Citat:
Ursprungligen postat av
Betongbaletten
Bara för att jag tyckte att du var korkad behöver jag inte tycka att jag är smart.
Du påstod att kvinnor "väljer uppåt", men tydligen menade du egentligen att dom swajpar hejvilt på det som ligger först. Glasklart.
Haha, vad fan? Är du analfabetiker eller vad försiggår? Jag använde ordet "öppensinnat" inom citationstecken. Hur kan du få det till att jag menar att kvinnor väljer hejvilt?
Att du är en kvinna råder det inget tvivel om, så jag frågar dig följande: Låt oss säga att du går runt på stan och möter 100 människor, varav endast en är en hyfsat attraktiv man. Du kommer tycka att han är den mest attraktiva du har sett, eftersom du inte har sett någon annan. Nästa dag går du ut och går samma promenad och ser 100 människor men 20 av dem är attraktiva. De första du ser kommer du troligtvis tänka "oj, vad snygg han var", men efter 20 snygga män kommer dina krav ha höjts eftersom du har satt en standard. Det kommer komma fler män under promenadens gång men de är inte riktigt lika attraktiva som de du tidigare har sett. Hade du däremot inte sett de första riktigt attraktiva männen, hade du med stor sannolikhet nöjt dig med de mindre attraktiva männen.
Tycker du inte att detta är logiskt? Varför skulle Tinder vara annorlunda, där kraven redan är skyhöga hos bägge könen?
Det är ungefär som att titta på skor. Om du går till Skokällarn och ser ett par skor för 600 kr och inte har någon referensram alls, kommer de kännas helt okej. Direkt därefter testar du ett par Loake för 3000 kr och då kommer Skokällarns skor kännas som ett skämt, medan Loake känns som la crème de la crème. Om du däremot har ägt ett par Crockett & Jones för 5000 kr kommer Loakes variant för 3000 kännas mycket sämre.
Så, åter igen, min hypotes är att män har svårt på Tinder för att kvinnor får så pass mycket matchningar och väljer enkelt ut de matchningar de gillar bäst bland de första svepen. Om man råkar vara där i början av kortleken, kommer ens chanser öka. Om du inte förstår vad jag menar, så är du enkom ute efter att tjafsa eller bara väldigt indolent.