Citat:
Ursprungligen postat av sheridan
När jag ändå är inne på kausalitet så kom jag att tänka på historien om Roy Meadow. Han var en känd barnläkare som i ett expertutlåtande i ett brottmål ignorerade kausalitet och vittnade mot en mor vars två barn dött i tidig spädbarnsdöd. Meadows hävdade på statistiska sannolikhetsgrunder att mannan (Sally Clark) hade dödat barnen. Till saken tillhör att Roy Meadow blev känd på ett begreep kallat Munchausen Syndrome by Proxy så man kan väl säga att han vittnade lika mycket för sin egen teori och ignorerade vissa prov tagna på mamman. För att göra en lång historia kort så blev Roy Meadow fråntagen sin läkarlegitimation efter detta expertutlåtande då rätten när alla fakta lagts på bordet ansåg att han agerat försumligt i sin expertroll.
När jag läste länkarna så finns viktiga element i ovanstående historia med. Slarvig hantering av korrelation, underlåtande att nämna viktiga underliggande samband som att ett varmare hav automatiskt höjer co2. Den enkla förklaringen på UCLA-artikeln är att förändrade havsströmar ändrade värmetransporten till polerna, havstemperaturen steg och med den co2-halten. Fast även bortsett från spekulativa orsakssamband så pekar artikeln ut en viktig sak. Klimatet varierar vilt över tiden, även utan människor. För det kan vi väl vara överens om att den inte fanns för 15 miljoner år sen.
Jag skulle tro att allt är betydligt känsligare än vad vi tidigare trott och att vi kommer upptäcka nya feedbackmekanismer mest hela tiden som snabbt förvärrar läget. Enligt min egen mening borde vi gjort något för längesedan, kanske redan på 60 talet. Nu är det på tok för sent. Det vi ser är säkert både ock, dvs en naturlig klimatförändring som vi kraftigt förstärkt med våra utsläpp. El Nino var något ganska så beskedligt innan globala uppvärmningen förstärkte den kraftigt.
Men det är inte bara klimatet, vi fixar själva rejäla översvämningar genom att dämma upp floder etc. Människan påverkar mer än man skulle kunna tro. Visserligen har jorden en förmåga att läka sig men den får liksom aldrig någon tid till det. Det vi ser nu är att klimatet är extremt ostabilt. April var varmaste månaden i svensk mäthistoria, Juli var den blötaste vi haft och just nu är det kallare än normalt. Klimatet blir väldigt oberäkneligt. I somras kunde man simma (ja simma) på gatorna i Oslo medan man fiskade gädda på en parkering i Sverige.
Men det är inte bara i Sverige vi ser effekterna utan över hela världen. Antingen som kraftiga skyfall eller stora skogsbränder. Jag läste någon artikel om hurvida uppvärmningen kanske skulle kunna påverka och fixa fler jordskalv mm. Det sista vi behöver nu är några stycken rejäla vulkanutbrott.
Jag skall se om jag kan hitta något mer sen om det som du frågade om.