2015-09-02, 19:09
  #961
Medlem
Joe Blows avatar
Det är tragikomiskt att läsa vänsterslöddret för en gångs skull smutskasta och förlöjliga en förtidspensionär och hennes mer eller mindre inbillade krämpor. I alla andra fall säger man sig stå på de svagas sida mot elaka staten som tvingar folk att arbeta fastän de inte vill.

Vad JC anbelangar så betalar jag gärna skatt så att hjältinnor som hon kan studera och skriva angelägna välskrivna betraktelser om samhällets förfall. Att hon med all rätt känner sig tvingad att vara anonym är i sig en klar och tydlig bild av hur illa ställt det är med landet och dess hjärntvättade och fredsskadade befolkning.
Citera
2015-09-02, 19:09
  #962
Medlem
Lydans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LVX156
Hade det varit en anonym bloggare på yttersta vänsterkanten så hade det inte blivit ett ord skrivet på Flashback, era jävla hycklare.

Poängen är ju just att det inte är någon på yttersta vänsterkanten. Det är det aldrig, för dom åsikterna är inte "förbjudna" av media. Och det är en stor del av problemet. Hade vi haft ett sunt debattklimat hade det här inte ens varit en diskussion.
Citera
2015-09-02, 19:10
  #963
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lydan
Poängen är ju just att det inte är någon på yttersta vänsterkanten. Det är det aldrig, för dom åsikterna är inte "förbjudna" av media. Och det är en stor del av problemet. Hade vi haft ett sunt debattklimat hade det här inte ens varit en diskussion.

Vänstermänniskor är dessutom korkade och är inget hot mot etablissemanget alls.
Citera
2015-09-02, 19:11
  #964
Medlem
pungspark63s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av takethefifth
Skulle säga att det är just demokrati jag vill värna om och så även Orrenius.
Barbro J har däremot gömt sig bakom ett alias
,Om man inget har att dölja varför inte föra en diskussion öppet och stå för de åsikterna och att kunna ta fram fakta för sina påståenden när man blir tillfrågad Det är demokrati !
Varför skall hon inte få skriva anonymt när du får?
Du kanske kan börja med att skriva ditt namn och adress i tråden här om du nu inte gillar anonymitet...
För jag antar att du inte är döpt till takethefifth, seså fram med namn och adress nu eller är du bara en hycklare?
Har du något att dölja?
Citera
2015-09-02, 19:11
  #965
Medlem
Redas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kulturmarxist
Bra jobbat av EXPO-Annika. Avpixlat.info ligger nere titt som tätt pga av överbelastning.


Ulf Nilsons varning om att JC riskerar att mördas.
http://web.archive.org/web/201201192...vag-at-helvete

Man anar med dagens uthängning en desperation hos stockholmsjournalisterna. De har ingen kontakt med verkligheten längre utan lever i trygg förvissning om att de ska fortsätta sina servila intervjuer med makthavarna och visa sitt hat mot allt och alla som är i opposition mot denna deras trygga tillvaro.
Nästan lite komiskt att se hur deras propaganda för massinvandring ger motsatt effekt bland folket ute i landet.
Citera
2015-09-02, 19:13
  #966
Medlem
Är det judens lakejer som återigen jagar vanliga svenskars frihet att uttrycka sina åsikter om samhället på internet?
Citera
2015-09-02, 19:14
  #967
Medlem
Civilizations avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Golonka
!

Bra skrivet! Dessa inkvisatörer är alltså de "goda" människorna
Citera
2015-09-02, 19:15
  #968
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kulturmarxist
EXPRESSEN HAR DELETAT

Ulf Nilsons krönika om JC och hennes bok tycks vara raderad. Kan nån hitta den..
http://www.expressen.se/kronikorer/u...vag-at-helvete

Krönikan från 2010 debatteras här på FB
(FB) Expressens Ulf N om skrämmande bok "Världsmästarna, när Sverige blev mångkulturellt"

Borde komma tillbaka då det uppmärksammas på twitter. Expressen gör bort sig mer och mer.

Vänstern vill inte köpa expressen och nu vill inte högern det heller. Expressen gräver sin egen grav
Citera
2015-09-02, 19:15
  #969
Medlem
growingpeoples avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jj_6
Expressen har gått över en gräns. De måste vara desperata. Att de ger sig på hennes person är väldigt avslöjande. Ingen analys eller förklaring vad i hennes texter som är så felaktigt att hon "missbrukar" yttrandefriheten. Likadant låter det hos SVT och SR. Ingen tar upp innehållet i hennes texter annat än i svepande utspel om "hatsajter och "högerextremism". JC:s penna är så vass och avslöjande att hon måste tystas i "yttrandefrihetens" och "demokratins" namn. Hur kan en ensam pensionärs bloggande vara ett sådant hot mot hela den traditionella medievärlden? Expressens tilltag är helt absurt och jag skulle gärna se en kommentar från Ulf Nilsson. Är han tystad, vågar han ge en kommentar i sin krönika med tanke på att hans artikel om JC från 2010?

Hon är inte farligare än någon annan tänkande individ. Problemet är att PK-media, även hela den politiska styret balanserar på avgrundes kant. Hon skulle ha varit betraktad som en harmlös Person i ett normal demokratiskt styrd samhälle. Däremot ett System före sammanbrottet blir paranoid.Därefter Expressens uthängning av henne........ Makten är rädd för Julia.....makten har blivit psykotisk, paranoid!
Citera
2015-09-02, 19:17
  #970
Medlem
Och snart kommer etablissemanget gråta ut att det är så mycket näthat på nätet..
Citera
2015-09-02, 19:17
  #971
Medlem
undrande1s avatar

Hur kan en elallergiker som fått hemmet elsanerat med skattemedel kunna sitta så mycket framför datorn som hon?

Tänk vad smartskallarna på SD skulle skrika om detta om foliehattskärringens efternamn klingade utländskt.

Dock inte finskt halva SD är ju finnar.

Hon ska betala tillbaka varenda öre !
Citera
2015-09-02, 19:18
  #972
Medlem
William Hainess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jj_6
Expressens tilltag är helt absurt och jag skulle gärna se en kommentar från Ulf Nilsson. Är han tystad, vågar han ge en kommentar i sin krönika med tanke på att hans artikel om JC från 2010?

Han slutade den 18e augusti:


http://www.dagensmedia.se/nyheter/pr...cle3923504.ece
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in