Citat:
Ursprungligen postat av rocket
5 paket? Vad tusan gör du med ditt svavel? Det är ju 4 kg vilket motsvarar 40 kg svartkrut. Jag är fortfarande på mitt första paket, och det är över ett halvt kilo kvar i det... trots att jag köpte det för ca 5 år sen.
Har köpt 2 packet åt/delat med en kommpis. De resterande 3 vete fan. Det mästa har gått till svartkrut såklart. Lite till kaliumklorat/svavel för att slå på med hammare (trötnar aldrig på den

). Tror det gick åt mäst svavel i början för mig då jag exprementerade lite med just svavelhalt i olika blandningar. va rätt oerfaran men provade som exempel 30-35% svavel i svartkrut en gång
Men nu är det nog enbart till svartkrut. Har fått tag i alla som behövs för en cylinderbomb och mörsare så ska göra cirka 2Kg svartkrut med CIA metoden. Ska bara köra 2hg svavel och 3hg kol tillsammans i en kulkvarn 12-24 timmar. Krutet blir överlägset. Sen räcker det ett bra tag med. krutet håller ju väldigt länge så ser inga hinder att inte göra en stör satts direkt.
Har även gjort slut på en hel säck krista K + nu så ska iväg till grangårde denna månad förmodligen. Börjar bli nyfiken hur många tusen jag lagt ner på min hobby nu.