Citat:
Ursprungligen postat av
urverksapelsin
Jo jo, men genetiskt sett handlar det om Grupp.
Vilken grupp, nation, ras, klubb, klan, är mindre relevant.
I förhandenvarande grupper du tar upp är auktoritärt tänkande i allra högsta grad levande. Houllenbeqc tar upp det i Elementarpartiklarna.
Så det stämmer även i dessa fall.
Fast sådan är inte gängkriminaliteten - den uppstår inte av genetiska orsaker. Det är ingen större genetisk skillnad mellan dessa grupper, ja möjligen mikroskopisk i de flesta fall.
Citat:
Ursprungligen postat av
urverksapelsin
För mig att en känd dokumentärfilmare to upp det. Ross Kemp? Hursomhelst skriver Svante Folin lite om just detta land;
http://www.pugio.se/4-filosofi/4-9-de-flesta-kulturer-ar-rena-skrapet/
Ja det kan stämma den är bra den dokumentären. Ross Kemp har en bra berättarstil och ser seriöst på detta. Och precis som Svante Folin så finns det liknande berättelser ifrån bland annat kristna missionärer om våldet i de "sk naturfolken". Fast bara en mindre del av detta har gått i tryck tyvärr. Redan då var det icke-PK att skriva eller tala om sådant. Trolldom och häxerier och sådant saknas också berättelser om.
Citat:
Ursprungligen postat av
Enoch.Thulin
Det ser ju lite mörkt ut i Sverige när det gäller TV-soffor & liknande för Henke.
Jag känner lite danska journalister, skall försöka pitcha in att han tas in som Sverigeexpert i Danmark inför bevakningen av det svenska valet.
Ja, det skulle ju vara kul faktiskt att han fick en plats i dansk TV, där han kan breda ut sitt väderkvarnsviftande - stor humor
Vad blir nästa steg med Pansargeneralen ? Karriären har väl bara börjat: Matlagningsprogram, Farmen, Robinson, Paradise Hotel, Big Brother, Lets Dance ?
Pansargeneralens ICA-reklam ?
Pansargeneralens Julkalender?
Pansargeneralen lär sig arabiska ?
Pansargeneralen murar en kakelugn ?
Pansargeneralen visar hur man gräver en skyttegrav ?
Pansargeneralen byter däck på en Skoda årsmodell 1979
Pansargeneralen byter växellåda på en stridsvagn ?
Pansargeneralen svarvar kebaber och bakar pizza
Repmånad ?
Sällskapsresan ?
Som Dynamit-Harry i Jönssonligan ?
Pansargeneralen på Akuten
Pansargeneralen gestaltar Doktor Krall som behandlar en ensamkommande asylfuskare för
prostatabesvär
Pansargeneralen som brandman i Rosengård
Pansargeneralen arbetar som skolvaktmästare i Rosengård
Pansargeneralen utklädd och sminkad som kaosblatte på elskejtboard
Pansargeneralen sminkad och med lösskägg och pyjamas på talibanuppdrag och bilbränning
(ibland iförd gasmask för att förhöja spänningen)
Pansargeneralen blir transa och ställer upp i SaudiArabiens kvinnliga simhoppstävling iklädd i en tvättsäck
Pansargeneralen rycker in i US Marines
En Arnstad på resa (En idiot på resa)
Filosofisk TV-Kväll med Arnstad, Breivik och Lasermannen, sång av Malena Ernman