Citat:
Ursprungligen postat av
Cut-N-Mix
Vilka belägg har du för det?
Belägg går inte att ha eftersom det ännu inte hunnit inträffa. Men jag har hyggligt stor erfarenhet av liknande situationer. Hon har med all sannolikhet fått tips och uppslag från en rad håll. Och då brukar det nästan undantagslöst vara så att någon eller några av dessa tipsare drar öronen åt sig.
Citat:
Ursprungligen postat av
Cut-N-Mix
Fast människors känslighet kan ju knappat vara skäl till varför man inte ska uttrycka sig eller sprida en viss sorts information, i synnerhet inte om människor som söker makt och inflytande likt JC.
Ditt uttalande är en klassiker. Det kunde vara undertecknat av Sovjets propagandaminsterium. Eller av Goebbels. Eller Stasi.
Citat:
Ursprungligen postat av
Cut-N-Mix
Ja, och ett av de värsta politiska terrordådet i svensk historia var ju när vissa högerextremister brände ned en kommunistisk tidning och dödade 5 personer men detta tillhör inte normen utan är rätt extremt. Inte ens för de med avvikande åsikter är detta särskilt normalt. Det mesta politiska våldet, är mig veterligen, något som tillhör perifera grupper som de facto söker sig till våld (ofta ömsesidigt). Du tar fram undantagen och använder de som norm, vilket är lite märkligt kan jag tycka.
Jag talar inte om forntid och extrema slagskämpar. I senaste valrörelsen brändes valstugor och vanliga politiler hotades. En man som delade ut flygblad slogs ner brutalt utan att ett ord yttrades. Så gott som dagligen framförs allvarliga hot mot politiker på såväl riks- som lokal nivå. Politiker i riksdagsrepresenterade partier förespråkar civil olydnad och några har synts i våldsamma demonstrationer. En DN-medarbetare var häromdagen med och äggade en pro-israelisk demonstration. Finns otaliga exempel.