Disclaimer: Jag har inte verifierat dina påståenden, utan utgår ifrån att du återger dem på ett korrekt sätt.
Citat:
Ursprungligen postat av
Bjorn-Ola
Man har naturligtvis inte förkastat att naturliga variationer påverkat den globala uppvärmningen under 1800- och 1900-talet.
Såklart inte. Naturliga variationer finns alltid. Exempelvis kan det ju vara så att föregående 1,5 decennium har haft en kraftigt negativ underliggande temperaturpåverkan? Det som en enig forskarvärld vet idag är att vår tillförsel av energi i klimatsystemet drivit den globala temperaturen uppåt jämfört med om utsläppen varit på en nivå pre indrev. Det du/ni vill göra är att tillskriva naturliga variationer en betydelse som vetenskapen är helt på det klara med att de inte har.
Citat:
IPCC skriver att antropogena orsaker är dominerande efter 1950 och släpper perioden innan.
Man har dock inte kvantifierat på något sätt.
Vilket inte är samma sak som att vi inte påverkade innan 1950.
Citat:
Uppvärmningen på 20- och 30-talet var lika stor och snabb som den på 80- och 90-talet.
Om man inte vet vad som orsakade den första, så kan man inte utesluta att det även påverkade den andra.
Detta är ett logiskt felslut från din sida.
Citat:
Det handlar om lösa spekulationer och inget annat. Särskilt med bakgrund av att man inte heller vet fullt ut vad som orsakat uppvärmningspausen.
Ett till logiskt felslut.
Citat:
Det finns alltså en stor osäkerhet inom klimatvetenskapen vilket alla riktiga vetenskapsmän inom klimatologi erkänner.
Ja, det pågår garanterat intellektuella cat-fights inom alla klimatvetenskapliga områden. Det betyder dock inte det du tycks tro.
Citat:
Men klimatvetenskap har utvecklats till en parallell vetenskap enligt beskrivningen för parallell vetenskap i denna artikel: [url]http://www.tidningencurie.se/22/debatt/debatter/2014-09-02-parallell-vetenskap-och-gron-ideologi---ett-hot-mot-demokratin.html[/url
där många gör tvärsäkra uttalanden och framställer kunskapen som klippfast.
Jag skummade igenom och tyckte det var en väldigt bra artikel. Hur du klarar av att koppla den till de olika fälten inom klimatforskning förstår jag dock inte.
Citat:
Det finns också exempel på forskning om konsekvenser som utgår från osannolika scenarior, exempelvis överdrivna havsnivåstegringar.
Du menar de där IPCC-siffrorna 37-80 centimeter till 2100, som sedan reviderades upp till 50-120 cm (ta mina siffror med en nypa salt, jag drar dem från höften)? Jag är lite osäker på hur du menar att detta skulle vara osannolikt och baserat på övertolkade forskningsresultat? Vi har väl en havsnivåhöjning på 3-4 mm per år för tillfället? Så bara med nuvarande takt, förutsatt att den är statisk, så får vi 85*3 = 25,5 cm eller 85*4 = 34 cm till 2100.
Jag tror det är på detta sätt. Du vill så hemskt gärna och är så in i bängen säker på att din sida skall vinna. Därför hoppar du på alla tåg som finns som pekar på att havsnivåerna inte kommer höjas, haven inte alls kommer må dåligt, temperaturen inte alls kommer att stiga, isarna minsann växer och frodas och så vidare ad infinitum. Men de rön som du helhjärtat tycker är så förträffliga är alltid i det lägsta spannet. De är outliers. Därför tycker du att det är så otroligt korkat att det finns andra rön som är outliers på andra sidan. Du är säker på att klimatkänsligheten är 1C inkluderat feedbacks (eller kanske rentav mindre än 1C?), och du förfäras av den forskning som visar att den är 6C. Men faktum är att din position är lika osannolik som den andra, vilket du tycks missa. För oss som inte har något investerat i detta är det inget problem. Vi lyssnar till vad forskarna säger och för tillfället har de ett spann på ett par grader mellan dessa ytterligheter, och vi håller tummarna för att man snarast klarar av att ringa in känsligheten ytterligare. Skulle det dock visa sig att någon av fringe-anhängarna istället är korrekt (vilket enligt nuvarande kunskapsnivå anses osannolikt), och den istället är 1C så vore det kalas, eller att den är 6C så vore det katastrof.