2015-09-02, 16:23
  #769
Medlem
Cut-N-Mixs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CannonDorf
Nu riskerar förvisso inte JC att bli fängslad eller mördad (åtminstone inte av staten), men att inte respektera "kontroversiella" personers vilja att förbli anonyma, leder ju till ett sådant samhälle. Man satte knappast kritiker i Gulag från dag 1 i Sovjet.

På vilket sätt då? Jag ser det som fullt möjligt att folk outar till höger och till vänster utan att man för den sakens skull sätter folk i fängelset eller mördar dem. Parallellen till Sovjet är ju rätt svår att förstå då Sovjet kom av en revolution som var rätt radikal (i ordets rätta betydelse, alltså: från roten). Har vi haft någon revolution här i Sverige där man förändrat maktsystemet totalt och där mord var en del av strategin från början?
Citera
2015-09-02, 16:23
  #770
Medlem
Steinarrs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TorkelSnorkel
men om man säger det tillräckligt många gånger på ett pedagogiskt vis så kanske de till slut förstår vad de ställt till med.

Det är för sent för det. Deras kamp mot "rasism" har nått en nivå där det inte finns någon återvändo.
Citera
2015-09-02, 16:23
  #771
Medlem
anonymous73s avatar
Jag slår upp Expressen och läser jag om en pedofil som kedjat fast och våldtagit en 12 åring, jag ser en anonym avatar som representerar gärningsmannen i ingressen och hittar inget namn på denna fullkomligt vidriga människa i artikeln.

Jag fortsätter läsa..

Julia Ceasar däremot presenteras som en jakt trofé, hon har skrivit invandringskritiska artiklar på nätet, hennes riktiga namn avslöjas, sen noggrant misskrediteras hon genom hennes sjukdomshistoria och de smaskigaste citaten - givetvis inte i en kontext.

Detta är tecken på DESPERATION över att ingenting tidningarna säger eller gör längre spelar nån roll, att Fria Tider, Avpixlat etc. delades lika mycket som etablerad media i samband med IKEA morden, att SD oavsett vilket institut som levererar opinionsundersökningen är om inte det största partiet så väldigt nära, och växer.

Varför skulle annars stora tidningshus som DN och Expressen bekymra sig om en gammal tant som bloggar anonymt för att hennes totalt oskyldiga små barnbarn inte ska behöva drabbas?

Resultatet som vanligt, fler tappar tron på etablerad media och fler söker sig till SD. För så fungerar blint hat, man ser inte de långsiktiga konsekvenserna.
Citera
2015-09-02, 16:24
  #772
Medlem
Cut-N-Mixs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TorkelSnorkel
Det är i sådana här tider man vinner på att agera sansat och ha is i magen.

T ex tror jag det är betydligt effektivare att få Expressens och DNs medarbetare att förstå att de nu öppnat upp för alla extrema politiska förespråkare att använda sig av liknande metoder. Nu verkar det ju inte som om DN och Expressen befolkas av intellektuella tungviktare, men om man säger det tillräckligt många gånger på ett pedagogiskt vis så kanske de till slut förstår vad de ställt till med.

Det är väl mer troligt att om en månad så är hela den här grejen bortglömd. Då har vi andra saker att tänka på, kanelbullens dag exempelvis.
Citera
2015-09-02, 16:24
  #773
Medlem
RadioDDR1s avatar
Annika Hamrud
Korphoppsgatan 23 lgh 1101
120 64 Stockholm

https://www.google.se/maps/place/Kor...de81a3!6m1!1e1

---------------------------------

THOMAS Mattsson
Franzéngatan 46 Lgh 1601
112 16 Stockholm

https://www.google.se/maps/place/Fra...74e83d!6m1!1e1

---------------------------------

Niklas Orrenius
Föreningsgatan 81 A
212 14 Malmö

https://www.google.se/maps/place/F%C...8f5fe45a949a4f
---------------------------------

Bild på Thomas Matsson: http://bloggar.expressen.se/thomasma...SVT,Juholt.png

Bild på Annika Hamrud: https://pbs.twimg.com/profile_images.../7p3Ugkph.jpeg

Bild på Niklas Orrenius: http://sverigesradio.se/sida/images/...preset=article

---------------------------------
Citera
2015-09-02, 16:26
  #774
Medlem
Fickludds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dofterna
Vad i helvete?! Finns det någon på DN, SVD, AB, Expressen som skriver anonymt?
Skärp dig!

Det händer ofta att ledarna i DN är anonyma.
Citera
2015-09-02, 16:26
  #775
Medlem
TorkelSnorkels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Cut-N-Mix
Vilka belägg har du för det?
Belägg går inte att ha eftersom det ännu inte hunnit inträffa. Men jag har hyggligt stor erfarenhet av liknande situationer. Hon har med all sannolikhet fått tips och uppslag från en rad håll. Och då brukar det nästan undantagslöst vara så att någon eller några av dessa tipsare drar öronen åt sig.


