblossade känslor, som fångar dig i en karusell som snurrar allt snabbare, till sist kan du inte kliva av.
Citera
2020-01-25, 14:41
  #3571
Medlem
Saturnus brukar vara den planet som symboliserar satan och prövar varje enskild individ runt 28-32 års ålder på ett ungefär.

Jag tror det mesta kring religion handlar om stjärnhimmelen, alltså astrologi.
Citera
2020-01-25, 16:50
  #3572
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Agapius
Jag råder dig att inte döma, för när du skriver " Beror på vad det gäller" så dömer vi alla ting utifrån hur vi skulle vilja att de var. Vi dömer det vi inte kan förstå eftersom vi inte ser helheten, och därför dömer felaktigt. Det leder till en vånda för alla de domar vi fällt över oss själva, andra och livet. Det finns ingen sinnesfrid i det och det är vår felaktiga varseblivning som orsakar det. För att se och förstå en annan värld, en mer sann sådan, måste vi förändra vårt närmande till oss själva och det vi möter i form av medmänniskor och olika händelser i livet. Börja med att tänka bortom den första tanken och undvik att döma. Dömandet i sig blockerar dig från att upptäcka sanningen bakom. Var ödmjuk och inse att du oftast inte förstår vad livet vill berätta för dig om du enbart uppehåller dig vid en ytlig världsåskådning. En sådan leder oftast till förhastade slutsatser grundade på snabbt uppblossade känslor, som fångar dig i en karusell som snurrar allt snabbare, till sist kan du inte kliva av.
Visst finns det en vilja på hur vi vill att det ska vara. Religioner är ju ett bevis på det. Där ingår mycket önsketänkande. Själv försöker jag lämna viljan utanför, även om det säkert är omöjligt att alltid lyckas med det.
Citera
2020-01-25, 17:31
  #3573
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kiss74
Visst finns det en vilja på hur vi vill att det ska vara. Religioner är ju ett bevis på det. Där ingår mycket önsketänkande. Själv försöker jag lämna viljan utanför, även om det säkert är omöjligt att alltid lyckas med det.

Önsketänkande behöver det vara dåligt?

"Det man tror på blir man"

Vad tror du på? Alla tror på något.
Citera
2020-01-25, 17:33
  #3574
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av particulum1
Det finns vissa nackdelar med tankar och perspektiv som detta och det är att människor generellt inte kan greppa eller förstå det, det är lite som att man skulle försöka beskriva eller lära någon matematik E när den hittills bara bemästrat matematik A, men en som har ägnat en del tid att utforska sig själv, sina tankar, sitt perspektiv på omvärlden och generellt ifrågasatt sin egen natur har därav expanderat sinnet till viss del redan och har således goda möjligheter att förstå det precis som att en som studerat matematik A,B,C och D har betydligt godare möjligheter att förstå matematik E.

Detta är ganska logiskt när man tänker på det och det är så sinnet och hjärnan och kroppen generellt fungerar hos alla flesta, lärdomar och tillhörande förståelse har olika svårighetsgrader och i nästan alla fall när det gäller att lära sig någonting komplicerat så måste man först lära sig det basala då det basala är grunden till det mer komplicerade, detta är varför i princip alla skolor och institut i världen har grundkurser som man först måste ta innan man kan ta mer avancerade kurser.

Således när jag kommunicerar med människor i min vardag undviker jag för det mesta att ta upp tankar och diskutera perspektiv som detta eftersom det med stor sannolikhet inte skulle förstås eller missförstås, därav lägger jag mig på en mer grundlig nivå i relation till mina medmänniskor och diskuterar samt lär ut metoder för att till exempel minska sitt lidande eller hur man kan finna frigörelse från diverse synder för det är någonting som alla i princip upplever i sin vardag och kan relativt lätt förstå.

Den specifika individen jag diskuterar saker som lidande och synder med är således omedveten om att det jag diskuterar och lär ut har ett underliggande syfte att få den att expandera sinnet och närma sig ett enande med det universella, och jag låter detta i de flesta fall vara omedvetet hos individen eftersom att den skulle bli förvirrad och kanske till och med p.g.a lidande, synder, ignorans och annat ta avstånd från mig om jag blandade in det och kanske se mig som någon galen snurrig pajsare som försöker konvertera dem till någon konstig tro.

Men alla är generellt på olika nivåer av förståelse kring detta oavsett vem man möter, däremot om jag möter någon som jag märker kan hantera dessa typ av tankar och perspektiv så tar jag fram mina finaste och största "pärlor" och delar dem.


Jag anser att egot är både verkligt och overkligt samtidigt, egot är den konceptuella bilden eller iden vi har om oss själva och denna konceptuella konstruktion har uppstått för att vi har en inneboende funktion som kan lite krasst översättas som ett begär eller ett driv att förstå oss själva och verkligheten vi upplever, det är därför vi sedan tidens begynnelse tänkt, analyserat, fantiserat och sökt (och fortsätter hela tiden) hela verklighetens spektrum efter svar i vad vi är, hur vi fungerar, varför vi är här och hur och vad verkligheten, världen eller universum är och består utav, hela vetenskapen byggs och utvecklas fundamentalt från detta begär eller driv som existerar i människan, men även religion.

Detta har också gjort att vi har skapat en väldigt komplex konceptuell bild eller ide om oss själva, det vi kallar "jag" (egot), och ju mer komplex och komplicerad denna bild eller ide om oss själva är, ju större tillgivenhet (attachment) tenderar vi att ha till denna mentala konstruktion eftersom denna konstruktion ju mer komplex och avancerad den är får oss att känna tillhörighet till våra medmänniskor och omgivningen vi lever i, det får oss att känna att vi har en roll, att vi är av betydelse, att vi inte fumlar runt i ladan som blinda höns eller får i hagen konstant levandes med rädslan att vi vilken sekund som helst kan bli uppätna av vargen som lurar i skogsdungen.

Egot kan ses både som ett förhindrande och ett hjälpande beroende på vilket förhållande man har till egot, vi hade till exempel haft seriösa svårigheter att kommunicera och identifiera varandra utan egot, för hur skulle det vara om vi skulle kalla varandra för samma namn till exempel? Svårt att tänka sig kanske men det hade blivit stjälpande tror jag.

Man kan också se egot som en slags mentalt konstruerad spegel där vi iaf genom att kolla i spegeln får någon form av reflektion om vår sanna natur även om denna reflektion är en illusion i grund och botten, och jag tycker det inte ska ses som något stjälpande, men det blir stjälpande om vi förväxlar reflektionen i spegeln med den som tittar i spegeln.

Får jag fråga, hämtar du din inspiration ifrån hinduismen eller buddhismen? Något annat?
Citera
2020-01-25, 17:33
  #3575
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Agapius
Önsketänkande behöver det vara dåligt?

"Det man tror på blir man"

Vad tror du på? Alla tror på något.
Önsketänkande kan kanske vara bra ibland. Jag kan t.ex. önska att cancer inte finns. Men om någon frågar mig vad jag tror, så svarar jag att cancer finns.

Jag tror på en massa saker. Men jag försöker att inte ha blind tro. I alla fall om viktiga saker.
Citera
2020-01-25, 21:00
  #3576
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kiss74
Önsketänkande kan kanske vara bra ibland. Jag kan t.ex. önska att cancer inte finns. Men om någon frågar mig vad jag tror, så svarar jag att cancer finns.

Jag tror på en massa saker. Men jag försöker att inte ha blind tro. I alla fall om viktiga saker.

Så vad är viktigt för dig som du inte vill göra dig "blind" i?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in