Citat:
Ursprungligen postat av Puttepastor
Oj inte meningen att trappa på ditt kära heroin skiten jag slog i mig i min ungdom var inget att köra med trots det över doserade jag ett antal gånger bara tur att jag hade bra vänner som ringde ambulans och jag fick narkante !!! Det är min uplevelse och jag står fast i det jag säger ATT jag tycker oxycontin o norm är trevligare rus och jag mår bättre på det än jag gjorde på heroin och så slipper jag allt skit med poliser o kranar jag går till Apoteket och hämtar 98+98 stycken ringer bara så skrivs det utt mer o mer o mer och det är gratis hellt gratis efter att jag kommit upp i 2200 kr så Går högkostnats skyddet in Så sluta vara avundsjuk bara för att jag har mängder av dom GRATIS
Nej, det är inte alls att jag håller mitt heroin så kärt som du tror. Det är inte mer än vad du håller ditt oxikodon kärt.
Jag har också fått åka ambulans efter en överdos, en gång. Fick precis som du Narcan, (naloxon) även om det var långt efter överdosen (runt 20-30 minuter), jag började andas på egen väg innan ambulansen kom dit. Men läpparna var lila och jag var i ett krampliknande tillstånd och minns självklart inget. Men efter uppvaknandet så var jag klarvaken. Anledningen till att jag fick naloxon var att jag hade nedsatt syrekapacitet.
Jag vet mycket väl om högkostnadsskyddet och vad det är, har själv en autoimmun sjukdom som så klart är kronisk, mina sprutor (TNF-alfahämmare) jag hämtar ut varje månad för det kostar strax över 10 000:-, så det räcker med ett uttag för mig för att komma upp i högkostnadsskyddet.
Likaså förut när jag hade Lyrica 150 mg x 2 per dag så fick jag hämta ut 200-burkar som gick på strax över 2300:-, men numera har jag 225 x 2 per dag och då blir det inte längre burkar men det gör inget, för jag hämtar aldrig ut småköp utan går alltid upp snabbt upp i högkostnadsskyddet, alltid vid ett köp. Men m.a.o sitter du då med en massa småköp för att sedan efter tiotals gånger komma upp i högkostnadsskyddet? Varför pratar vi om det ens, gillar du att vara sjuk?
Men om vi ska fortsätta diskutera vad vi har för droger på Apoteket; det jag haft tidigare är buprenorfin, detta då i en dynamisk dos. Först 10 mg-plåster som fördelas över en vecka. Sen på det Temgesic 0,4 mg buprenorfin där jag fick ta som mest 1,2 mg per dag, tre stycken alltså. Sistnämnda är för akut smärtlindring medan plåstren ger en grundläggande smärtlindring.
Men det jag har idag är metadon och då vill jag återigen tillägga att jag inte är med i något program utan är en smärtpatient och det var precis så med buprenorfinet också.
Men jag tycker det jättebra att du kan fixa fram en massa Oxy via sjukvården. Så du slipper krångla med den svarta marknaden. Jag har haft OxyNorm i en kort period förut, det var OxyNorm som fick mig att älska opioider.
Minns hur jag, i ung ålder, fick ut ett gäng OxyNorm och en kväll då jag hade tagit ordinerad dos, fick rätt bra känsla, mådde ganska bra psykiskt. Ovetandes om hur populära och bra detta preparat var så bestämde jag mig för att ta dubbel dos mot vad läkaren hade föreskrivit, dagen efter. Minns hur det blev riktigt tungt samtidigt som ångesten bara sköljde av mig som en ljummen ström av vatten, det kändes verkligen så. Det var då jag verkligen förstod att jag gillade opioider.
Annars hade jag då innann bara haft Citodon eller Dexofen, detta från och med 13 års ålder ungefär. Det var så fruktansvärt dåliga preparat mot min smärta, det var så pass att jag aldrig nästan använde preparaten. Kodein reagerar jag knappt på och aldrig riktigt gjort.
Citat:
Ursprungligen postat av justHigh
Ja, då kan du se att oxy är dubbelt så starkt som heroin. Det där med att du handlar från 3 länder och casually går på heroin. Det tillsammans med att du visade upp siffror på 74% renhet - när vi pratade om konsumentkvalité. Sen plötsligt ändrar du om att säga att det var "produktionen"... Ursäkta, vilken relevans har det?
Sen att du försöker köra på den här exotismen att schweiz och andra länder skulle ha bättre än oss i norden, och de skickar dessutom till dig.... :) Det är inte sant.
Nej, nu tittar du på fel rad eftersom OxyContin och OxyNorm har som aktiv substans oxikodon (engelskt: oxycodone), det du tittar på är oxymorphone. Titta lite högre upp, vännen. Man utgår nästan alltid ifrån morfin när man ska jämföra styrka/potens.
Så därför;
Oxikodon, 1.5-2:1. Upp till två gånger så dospotent som morfin.
Heroin, 4-5:1. Upp till fem gånger så dospotent som morfin.
Att du ens lyckas att uttala dig om att Oxy skulle vara dubbelt så starkt som heroin visar din bristande förmåga på opioider och dess farmakologi.
Sen det du pratar om från herointråden så ska jag citera mig själv för att hjälpa dig på traven. Detta är då alltså mitt första svar på ett av dina inlägg i den tråden.
Citat:
Ursprungligen postat av jimps
Enligt Bulletin on narcotics (2007), så har man gjort en väldigt bra rapport som beskriver alltifrån syntes till just siffror på resultat av produkten i dom former heroin förekommer. I princip allt heroin i Sverige kommer från Afghanistan så då har vi det sagt, alla siffror och data kommer därifrån, på plats framtagen av polisiära enheter från USA.
...datan är alltså framtagen av polisiära insatser som på plats lyckats dokumentera produktionen från odling - syntetisering - färdig produkt. Självklart har man gjort tester på i princip alla steg och tagit fram data, precis som jag postade, det var en del av datan.
En sak du kan tänka på är: I t.ex UK använder man heroin istället för morfin på nästan alla sjukhus på grund av dess fördelaktiga effekter, framförallt att det agerar snabbare och rent psykologiskt är bättre än morfin i väldigt akuta lägen eller i långt framskridna fall av t.ex. cancerpatienter eller andra döende människor.
Varför använder man inte Oxy där istället tror du och varför används Oxy i princip aldrig inom sjukvården? Jag menar då alltså på plats, på sjukhusen. Så många gånger jag legat där och det är alltid morfin, ketogan eller fentanylderivat man använder sig av.
Till sist. Jag förstår att du kanske har svårt och tro att jag köper mina varor därifrån dom länderna. Men det visar återigen att du verkar ligga ganska efter i utvecklingen och vad som händer, inte konstigt att du har så dålig erfarenheter av heroin (även om du nu kör på Oxy + Xanor och får heroinfeeling trots att du inte vill ha den känslan, det är lite märkligt). Jag förstår inte hur du kan ha undgått det faktum att det är enkelt att ordna varor från dessa länder.
Tackar för ordet. :)