Citat:
Ursprungligen postat av
Brendt
Du: Det står inte svart på vitt i bibeln, men det är logiskt.
Ahh, så nu är det logiskt, e ju bara att slänga biblen i soporna och fråga Jehovas Vittnen?
Precis så är det i JV land. Gå med i organisationen och du kan så gott som slänga bibeln, du behöver den inte längre. De fragmenterar bibeln och portionerar ut cherry picking verser som ser ut att stödja organisationens motton och gör de inte det så ändrar de på dem så att de till slut gör det.
Du behöver inte läsa bibeln sida upp och sida ner som ett vittne, du behöver inte analysera själv, de har redan gjort det åt dig! Det du behöver är Vakttornets material så att de kan tala om för dig vad du behöver göra för organisationen.
Om du, som ett vittne, skulle starta ett bibelstudium med ett gäng andra vittnen och ni läser endast bibeln utan Vaktornets material, från bok till bok, kapitel efter kapitel, vers efter vers så blir ni uteslutna allihopa om ni inte slutar upp med sådana satanistiska handlingar omedelbart.