Citat:
Ursprungligen postat av Cut-N-Mix
Fast människors känslighet kan ju knappat vara skäl till varför man inte ska uttrycka sig eller sprida en viss sorts information, i synnerhet inte om människor som söker makt och inflytande likt JC.
Ditt uttalande är en klassiker. Det kunde vara undertecknat av Sovjets propagandaminsterium. Eller av Goebbels. Eller Stasi.


Citat:
Ursprungligen postat av Cut-N-Mix
Ja, och ett av de värsta politiska terrordådet i svensk historia var ju när vissa högerextremister brände ned en kommunistisk tidning och dödade 5 personer men detta tillhör inte normen utan är rätt extremt. Inte ens för de med avvikande åsikter är detta särskilt normalt. Det mesta politiska våldet, är mig veterligen, något som tillhör perifera grupper som de facto söker sig till våld (ofta ömsesidigt). Du tar fram undantagen och använder de som norm, vilket är lite märkligt kan jag tycka.
Jag talar inte om forntid och extrema slagskämpar. I senaste valrörelsen brändes valstugor och vanliga politiler hotades. En man som delade ut flygblad slogs ner brutalt utan att ett ord yttrades. Så gott som dagligen framförs allvarliga hot mot politiker på såväl riks- som lokal nivå. Politiker i riksdagsrepresenterade partier förespråkar civil olydnad och några har synts i våldsamma demonstrationer. En DN-medarbetare var häromdagen med och äggade en pro-israelisk demonstration. Finns otaliga exempel.
Citera
2015-09-02, 16:26
  #776
Medlem
nackas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RadioDDR1
Förra gången media hängde ut en gammal människa slutade detta med hennes död. Ni kanske minns tanten på Röda Korset. Det är ett högt spel de spelar. Journalister är vidrigt skräp.

Polisanmäler man journalister så är hämnden ett faktum. Inte heller hjälpte hennes senaste krönika.

En sak som jag noterade: Orrenius hävdade att de var där i "fredliga syften" för att JC var "intressant" och språkbegåvad. Detta faller ju platt till marken när de nu hänger ut henne och rycker ut citat för att skada henne så mycket som möjligt. Få tyst på kärringen helt enkelt. Det är vad det handlade om från dag 1.

Fast nu är ju inte Niklas Orrenius och Annika Hamrud samma person.
Citera
2015-09-02, 16:27
  #777
Medlem
Månsans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dofterna
Vad i helvete?! Finns det någon på DN, SVD, AB, Expressen som skriver anonymt?
Skärp dig!

Du tycks inte läsa tidningar särskilt ofta. Många texter är anonyma i tidningarna du nämner. Allt som levereras av TT, vilket numera är cirka hälften av innehållet. Därtill många ledartexter.
Citera
2015-09-02, 16:28
  #778
Medlem
Golonkas avatar
Jag är ledsen om jag uppfattas som tjatig, men det är inte OT och bear with me till slutet:

Jag tycker nämligen detta är en viktig parallell att lyfta i sammanhanget: Det finns två mycket initierade och informativa bloggare som driver opinion i försvarsfrågan. De bägge är signaturerna Wiseman och Skipper -framför allt- men det finns några till om ej lika drivande och duktiga. Försvarsfrågan har länge varit en no-go-debatt i det offentliga och har sedan en lång tid varit helt i händerna på samma radikalvänsterorienterade som övrig offentlig politisk debatt i Sverige. Inte ens politikerna som förväntas syssla med frågan, har kunnat kallas annat än dilletanter i många fall -med något enstaka undantag. I modern tid har vi haft en enda försvarsminister med lite ansvarskänsla och stake som verkligen kunnat något om sitt fögderi, men han avgick efter interna strider mellan Finans och Försvarsdepartementet och ersattes med en vapenvägrare.

Hur som helst, Wiseman och Skipper bloggade och på deras sidor drevs försvarsfrågorna initierat och klarsynt. Bägge kan för övrigt kategoriseras som klart NATO-vänliga, då de med hänsyn till vår försvarsförmåga i förhållande till omvärlds och risksanalys, tidigt dragit slutsatsen som faktiskt låg bakom ÖB:s långtidssjukskrivning med utmattningsproblematik efter det att han offentliggjort den för folket väl dolda hemlisen att vi inte längre kan försvara Sverige och hävda våra gränser: NATO-lösningen är enda realistiska vägen i försvarsfrågan för Sverige!

