2015-09-06, 19:26
  #2545
Medlem
studentrolands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Autochthon
Precis. Denna typ av begreppsglidning tillhör den radikala Vänsterns sätt att tänka och "argumentera". Det handlar som vanligt om att tysta debatten.


Forskningen är f.ö. omfattande rörande genetiska skillnader mellan olika mänskliga populationer.
Se "ancestral groups", "population stratification", etc.
"Ever since the first modern humans dispersed from the ancestral homeland in northeast Africa [...] the populations on each continent have evolved largely independently of one another as each adapted to its regional environment. … Because of these divisions in the human population, anyone interested in recent human evolution is almost inevitably studying human races, whether they wish to or not."
Nicholas Wade. A Troublesome Inheritance: Genes, Race and Human History. Penguin Press: 2014

http://takimag.com/article/the_liber..._steve_sailer/
Mot detta kan man enkelt invända att, citat;"The book has been widely denounced by scientists.", slut citat...
Vill man framhärda i gamla hjulspår så finns det gott om representanter för rasistisk skåpmat, men detta förflyttar fokus från islamismen i Sverige...
https://en.wikipedia.org/wiki/A_Troublesome_Inheritance
Citera
2015-09-06, 19:26
  #2546
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av susanlynette
Det är ju snarare ni sd-anhängare som vill begränsa yttrandefriheten. Sd-förespråkarna ska få uttala sig hur som helst, men när någon journalist vill granska SD eller inte håller med om er rasism, då ska de hotas eller trakasseras till tystnad.
Ert hyckleri och dubbelmoral är otroligt uppenbar.

Jag tycker du skall sluta sortera in alla som har en annan åsikt än dig i SD facket.

Citat:
Ursprungligen postat av susanlynette
Några exempel på hennes rasism.

Nej att hävda att det finns olika raser är inte rasism , sen säger hon att vi blivit indoktrinerade till att det inte finns rasskillnader , hur får du det till rasism ?, hade hon däremot uttalat sig negativt om någon ras (som inte finns) då hade hon varit rasist , Annars är nog vetenskapen fortfarande ganska övertygade att det finns olika raser , fast man kallar det med ett finare namn idag genetiska skillnader detta vet man lite mer om inom den medicinska forskningen det kan nämligen vara livsavgörande för vissa enticiteter att de får rätt medicin anpassade för just dem.

Citat:
Ursprungligen postat av studentroland
Detta citat är rasistiskt; ""Sedan andra världskriget har vi blivit indoktrinerade med den ideologiskt betingade myten att det inte existerar några raser och därför heller inga rasskillnader."(Snaphanen 1/9-13)".

I citatet menar hon att människoraser existerar och att den motsatta uppfattningen är en "ideologiskt betingad myt" som tillkommit genom indoktrinering... uppfattningen speglar alltså inte alls det förhållande som vetenskapen kommit fram till att människoraser inte existerar...

Det är inte din tolkning som avgör detta , hon kanske anser och för den delen många med henne att raser finns men det skriver hon inte , så tyvärr det håller inte. Vi kanske skall anmäla Un,s declaration of human rights också som har ras med i texten.

Citat:
Ursprungligen postat av susanlynette
Jag har gett exempel på uppenbart rasistiska uttalanden. Hon är en hatbloggerska som sprider hat och rasism.

Onödig upprepning gå tillbaks till ruta ett.

Citat:
Ursprungligen postat av susanlynette
Jag har gett flera konkreta exempel på vad hon har skrivit.


Det är uppenbart att du är sd-anhängare.




Återigen har aldrig blivit trakasserad. Att fråga om en intervju är inte hot eller trakasserier. Man har försökt ringt henne och försökt nå henne på vanliga sätt. När det inte fungerat så har man åkt hem till henne och bett vänligt om en intervju. Hon ljuger om trakasserierna och hänger ut journalisterna och uppmuntrar folk att ringa och hota dem.Hon skriver att det finns "raser" och "rasskillnader". Hon sprider fördomar om muslimer. Det är rent rasistiskt.

När man blivit nekad tillträde till ens hem en gång och ändå oanmäld kommer ytterligare en gång då handlar det om hemfridsbrott , även journalister omfattas av den lagen fast de inte verkar tro detta eller strunta i det.
Att kritisera religioner är inte heller rasism, att förfölja någon individ pga av dennes religion är det däremot.
Citera
2015-09-06, 19:29
  #2547
Medlem
studentrolands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Eerieye
Somliga av de dårarna hävdar att det inte ens finns någon svensk etnicitet. Och då undrar man ju vad jag är för en konstig figur, alltså en människa utan etnicitet?
Att skilja på begreppen etnicitet och ras är viktigt idag... det ena finns, alltså etnicitet, medan rasbegreppet endast används för husdjursavel...
https://www.sametinget.se/diskriminering
Citera
2015-09-06, 19:33
  #2548
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kaerakel
Han har sökt henne för att ge henne möjligheten att bemöta kritik enl svensk pressetik. Det är inte rimligt att jämföra det med en stalker.


Sökt henne? Han hade bara vägarna förbi menar du , kanske när han hälsade på sin älskarinna på Gotland och fotografen var med för att föreviga det hela så han kunde visa upp det för hustrun senare , ja så tror jag också de gått till.
Citera
2015-09-06, 19:33
  #2549
Medlem
Arnstads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Eerieye
Somliga av de dårarna hävdar att det inte ens finns någon svensk etnicitet. Och då undrar man ju vad jag är för en konstig figur, alltså en människa utan etnicitet?

