Citat:
Ursprungligen postat av HelgeBuk
Japp, nu har det gått ner till samma pris som för 12 timmar sen, solklar krasch! Ta skydd!!!
Omsättning på MtGox (har för mig att de står för ca 80% av bitcoinmarknaden) senaste 24h är ungefär 110 000 BTC om man bara räknar EUR och USD. Är väl några till i andra valutor men ganska försumbart. Så totalt kanske 150 000 BTC är en rimlig gissning. Drygt $30 miljoner alltså. Låter ju rätt mycket, men jämfört med andra valutor är det säkert skitlite.
Tack för infon!
Haha, ja, det går inte ens att jämföra med andra valutor, men det är ändå en del. Sitter man på en miljon dollar i BTC går det ändå att komma ur dem.
Dock är nuvarande prisutveckling inte bra för valutan. De få som faktiskt accepterar bitcoins som betalningsmedel, och har sina kostnader i vanliga pengar, lär har det tufft nu när alla bitcoinägare plötsligt blivit svinrika. De kommer få höja priserna motsvarande uppgången och därmed har hyperinflation skapats, och pang bom, så kommer BTC-värdet i vanlig valuta falla som en sten.
Men kul grej att följa!