Att både Wiseman och Skipper bloggade ”inifrån” Försvarsmakten, var tämligen klart, men ingen visste var de jobbade, på vilka befattningar eller vem de var. De bägge hade sannolikt valt anonymiteten med hänsyn till sin ställning på arbetsplatsen och på grund av att vissa saker man skrev om, hade karaktär av kritik och whistleblowing om missförhållanden och vanfögderi inom den organisation man verkar.

Förra året går så plötsligt det vänsterradikala och pacifisktiska nätverket Ofog ut med Wisemans identitet och han röjdes ögonaböj. Wiseman visade sig vara pilot och officer inom Flygvapnet. Samtidigt går man ut med att man inom kort kommer att röja också Skipper, varpå denne istället väljer att förekomma avslöjandet och träda fram som officer och fartygschef i Flottan…

Hur kunde då det förhållandevis lilla, men aktivistiska, nätverket Ofog komma över dessa bägge anonyma bloggares identiteter…? Vilka redskap hade man till förfogande för detta? Och varför? Ofog motiverade själv sin röjning av identiteterna med att både Wiseman och Skipper var maktfaktorer i försvarsdebatten (närmast obefintlig, som ni vet) och att det därför fanns ett ”allmänintresse” i att veta vilka de är.

Hur gjorde man då? En inte allt för långsökt tanke är att Ofog ställt en fråga till Researchgruppen, som välvilligt bistått i handräckningen med att efterforska de båda bloggarnas identiteter. Det kan såklart också vara så att RG på eget initiativ efterforskat och plockat fram de bägge bloggarnas identiteter, och erbjudit Ofog dessa skalper. Målet var, naturligtvis, att tysta dem. Att få arbetsgivaren att sträcka upp dem, kanske rent av sparka dem eller förse dem med munkavle. Detta naturligtvis för att tysta en initierad opinionsbildning i försvars och NATO-frågan. Det krävs inget större geni för att se linjer och nätverkande mellan olika vänsterradikala och aktivistiska organisationer och där Researchgruppen tjänar som någon form av underrättelsetjänst.

Samma Researchgruppen har vi redan sett varit inblandade i andra uppmärksammade ”avslöjanden” genom att tråla efter anonyma personer som uttryckt åsikter på internet som man vill tysta. Vi har också sett hur både EXPO (med Robert Aschberg), Expressen och Aftonbladet använt sig av –eller faktiskt gjort drängtjänst åt- denna utomstatliga och oreglerade underrättelsetjänst för att misskreditera privatpersoner. Man har erbjudit belöning i kontanter åt den som kan fiska fram identiteterna på Flashbacks användare och även gått ut med –och presenterat bevis på- att man faktiskt också tillägnat sig åtminstone delar av dessa!

De stora scoopen har dock uteblivit! Inga ”nazister”, inga höga SD-företrädare visade sig fastna i trålen. Någon skum SD-kommunpolitiker på låg nivå i en mindre kommun, en allmänläkare på en vårdcentral någonstans, en f.d miljöpartist i en skånsk kommun, en pensionerad docent och en sjukpensionerad chaffis, var vad man kunde skaka fram och hänga ut vid skampålen. Frustrationen måste ha varit stor!

Julia Caesar har sedan länge varit en ordentlig böld i röven på de etablerade medierna. Hon har skrivit vasst, initierat, upprört och klarsynt om hela det mångkulturella paradigmet samtliga politiska partier och etablerade media förskriver sig till. Elakt, javisst! Drypande av satir, ironi och cynism, men med stilistisk vigör och spänst som torde göra de flesta av hjonen inom dagens massmedia gröna av avund! Samtidigt har hon släpat fram så mycket skit ur gömmorna att en hel del av De Smorda känt sig både kränkta och förbannade. Vad vore smakligare än att hitta henne som ”strålkärring” och inbillningssjuk och hänga ut henne till allmän beskådan så att hon kan förlöjligas och hånas? Kanske rent av få till ett ”hembesök” eller åtminstone lite fekalier i brevlådan? Måhända kan man jaga livet ur henne så att hon håller käften och försvinner helt! Helst ta livet av sig för att få slut på denna jämmerdal man nu är i färd med att skapa åt henne!
Citera
2015-09-02, 16:29
  #779
Medlem
Dofternas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fickludd
Det händer ofta att ledarna i DN är anonyma.

Vet du vad en ledare är? Det är en tidnings ståndpunkt. Det är sen gammalt.
Lär dig mer om media och kom tillbaka om några dagar.
Citera
2015-09-02, 16:29
  #780
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dofterna
Vad i helvete?! Finns det någon på DN, SVD, AB, Expressen som skriver anonymt?
Skärp dig!
Du kan be dem då att redovisa alla sina konton se vi kan verifeira det du skriver.

Tror du inte att vissa av dem har konton här på Flashback och annorstädes?

Förresten varför är du anonym?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in