Citat:
Jag har en mening
leva för mig själv, skita i resten. Vara en fin liten skugga som utnyttjar allt och alla. Njuta. Vara så omoralisk som jag kan och INGENTING kommer hända! ;D
För någon som har varit så hjärntvättad av hotet ifrån helvetet så är detta en befrielse utan like för mig. Jag fruktar inget, jag är för smart för staten när det kommer till hurrmmm... Så jag är LYCKLIG som fan! Men det är kul att skriva om det. Se vad andra tycker.
Dingusmcduck
Ursäkta,vad fan har detta med mitt inlägg att göra? karolinerna dog på fältet för att de trodde på Gud. De är skrivet för fan i historien. De var nödvändigt för dem att tro att de spelar ingen roll ifall de står eller hukar sig för Gud har redan valt ut vilka som ska dö.
leva för mig själv, skita i resten. Vara en fin liten skugga som utnyttjar allt och alla. Njuta. Vara så omoralisk som jag kan och INGENTING kommer hända! ;D För någon som har varit så hjärntvättad av hotet ifrån helvetet så är detta en befrielse utan like för mig. Jag fruktar inget, jag är för smart för staten när det kommer till hurrmmm... Så jag är LYCKLIG som fan! Men det är kul att skriva om det. Se vad andra tycker.
Dingusmcduck
Ursäkta,vad fan har detta med mitt inlägg att göra? karolinerna dog på fältet för att de trodde på Gud. De är skrivet för fan i historien. De var nödvändigt för dem att tro att de spelar ingen roll ifall de står eller hukar sig för Gud har redan valt ut vilka som ska dö.
Så du anser att du nu har blivit en fara för samhället? Jag kan i alla fall konstatera att det i mitt fall, som ateist ända ut i tårna, inte finns någon plats för att utnyttja allt och alla eller att ens medvetet skada någon fysiskt. Visst förekommer det medvetna förolämpningar ibland, men ingenting i det jag gör skulle kunna klassas som en fara för samhället.
Det kanske är så att du vill skylla någon sorts emotionell instabilitet du har på ateismen, att göra ateismen till boven i dramat när ditt problem eller ditt förhållande till samhället och andra människor egentligen beror på någonting helt annat. Sociopati ligger nog närmast till hands och det är ett område helt separerat från och utan logiska kopplingar till ateism.