Citat:
Ursprungligen postat av Split.Horizon
Poängen är väl att alla Bitcoins måste distribueras på något vis. Ett alternativ (som skaparen valt) är att man kan skapa Bitcoins genom att använda datorkraft. Så kommer alla världens Bitcoins skapas och spridas bland människor. Det knyter också in i andra behov systemet har som behandling av transaktioner. Hur värdet är knutet till kostnaden att skapa Bitcoins är en intressant fråga men vad jag förstått är de inte så starkt sammanlänkade.
Hur är det tänkt att systemet skall underhållas när det inte finns mer BC's att mina med grafikprocessorer? Jag har inget intresse av att ge upp datorkraft och betala el om jag inte får ut något av det. Vad jag förstår kommer säkerheten av att hashkoder skapas när en transaktion genomförs. Dessa skapas idag av folk som bygger datorer för att göra det då de får ett antal BC's efter ett tag. Men kommer de vara intresserade av att ha sina datorer ståendes när de inte längre får BC's?
Kan någon säga var jag kan handla med mina BC's? Att köpa droger eller betala på ebay är inte vidare intressant för mig då jag kan betala med visakort eller kontanter istället för BC's. Som jag ser det behövs riktiga produkter och tjänster om systemet skall fungera, kan jag handla på Amazon med mina BC's eller betala för registrering på GoDaddy blir de omsättningsbara och då kan det vara intressant för mig att köpa ett par för att det helt enkelt blir lättare för mig att använda BC's. Jag kan t ex se att man har en hemsida eller tjänst som kostar 0,001 BC i månaden och kan ta denna medlemsavgift för att betala för driften.
Jag har sett lite YouTube videos om BC's och det verkar bara finnas två läger, det ena som ser det som lösningen på alla problem som finns och en annan som ser det som en
pump and dump scam av skaparen som tydligen sitter på 25% av alla BC's som finns!