Citat:
Ursprungligen postat av Stefansson1
Ett 3:e alternativ är att GM tillfälligt gömt delarna i huset för att senare, när tiden tillät, kunna gömma dem bättre. Att bara kasta dem i diket har ju sina risker. Stämmer min teori måste GM ha känt till att huset var igenbommat och inte användes rutinmässigt. Stress och lokalkännedom är ett hyfsat 3:e alternativ.
Varför skulle GM tycka att det var så särskilt svårt att gömma troligtvis händer och fötter så han var tvungen att hitta en nödlösning medan huvudet och bålen verkar vara försvunna. Hade GM bil så borde han ha kört långt från Boden men han valde en plats som ligger ett par tre kilometer från centrum.
Sedan har det gått ganska lång tid sedan mordet. Vore det en nödlösning så borde han ha flyttat dom för länge sedan. Syftet med att lägga dom i huset var huvudsakligen att dom inte skulle bli uppätna av djur.
Sedan var det meningen att någon skulle komma dit och hitta dom förr eller senare. Delarna låg helt öppet på golvet och det var relativt enkelt att ta sig in i huset. Fönsterluckan hade varit borttagen för flera månader sedan.