Citat:
Ursprungligen postat av
Gynekologstol
Jag har inte sagt att du är för den politik som förs. Det är ganska uppenbart att du förstår problemet bättre än medelklassen som följer Greta på Twitter.
Jag är själv medelklass, och ofta så skäms jag över människor i min sociala situation. Jag hatar hycklare, och när människor som åker på semester till andra sidan planeten flera gånger om året, importerar viner från samma områden, köper ny bil vartannat år, med mera, med mera, ondgör sig över typiska arbetare som pendlar till jobbet och dricker svensktillverkad öl så surnar jag till. Att de sedan är goda genom att rösta på MP och följa Greta är inget annat än ett hån mot de som har mindre pengar och därmed lever betydligt mer miljövänligt än vad de själva gör.
Detta plus att klimatfrågan har blivit PK är ett stort problem för de som vill minska utsläppen. Ärligt talat så tycker jag att det är konstigt att det inte finns fler klimatförnekare. Jag tror att debatten skulle vinna mycket på om fokus förflyttade från huruvida koldioxid är en växthusgas till att fråga sig vem som kan bidra med vad. Man skall inte underskatta skadeglädje, och om vi får se "modeuppror" från urbana människor som inte har råd att fylla garderoben med skor och kläder så tror jag att många av de som idag ondgör sig över bensinen skulle ha större förståelse.
Klimatfrågan kan inte lösas av enskildas insatser. Det är en samhällsfråga som politikerna måste ta ansvar för, eftersom det krävs en omställning av energiproduktionen.
Det är naturligtvis bra att folk gör vad de kan för att minska sina egna koldioxidutsläpp. Men det är långtifrån tillräckligt och vi vinner absolut ingenting på att slåss om vem som är bäst. Det viktiga är att vi gör så gott vi kan. Och ännu viktigare är det att ställa krav på politikerna, så de satsar mer på förnybart och så att de ser till att industrin minskar sina utsläpp, många är stora CO2-bovar och det är inte vi skattebetalare som skall betala deras omställning.
Vi kommer att få se många förslag som går ut på att vi skattebetalare skall betala energiomställningen och det är helt orimligt. Vi har inte valt fossilberoendet, det har tvingats på oss av en industri som gjort enorma vinster under lång tid. Där ligger ansvaret. Men de kommer inte att göra något, så länge folk fortsätter tro på deras förtal av klimatforskningen. På det sättet smiter de från sitt ansvar och försöker lägga det på oss istället.
Det gäller att se vilka som tjänar på utsläppen och vilka som förlorar på dem. Då är lösningen given, utsläppen måste stoppas.
Riksdagspolitikerna förstår inte vanligt folks problem, det ser vi gång på gång, de har tappat kontakten med verkligheten för länge sedan. Men klimatfrågan går inte sjabbla bort, den kommer att bli allt mer angelägen och risken är stor att när man äntligen agerar så är så sent att notan kommer att bli skyhög. Globalt är kostnaderna för extrema väder redan gigantiska, miljoner människor har drabbats.