Ja,jag undrar också över saken. Känner mig ganska så svensk, liksom mina släktingar på fädernet även om de är tyskar. Jag är inte tysk. Jag är svensk, det säger alltid mina släktingar, eftersom jag tänker som en svensk. Vad nu det innebär?
Citera
2015-09-06, 19:34
  #2550
Medlem
TorkelSnorkels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sguelaiche
Någon som har listat ut hur JC kan tala i headset och samtidigt vara elallergiker?
Har ingen aning om vad för slags utrustning JC använt och vill heller inte veta. Men det finns akustiska head-sets där ljudet helt enkelt fortplantas i ihåliga plastledningar.
Citera
2015-09-06, 19:35
  #2551
Medlem
Autochthons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av studentroland
Mot detta kan man enkelt invända att, citat;"The book has been widely denounced by scientists.", slut citat...
Vill man framhärda i gamla hjulspår så finns det gott om representanter för rasistisk skåpmat, men detta förflyttar fokus från islamismen i Sverige... [ ]
https://en.wikipedia.org/wiki/A_Troublesome_Inheritance

Behandlingen av bl.a. James Watson har haft en viss effekt...

Du tror alltså att människan är unik bland alla djur på vår planet? Inga skillnader uppstår mellan populationer som utvecklas i olika miljöer, skilda från varandra i tusentals år?

Det är detta som Steve Sailer kallar "liberala kreationister".
http://takimag.com/article/the_liber..._steve_sailer/


Citat:
Researchers at the University of California, San Diego and the School of Medicine have found that the three-dimensional shape of the cerebral cortex - the wrinkled outer layer of the brain controlling many functions of thinking and sensation - strongly correlates with ancestral background.
...
"The geometry of the brain's cortical surface contains rich information about ancestry," said the study's first author, Chun Chieh Fan, MD, a graduate student in cognitive science. "Even in the modern contemporary U.S. population, with its melting pot of different cultures, it was still possible to correlate brain cortex structure to ancestral background."

Four continental populations were used as ancestral references: European, West African, East Asian and Native American.


[ http://scicasts.com/neuroscience/206...ay-scientists/ ]
Citera
2015-09-06, 19:41
  #2552
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av studentroland
Att skilja på begreppen etnicitet och ras är viktigt idag... det ena finns, alltså etnicitet, medan rasbegreppet endast används för husdjursavel...
https://www.sametinget.se/diskriminering

Att man inte bör använda ordet ras , är ju ungefär samma som att man inte bör använda neger , själva begreppet försvinner ju inte för att man hittar på nyare mera fancy namn på det , speciellt inte för dem som är uppväxta med begreppet hur mycket indoktrineringen än försöker.
Citera
2015-09-06, 19:44
  #2553
Medlem
TorkelSnorkels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av susanlynette
Helt rätt att hänga ut henne. Hon är inte en "vanlig person" vem som helst. Hon är journalist, van debattör, och är en av de mest tongivande på rasistbloggarna. Hon sprider en massa lögner och fördomar och det är helt rätt att man får veta vem hon egentligen är.
Och dessutom visar hon sig vara förtidspensionerad, "elallergisk", "amalgamförgiftad" och verkar vara en rättshaverist så det är helt rätt att visa namn och bild.
Hon sprider dessutom lögner om att hon ska ha blivit "trakasserad" vilket är en ren och skär lögn. Att en journalist frågar om en intervju är inte trakasserier. Hon hängde dessutom ut journalisterna och uppmuntrade i princip till att folk skulle ringa upp och trakassera dem.
Betänk nu att ditt resonemang ovan får följande obehagliga konsekvens:

Om SD - eller något ännu mer extremt parti - kommer till makten så kan de bara hänvisa till ditt resonemang hänga ut alla anonyma bloggare och tyckare som inte delar deras åsikter så att alla trogna partihuliganer kan trkassera dem.

Och du kan inte säga ett knyst om saken.För det var ju ditt förslag...
Citera
2015-09-06, 19:51
  #2554
Medlem
studentrolands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tigerone
---
Det är inte din tolkning som avgör detta , hon kanske anser och för den delen många med henne att raser finns men det skriver hon inte , så tyvärr det håller inte. Vi kanske skall anmäla Un,s declaration of human rights också som har ras med i texten.---
Det engelska/amerikanska språket är fullt med anspelningar på raser, men så är det motsättningar mellan vita poliser och svarta medborgare i USA också... detta handlar IMO inte om att bryta mot några regler, utan att hålla debatten där den bör föras...JC klarar ju detta galant i många krönikor jag läst, t.ex. denna;
http://snaphanen.dk/2014/01/19/de-so...-vill-forgora/
Citera
2015-09-06, 19:55
  #2555
Medlem
studentrolands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Autochthon
Behandlingen av bl.a. James Watson har haft en viss effekt...

Du tror alltså att människan är unik bland alla djur på vår planet? Inga skillnader uppstår mellan populationer som utvecklas i olika miljöer, skilda från varandra i tusentals år?

Det är detta som Steve Sailer kallar "liberala kreationister".
http://takimag.com/article/the_liber..._steve_sailer/
Såklart uppstår skillnader, men de ryms inom begreppet haplogrupper istället... big difference...
(FB) Nationalsocialismen, antisemitismen och tron på den judiska världsmakten.
Citera
2015-09-06, 19:56
  #2556
Medlem
Siegsacks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kaerakel
Han har sökt henne för att ge henne möjligheten att bemöta kritik enl svensk pressetik. Det är inte rimligt att jämföra det med en stalker.

Det må vara en svag jämförelse. Men jag ställer mig fortfarande frågan; Hur många gånger måste man säga "NEJ" innan det övergår i trakasserier?

Det här med journalisternas pressetik ger jag inte mycket för. Begreppet är lika luddigt som rasism numera och olika journalister tillämpar olika pressetiska regler tydligen. Därav kvarstår min fråga ovan.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in