Citat:
Ursprungligen postat av
RebelWithACause
http://www.breitbart.com/national-security/2016/04/25/christian-assyrian-clash-kurds-syria/
Helt åt helvete att kurderna får hjälp av USA att ta assyriernas land i Syrien. Inte förvånande däremot.
Hörru, bara ta och STFU din lilla dessinformatör.
Det står inte
Citat:
"Assyrians accuse the Kurds of trying to take their lands."
, det står klart och tydligt med luft både innan och efter textraden och du utesluter det viktigaste i den raden som även är början av den raden.
Det står klart och tydligt:
Citat:
such as Al-Wusta.
Some Assyrians accuse the Kurds of trying to take their lands.
Kurds seek
och inte kort och gott som din lilla ändring:
Citat:
Assyrians accuse the Kurds of trying to take their lands.
, det står
SOME pga just att det är bara VISSA och inte ALLA.
Och dessa är inga nya grupper, det är samma gamla styrkor sedan start, dessa är Pro-Assad styrkor som utför attentat utan Assads givande i flera tillfällen och det var dessa grupper:
Citat:
According to a military source in Qamishli, 5 NDF soldiers have been killed and over 30 others, including [Assyrian forces] Sootooro and Hamiya Al-Jazeerah, were reportedly wounded,”
Läs själv i artikeln:
http://www.breitbart.com/national-security/2016/04/25/christian-assyrian-clash-kurds-syria/
Sen har du här din lilla klutt till "Assyrisk" land, hade man VELAT hade man tagit den redan men det är bara lögn från "
SOME Assyrians" som det stod i källan du själv hänvisade till:
http://www.geocurrents.info/wp-content/uploads/2014/10/Syria-Ethnicity-Summary-Map.png
Det står
"SOME" för att det inte är helt så rakt av som du skrev utan det är
VISSA bara som PÅSTÅR detta.
USA hjälper Kurderna för att dom var dom enda helhjärtat krigade mot ISIS och som accepterade deras hjälp när ingen annan "granne" ville kriga mot IS och Assad inte kunde göra ett skit för sitt land i norr, då befriades alla "Assyrier" med från IS förtryck vilket är tack vare just USA och Kurderna som inte behövde bry sig om någon annan än sig själv men som vanligt gör det.
Vad har Assyrierna gjort för någon annan än sig själv likt palestinierna va? Inte ett smack.