Citat:
Ursprungligen postat av
Redax
Jag skrev inget om självmord. Men visst ser JV hellre att de och deras barn dör än att de överlever tack vare blodtransfusioner. Eller nekar du till det också?
Nej du skrev inget om självmord, men andra som resonerar som dig menar att Jv begår självmord och offrar sina barn.
Och nej, Jv ser inte att deras barn helst dör.
Du kan inte sätta dig in i hur Jv tänker, du har ingen förståelse för Jv:s situation, utan använder ord som speglar ditt sätt att tänka.
Men om jag försöker belysa detta med en liknelse som du kanske har förståelse för. Föreställ dig att det existerade en medicinsk behandling som räddar livet på många människor, vilket vid första tanken verkar vara bra, men problemet är bara att denna medicinska behandlingen går ut på att man dödar andra människor (så som t.ex. Mengele höll på).
Och om du vidare föreställer dig att du hade ett barn som var dödssjuk och skulle dö om man inte använder denna medicinska behandling, skulle du för det första tillåta ditt barn räddas av en medicinsk behandling som tillverkats genom att döda andra människor?
Och för det andra om du inte skulle vilja tillåta att ditt barn genomgår denna behandling, på grund av att ditt samvete säger ifrån, skulle det vara samma sak som att du offrar ditt barn istället för att ta emot behandlingen? Skulle det vara samma sak som att du hellre ser att ditt barn dör?